İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü İsmail Bağayi ölkəsinin zənginləşdirilmiş uran ehtiyatlarının Birləşmiş Ştatlara və ya digər ölkələrə verilməsi ilə bağlı iddialara cavab verib. O, bu məsələnin davam edən və ya əvvəlki danışıqların heç bir mərhələsində qaldırılmadığını bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Bağayi bu variantın hətta İranın gündəliyində belə olmadığını vurğulayıb. Bu açıqlama, İranın nüvə proqramı ilə bağlı beynəlxalq müzakirələr fonunda diqqət çəkir.
Rəsmi Tehranın bu qəti mövqeyi, ölkənin nüvə siyasətinin əsas prinsiplərini bir daha nümayiş etdirir. İranın zənginləşdirilmiş uran ehtiyatları ilə bağlı siyasəti beynəlxalq ictimaiyyətin yaxından izlədiyi əsas məsələlərdən biri olaraq qalır.

Представитель МИД Ирана Исмаил Багайи ответил на утверждения о передаче обогащенных запасов урана его страны Соединенным Штатам или другим странам. Он заявил, что этот вопрос не поднимался ни на одном из этапов текущих или предыдущих переговоров.
Редакция сообщает, что Багайи подчеркнул, что этот вариант даже не стоит на повестке дня Ирана. Это заявление привлекает внимание на фоне международных дискуссий по иранской ядерной программе.
Эта решительная позиция официального Тегерана еще раз демонстрирует основные принципы ядерной политики страны. Политика Ирана в отношении обогащенных запасов урана остается одним из ключевых вопросов, за которым внимательно следит международное сообщество.