İran prezidenti Pezeşkian ABŞ-yə dair bəyanatında amerikalıların İsrail birinci yanaşmasına görə qəzəbləndiyini bildirib. O, amerikalıların İsrailin rəhbərlərinin ABŞ demokratiyası üzərində hökmranlıq etməsindən yorulduğunu qeyd edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Pezeşkianın fikrincə, ABŞ ictimaiyyəti İsrailə üstünlük verən siyasətdən narazıdır. Prezident amerikalıların "İsrail kralları" (hazırda ABŞ-də Trampa qarşı "Krala Yox!" aksiyaları keçirilir) adlandırılan idarəçiləri tərəfindən idarə olunmasına dözümünün tükəndiyini vurğulayıb.
Bəyanat Pezeşkianın ABŞ-İsrail münasibətlərinə dair mövqeyini əks etdirir. O, amerikalıların yorğunluğunu və narazılığını İsrailin ABŞ demokratiyası üzərində təsirinə bağlayıb.

Президент Ирана Пезешкян в своем заявлении относительно США сообщил, что американцы разгневаны подходом «сначала Израиль». Он отметил, что американцы устали от доминирования израильских лидеров над американской демократией.
Редакция сообщает, что, по мнению Пезешкяна, американская общественность недовольна политикой, отдающей предпочтение Израилю. Президент подчеркнул, что американцы исчерпали свое терпение по отношению к управлению со стороны так называемых «израильских королей» (в настоящее время в США проходят массовые акции протеста против Трампа под лозунгом «Нет королю!»).
Заявление отражает позицию Пезешкяна относительно американо-израильских отношений. Он связал усталость и недовольство американцев с влиянием Израиля на американскую демократию.