İran Hörmüz boğazının yenidən açılmasının şərti və məhdud olduğunu bəyan edib. Bu qərar beynəlxalq dənizçilikdə mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya xəbər verir ki, bəyanatda qeyd edilib ki, boğazın bir hissəsinin şərti və məhdud şəkildə yenidən açılması tamamilə İranın təşəbbüsü ilə baş verib. Bu təşəbbüs digər tərəfin verdiyi öhdəliklərin ciddiliyini yoxlamaq məqsədi daşıyır.
Bu addım regiondakı gərginliyi nəzərə alaraq strateji əhəmiyyətə malikdir. İranın bu qərarı diplomatik danışıqların gələcək istiqamətinə təsir göstərə bilər.

Иран заявил, что повторное открытие Ормузского пролива является условным и ограниченным. Это решение имеет важное значение для международного судоходства.
Редакция сообщает, что в заявлении отмечается, что условное и ограниченное повторное открытие части пролива произошло полностью по инициативе Ирана. Эта инициатива преследует цель проверки серьезности обязательств, взятых на себя другой стороной.
Этот шаг имеет стратегическое значение, учитывая напряженность в регионе. Это решение Ирана может повлиять на будущее направление дипломатических переговоров.