Donald Tramp İran və Hörmüz boğazı barədə mühüm açıqlamalar verdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp iki saat ərzində "Truth Social" platformasında 11 mesaj yayımlayıb. Bu mesajlarda İranla bağlı mühüm məsələlərə toxunulub, xüsusilə Hörmüz boğazının tamamilə açıq olduğu və tam keçid üçün hazır olduğu bildirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Hörmüz boğazının tamamilə açıq olmasına baxmayaraq, İranla bağlı dəniz blokadasının ABŞ-ın İranla olan əməliyyatı 100 faiz tamamlanana qədər qüvvədə qalacağını vurğulayıb. O, bu prosesin çox sürətlə gedəcəyini, çünki əksər məsələlərin artıq müzakirə edildiyini qeyd edib. ABŞ prezidenti Donald Tramp həmçinin bildirib ki, ABŞ öz böyük B2 bombardmançıları tərəfindən yaradılan bütün nüvə "tozunu" əldə edəcək və bu razılaşmada heç bir pul mübadiləsi olmayacaq. Bu razılaşmanın Livanla heç bir əlaqəsi olmadığını qeyd edən ABŞ prezidenti Donald Tramp, ABŞ-ın Livanla ayrı-ayrılıqda işləyəcəyini və Hizbullah vəziyyəti ilə müvafiq şəkildə məşğul olacağını bildirib. O, İsrailə Livanı bombalamağı qadağan edib və "kifayətdir" mesajını verib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Hörmüz boğazı ilə bağlı vəziyyət başa çatdıqdan sonra NATO-dan kömək təklifi aldığını, lakin onlara "uzaq durmalarını" dediyini açıqlayıb. O, NATO-nu ehtiyac duyulduğu zaman faydasız "kağız pələng" adlandırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp Səudiyyə Ərəbistanına, BƏƏ-yə və Qətərə göstərdikləri böyük cəsarət və kömək üçün təşəkkürünü bildirib. O, İranın ABŞ-ın köməyi ilə bütün dəniz minalarını təmizlədiyini və ya təmizləməkdə olduğunu da qeyd edib. İran Hörmüz boğazını bir daha heç vaxt bağlamayacağına və onu dünyaya qarşı silah kimi istifadə etməyəcəyinə razılıq verib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp razılaşmanın Livanla heç bir şəkildə bağlı olmadığını təkrarlayıb, lakin "Livanı yenidən böyük edəcəklərini" vurğulayıb. O, Pakistanın böyük baş nazirinə və feldmarşalına təşəkkür edib, onları iki fantastik insan adlandırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp sonda "Failing New York Times", "FAKE NEWS CNN" və digər media orqanlarını tənqid edərək, onların İranla bağlı vəziyyətdə onu tənqid etmək üçün səbəb tapa bilmədiklərini bildirib. O, medianı "iş yaxşı görüldü, cənab prezident" deməyə və etibarlarını geri qazanmağa çağırıb.

Президент США Дональд Трамп опубликовал 11 сообщений на платформе "Truth Social" в течение двух часов. В этих сообщениях были затронуты важные вопросы, касающиеся Ирана, в частности, было заявлено, что Ормузский пролив полностью открыт и готов для полного прохода.
Редакция сообщает, что президент США Дональд Трамп подчеркнул, что, несмотря на то, что Ормузский пролив полностью открыт, морская блокада, связанная с Ираном, останется в силе до тех пор, пока операция США с Ираном не будет завершена на 100 процентов. Он отметил, что этот процесс будет идти очень быстро, так как большинство вопросов уже обсуждены. Президент США Дональд Трамп также заявил, что США получат всю ядерную "пыль", созданную их крупными бомбардировщиками B2, и в этом соглашении не будет никакого обмена деньгами. Отметив, что это соглашение не имеет никакого отношения к Ливану, президент США Дональд Трамп заявил, что США будут работать с Ливаном отдельно и соответствующим образом займутся ситуацией с "Хизбаллой". Он запретил Израилю бомбить Ливан и передал сообщение "хватит".
Президент США Дональд Трамп заявил, что после завершения ситуации с Ормузским проливом он получил предложение о помощи от НАТО, но сказал им "держаться подальше". Он назвал НАТО бесполезным "бумажным тигром", когда в нем нуждались. Президент США Дональд Трамп выразил благодарность Саудовской Аравии, ОАЭ и Катару за их большое мужество и помощь. Он также отметил, что Иран очистил или очищает все морские мины с помощью США. Иран согласился никогда больше не закрывать Ормузский пролив и не использовать его в качестве оружия против мира.
Президент США Дональд Трамп повторил, что соглашение никак не связано с Ливаном, но подчеркнул, что они "снова сделают Ливан великим". Он поблагодарил великого премьер-министра и фельдмаршала Пакистана, назвав их двумя фантастическими людьми. В заключение президент США Дональд Трамп раскритиковал "Failing New York Times", "FAKE NEWS CNN" и другие средства массовой информации, заявив, что они не смогли найти повода для его критики в ситуации с Ираном. Он призвал СМИ сказать "работа выполнена хорошо, господин президент" и вернуть себе доверие.