Donald Tramp İran və Hörmüz boğazı barədə mühüm açıqlamalar verdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp iki saat ərzində "Truth Social" platformasında 11 mesaj yayımlayıb. Bu mesajlarda İranla bağlı mühüm məsələlərə toxunulub, xüsusilə Hörmüz boğazının tamamilə açıq olduğu və tam keçid üçün hazır olduğu bildirilib.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp Hörmüz boğazının tamamilə açıq olmasına baxmayaraq, İranla bağlı dəniz blokadasının ABŞ-ın İranla olan əməliyyatı 100 faiz tamamlanana qədər qüvvədə qalacağını vurğulayıb. O, bu prosesin çox sürətlə gedəcəyini, çünki əksər məsələlərin artıq müzakirə edildiyini qeyd edib. ABŞ prezidenti Donald Tramp həmçinin bildirib ki, ABŞ öz böyük B2 bombardmançıları tərəfindən yaradılan bütün nüvə "tozunu" əldə edəcək və bu razılaşmada heç bir pul mübadiləsi olmayacaq. Bu razılaşmanın Livanla heç bir əlaqəsi olmadığını qeyd edən ABŞ prezidenti Donald Tramp, ABŞ-ın Livanla ayrı-ayrılıqda işləyəcəyini və Hizbullah vəziyyəti ilə müvafiq şəkildə məşğul olacağını bildirib. O, İsrailə Livanı bombalamağı qadağan edib və "kifayətdir" mesajını verib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Hörmüz boğazı ilə bağlı vəziyyət başa çatdıqdan sonra NATO-dan kömək təklifi aldığını, lakin onlara "uzaq durmalarını" dediyini açıqlayıb. O, NATO-nu ehtiyac duyulduğu zaman faydasız "kağız pələng" adlandırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp Səudiyyə Ərəbistanına, BƏƏ-yə və Qətərə göstərdikləri böyük cəsarət və kömək üçün təşəkkürünü bildirib. O, İranın ABŞ-ın köməyi ilə bütün dəniz minalarını təmizlədiyini və ya təmizləməkdə olduğunu da qeyd edib. İran Hörmüz boğazını bir daha heç vaxt bağlamayacağına və onu dünyaya qarşı silah kimi istifadə etməyəcəyinə razılıq verib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp razılaşmanın Livanla heç bir şəkildə bağlı olmadığını təkrarlayıb, lakin "Livanı yenidən böyük edəcəklərini" vurğulayıb. O, Pakistanın böyük baş nazirinə və feldmarşalına təşəkkür edib, onları iki fantastik insan adlandırıb. ABŞ prezidenti Donald Tramp sonda "Failing New York Times", "FAKE NEWS CNN" və digər media orqanlarını tənqid edərək, onların İranla bağlı vəziyyətdə onu tənqid etmək üçün səbəb tapa bilmədiklərini bildirib. O, medianı "iş yaxşı görüldü, cənab prezident" deməyə və etibarlarını geri qazanmağa çağırıb.

Donald Trump Made Important Statements Regarding Iran and the Strait of Hormuz
US President Donald Trump published 11 messages on the "Truth Social" platform within two hours. These messages touched upon important issues related to Iran, specifically stating that the Strait of Hormuz is completely open and ready for full passage.
The editorial office reports that US President Donald Trump emphasized that despite the Strait of Hormuz being completely open, the naval blockade related to Iran would remain in effect until the US operation with Iran is 100 percent complete. He noted that this process would proceed very quickly because most issues have already been discussed. US President Donald Trump also stated that the US would obtain all nuclear "dust" created by its large B2 bombers, and there would be no money exchange in this agreement. Noting that this agreement has no connection with Lebanon, US President Donald Trump stated that the US would work with Lebanon separately and deal with the Hezbollah situation appropriately. He prohibited Israel from bombing Lebanon and delivered the message "enough is enough."
US President Donald Trump announced that after the situation regarding the Strait of Hormuz was resolved, he received an offer of assistance from NATO but told them to "stay away." He called NATO a useless "paper tiger" when needed. US President Donald Trump expressed his gratitude to Saudi Arabia, the UAE, and Qatar for their great courage and assistance. He also noted that Iran had cleared or was clearing all sea mines with the help of the US. Iran has agreed never to close the Strait of Hormuz again and not to use it as a weapon against the world.
US President Donald Trump reiterated that the agreement was in no way connected to Lebanon but emphasized that they would "make Lebanon great again." He thanked Pakistan's great Prime Minister and Field Marshal, calling them two fantastic people. US President Donald Trump concluded by criticizing "Failing New York Times," "FAKE NEWS CNN," and other media outlets, stating that they could not find a reason to criticize him regarding the situation with Iran. He called on the media to say, "job well done, Mr. President," and regain their credibility.