ABŞ kəşfiyyatı İranın Hörmüz boğazını dəniz minaları ilə bağlamağa hazırlaşdığı barədə məlumat yayıb. Bu məlumatda bildirilir ki, İran artıq Hörmüz boğazına az sayda mina yerləşdirməyə başlayıb. Hazırda cəmi bir neçə onlarla mina qoyulsa da, İran mina döşəmə qayıqlarının əksəriyyətini istifadə etmək iqtidarındadır və istəsə yüzlərlə mina yerləşdirə bilər. Bu barədə CNN və CBS yazıb.
Redaksiya istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp sosial media hesabında bildirib ki, İranın Hörmüz boğazını mina ilə təchiz etməyə cəhd edən istənilən qayıq və ya gəmini daimi olaraq məhv etmək üçün narkotik qaçaqmalçılarına qarşı istifadə olunan texnologiya və raket imkanlarından istifadə ediləcək. O, xəbərdarlıq edərək qeyd edib ki, bu hərəkətlərə tez və qəddar cavab veriləcək.
İran parlamentinin spikeri Qalibaf isə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gəmiləri tərəfindən müşayiət olunan bir neçə neft tankerinin Hörmüz boğazından keçməsi barədə sualına cavab olaraq, bunu "bəlkə də PlayStation-da" mümkün ola biləcəyini bildirib. Bu açıqlama, İranın regiondakı hərbi mövcudluğu və gərginliklə bağlı mövqeyini əks etdirir. Eyni zamanda, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Bandar-Abbas limanına qarşı ağır hücumlar həyata keçirdiyi barədə də məlumatlar daxil olub.
Donald Tramp isə "Son bir neçə saat içində 10 İran mina döşəmə gəmisini vurduğumuzu bildirməkdən qürur hissi keçirirəm" - deyə Truth Social hesabında paylaşım edib.

Разведка США сообщила о подготовке Ирана к блокированию Ормузского пролива морскими минами. В этом сообщении говорится, что Иран уже начал размещать небольшое количество мин в Ормузском проливе. Хотя в настоящее время установлено всего несколько десятков мин, Иран способен использовать большинство своих минных заградителей и может разместить сотни мин, если захочет. Об этом написали CNN и CBS.
Редакция сообщает со ссылкой на источник, что президент США Дональд Трамп заявил в своем аккаунте в социальной сети, что для постоянного уничтожения любого катера или корабля, пытающегося оснастить Ормузский пролив минами, будут использованы технологии и ракетные возможности, применяемые против наркокурьеров. Он предупредил, что на эти действия будет дан быстрый и жестокий ответ.
Спикер иранского парламента Галибaф, отвечая на вопрос о проходе нескольких нефтяных танкеров через Ормузский пролив в сопровождении кораблей ВМС США, заявил, что это «возможно, разве что на PlayStation». Это заявление отражает позицию Ирана относительно его военного присутствия и напряженности в регионе. В то же время поступила информация о нанесении ВМС США тяжелых ударов по порту Бандар-Аббас.
Дональд Трамп написал в своем аккаунте в Truth Social: «Я с гордостью сообщаю, что за последние несколько часов мы уничтожили 10 иранских минных заградителей».