ABŞ kəşfiyyatı İranın Hörmüz boğazını dəniz minaları ilə bağlamağa hazırlaşdığı barədə məlumat yayıb. Bu məlumatda bildirilir ki, İran artıq Hörmüz boğazına az sayda mina yerləşdirməyə başlayıb. Hazırda cəmi bir neçə onlarla mina qoyulsa da, İran mina döşəmə qayıqlarının əksəriyyətini istifadə etmək iqtidarındadır və istəsə yüzlərlə mina yerləşdirə bilər. Bu barədə CNN və CBS yazıb.
Redaksiya istinadla xəbər verir ki, ABŞ prezidenti Donald Tramp sosial media hesabında bildirib ki, İranın Hörmüz boğazını mina ilə təchiz etməyə cəhd edən istənilən qayıq və ya gəmini daimi olaraq məhv etmək üçün narkotik qaçaqmalçılarına qarşı istifadə olunan texnologiya və raket imkanlarından istifadə ediləcək. O, xəbərdarlıq edərək qeyd edib ki, bu hərəkətlərə tez və qəddar cavab veriləcək.
İran parlamentinin spikeri Qalibaf isə ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gəmiləri tərəfindən müşayiət olunan bir neçə neft tankerinin Hörmüz boğazından keçməsi barədə sualına cavab olaraq, bunu "bəlkə də PlayStation-da" mümkün ola biləcəyini bildirib. Bu açıqlama, İranın regiondakı hərbi mövcudluğu və gərginliklə bağlı mövqeyini əks etdirir. Eyni zamanda, ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Bandar-Abbas limanına qarşı ağır hücumlar həyata keçirdiyi barədə də məlumatlar daxil olub.
Donald Tramp isə "Son bir neçə saat içində 10 İran mina döşəmə gəmisini vurduğumuzu bildirməkdən qürur hissi keçirirəm" - deyə Truth Social hesabında paylaşım edib.

US intelligence has released information that Iran is preparing to mine the Strait of Hormuz with naval mines. This information states that Iran has already begun deploying a small number of mines in the Strait of Hormuz. Although only a few dozen mines have been placed so far, Iran has the capacity to use most of its mine-laying boats and can deploy hundreds of mines if it wishes. CNN and CBS reported on this.
The editorial reports, citing sources, that US President Donald Trump stated on his social media account that the technology and missile capabilities used against drug smugglers will be employed to permanently destroy any boat or ship attempting to mine the Strait of Hormuz. He warned that these actions would receive a swift and brutal response.
In response to a question about several oil tankers passing through the Strait of Hormuz escorted by US Navy ships, Iranian Parliament Speaker Ghalibaf stated that this might be possible "perhaps on PlayStation." This statement reflects Iran's stance on its military presence and tensions in the region. Simultaneously, there have been reports of heavy attacks by the US Navy against the port of Bandar-Abbas.
Donald Trump shared on his Truth Social account, "I am proud to report that we have struck 10 Iranian mine-laying ships in the last few hours.".