İran Silahlı Qüvvələrinin müharibə aparan bölməsi olan Hatəmül-Ənbiya Mərkəzi Qərargahı tərəfindən verilən yazılı açıqlamada, ABŞ-ınin "Gerald Ford" təyyarədaşıyan gəmisinin Qırmızı dənizdəki mövcudluğunun İrana qarşı təhdid kimi qiymətləndirildiyi bildirilib. Bu səbəbdən, Qırmızı dənizdəki adı çəkilən gəmi qrupunun logistika və xidmət mərkəzlərinin İran silahlı qüvvələrinin hədəfləri olaraq qəbul edildiyi qeyd olunub.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, ABŞ Mərkəzi Qüvvələr Komandanlığı (CENTCOM) martın 12-də yaydığı açıqlamada USS Gerald R. Ford təyyarədaşıyan gəmisində yanğın baş verdiyini elan etmişdi. Açıqlamada, baş verən yanğının "döyüş əməliyyatları ilə əlaqəli olmadığı" ifadə edilmişdi.
Daha sonra yayımlanan peyk görüntülərində gəminin Qırmızı dənizdə, Ciddə limanı yaxınlığına gəldiyi müşahidə olunub. Bu hadisələr fonunda İranın mövqeyi regionda gərginliyin artması ehtimalını gündəmə gətirir.

Iran: US Aircraft Carrier is Our Target
In a written statement from the Khatam al-Anbiya Central Headquarters, the combat division of the Iranian Armed Forces, the presence of the US "Gerald Ford" aircraft carrier in the Red Sea was assessed as a threat to Iran. Consequently, the logistics and service centers of the mentioned carrier group in the Red Sea are considered targets for the Iranian armed forces.
According to Redaksiya, citing the source, the US Central Command (CENTCOM) announced in a statement released on March 12 that a fire had occurred on the USS Gerald R. Ford aircraft carrier. The statement specified that the fire that occurred was "not related to combat operations."
Later, satellite images showed the ship arriving in the Red Sea, near the port of Jeddah. Against the backdrop of these events, Iran's position raises the possibility of increased tension in the region.