FIFA prezidenti Canni İnfantino Rusiyaya qarşı futbol sahəsində tətbiq olunan qadağaların aradan qaldırılması ilə bağlı mövqeyini açıqlayıb. O bildirib ki, mövcud sanksiyalar gözlənilən nəticəni verməyib və əksinə, mənfi emosiyaların artmasına səbəb olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Canni İnfantino açıqlamasında “Biz Rusiyaya qarşı tətbiq olunan qadağanı qaldırmalıyıq, çünki bu qadağa heç nəyə nail olmayıb, yalnız daha çox məyusluq və nifrət yaradıb” fikirlərini səsləndirib.
FIFA rəhbərinin bu bəyanatı beynəlxalq idman ictimaiyyətində geniş müzakirələrə yol açıb. Bəzi ekspertlər İnfantinonun mövqeyini idmanın siyasiləşdirilməsinə qarşı addım kimi qiymətləndirsə də, digərləri bunun hazırkı geosiyasi şəraitdə mümkün olmadığını vurğulayır.
Qeyd olunur ki, Rusiyaya qarşı futbol sahəsində tətbiq edilən məhdudiyyətlər beynəlxalq turnirlərdə iştirakın dayandırılmasını da əhatə edir və bu qərarlar bir sıra beynəlxalq idman qurumları tərəfindən qəbul edilib.

Президент ФИФА Джанни Инфантино высказал свою позицию относительно снятия запретов в отношении России в сфере футбола. Он заявил, что действующие санкции не принесли ожидаемого результата, а наоборот, привели к росту негативных эмоций.
Как сообщает редакция, Джанни Инфантино в своем заявлении высказал мнение: «Мы должны снять запрет, введенный против России, потому что этот запрет ничего не добился, лишь породил больше разочарования и ненависти».
Это заявление главы ФИФА вызвало широкие дискуссии в международном спортивном сообществе. В то время как одни эксперты оценивают позицию Инфантино как шаг против политизации спорта, другие подчеркивают, что это невозможно в текущих геополитических условиях.
Отмечается, что ограничения, введенные в отношении России в сфере футбола, включают приостановку участия в международных турнирах, и эти решения были приняты рядом международных спортивных организаций.