Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 9-da Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının baş katibi Məhəmməd Əbdülsalamı, “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvləri - Avropa İttifaqı Şurasının sabiq Prezidenti Şarl Mişeli və Afrika İttifaqı Komissiyasının sabiq sədri Musa Fakini qəbul edib.
AZƏRTAC həmin görüşdən hazırlanan materialı təqdim edir.
Azərbaycana həmişə məmnunluqla səfər etdiklərini deyən qonaqlar qəbula görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Onlar 2026-cı il üzrə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün əldə edilməsi ilə bağlı göstərdiyi səylərə görə Prezident İlham Əliyevə təqdim olunacağını bildirərək, bu il fevralın 4-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə mükafatın təntənəli təqdimat mərasiminin keçiriləcəyini dedilər, həmin tədbirdə fəxri qonaq qismində iştirak üçün dəvət məktubunu Prezident İlham Əliyevə təqdim etməkdən şərəf hissi duyduqlarını vurğuladılar.
Qeyd olundu ki, “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib və mərhum Roma Papası Fransisk tərəfindən imzalanmış sənəd əsasında təsis olunub və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu, sabiq Prezidenti Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın humanitar irsini və dəyərlərini təşviq edir. Dövlətimizin başçısının bu mükafata layiq görülməsi, eyni zamanda, Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyibin, Roma Papası XIV Leonun və münsiflər heyətinin Azərbaycan Prezidentinin sülhün bərqərar olunması istiqamətində fəaliyyətinə verdikləri qiymətin təcəssümü kimi dəyərləndirildi.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvlərinin ötən il dünya üzrə bütün sülh modellərinin araşdırılmasından sonra Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin modelinin münaqişə və müharibə olan digər bölgələrdə də tətbiqi üçün gözəl nümunə olması barədə qərarın qəbul edildiyi bildirildi.
Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam: Münsiflər heyətinin adından demək istərdim ki, sülh sazişi üzrə uğurun əldə olunması üçün Zati-alinizin gördüyü işlər bizim hamımızı ruhlandırır və dünyanın müxtəlif yerlərində mövcud münaqişə bölgələri üçün sülhün möhtəşəm bir nümunəsidir.
Biz və bütün dünya bunu dəyərlər baxımından yüksək qiymətləndiririk, çünki dünyanın həqiqətən buna ehtiyacı var. Həmin mükafatın Sizə təqdim edilməsi sazişin sülh, barışıq və regional sabitliyin bərqərar edilməsi baxımından əhəmiyyətini göstərir. Cənab Prezident, Sizə həqiqətən təşəkkürümüzü bildiririk.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvü, Avropa İttifaqı Şurasının sabiq Prezidenti Şarl Mişel: Hesab edirəm ki, Sizin Ermənistanla birgə icra etdiyiniz sülh razılaşması dünya ölkələri üçün çox güclü bir siqnaldır. Yəni çətinliklərə, keçmiş və indiki iztirablara baxmayaraq, gələcəyə kiçik də olsa, nikbinliklə və ümidlə baxmaq üçün ortaq iradə var. Bu da bizim təşviq və müdafiə etmək istədiyimiz dəyərlərə bağlıdır. Çünki biz hesab edirik ki, bu dəyərlər gələcəkdə daha çox təşviq olunmalıdır. Bir daha qeyd etmək istəyirəm, biz Sizin liderliyinizi, bu sülh razılaşmasını təqdir edirik. Mükafatla bağlı verdiyimiz qərarla biz bu sülh razılaşmasının reallığa çevrilməsi üçün Sizin göstərdiyiniz bütün səylərə dəstək olduğumuzu nümayiş etdirmək, region və Cənubi Qafqaz, həmçinin daha geniş bölgə üçün müsbət ümidlər və perspektivlər arzulamaq istəyirik.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvü, Afrika İttifaqı Komissiyasının sabiq sədri Musa Faki: Düşünürəm ki, sülh və sabitlik çox zəruridir. Fikrimcə, baxışlarınız və rəhbərlik keyfiyyətləriniz çox yüksək dəyərləndirilir. Münsiflər heyətinin üzvü kimi Sizi təbrik etmək istəyirəm və görüşümüzdə iştirak etmək üçün razılıq verdiyinizə, bütün dünyaya və region xalqlarına sülhün və cəsarətin nədən ibarət olduğunu göstərdiyinizə görə minnətdaram. Qeyd etdiyiniz kimi, son vaxtlara qədər qətl və qan tökülməsi müşahidə olunurdu. Lakin indi irəliyə doğru getmək, sülhü və sabitliyi bərqərar etmək cəsarətini nümayiş etdirdiniz. Zati-aliləri, təbrik edirəm.
x x x
Xoş sözlərə və dəvətə, həmçinin regionda sülhün bərqərar olunması istiqamətində Azərbaycanın səylərinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə münsiflər heyətinə minnətdarlığını ifadə edən dövlətimizin başçısı dəvəti məmnunluqla qəbul etdiyini vurğuladı.
Sülhün regional sabitlik və firavanlıq baxımından önəminə toxunan Prezident İlham Əliyev dedi ki, işğal zamanı xalqımızın üzləşdiyi əziyyətlərə, verdiyi qurbanlara baxmayaraq, Azərbaycan dayanıqlı sülhün bərqərar olunması üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirib. Prezident İlham Əliyev sülh razılaşmasının məhz Azərbaycan tərəfindən hazırlanaraq Ermənistana təqdim olunduğunu və bu istiqamətdə səylərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev: “Sizin də düzgün qeyd etdiyiniz kimi, sülh bütün regiona sabitlik və firavanlıq gətirəcək. Yaxın keçmişə nəzər salsaq, bizim məsələmizin bir növ nadir olduğunu görərik. Yaxın keçmiş deyərkən, son onilliyi nəzərdə tuturam. Son qanlı döyüşlərdən sülhə gedən yol iki il zaman apardı. Əziyyətə və qurbanlara baxmayaraq, biz sülhün birdəfəlik bərqərar olunması üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirdik və artıq bunun bəhrəsini görürük”.
Dövlətimizin başçısı cəmi beş ildir sülh şəraitində yaşadığımızı qeyd edərək vurğuladı ki, son aylar sülh artıq ticarət sahəsi də daxil olmaqla, praktik müstəviyə keçib. Azərbaycan Prezidenti bu xüsusda 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqton görüşündə sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş razılaşmaların tarixi əhəmiyyətini qeyd etdi, bu məsələdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın səylərini yüksək qiymətləndirdi.
Prezident İlham Əliyev: “Sülh şəraitində yaşamağa öyrəşirik. İnanın mənə, bu, xoş hissdir. Hiss edirsiniz ki, müharibə artıq yoxdur, əlavə qurbanlar yoxdur, qan artıq tökülmür. Siz xalq, ölkə və inkişaf, rifah, sabitlik üçün daha çox işlər görə bilərsiniz. Yenə də düşünürəm ki, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında əldə olunmuş razılaşma və bu cür mötəbər şəxslərdən ibarət qrupun verdiyi qiymət həqiqətən göstərir ki, sülhə nail olmaq üçün sizdə güclü siyasi iradə lazımdır. Bunu ürəkdən arzulamalısınız. Bunu sözdə yox, əməldə etməlisiniz. Bu cür səylər dəyərləndirildiyi halda Siz daha da həvəslənirsiniz və qlobal xəritədə insanların hələ də müharibədə öldüyü digər yerlərə də sülh mesajını verirsiniz”.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”ndan danışan dövlətimizin başçısı bildirdi ki, mərhum Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın xatirəsinə dünyada böyük rəğbət bəslənilir. Prezident İlham Əliyev, eyni zamanda, onun xələfi, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanla qardaşlıq münasibətlərinin olduğunu qeyd etdi. Bu xüsusda dövlətimizin başçısı mükafata layiq görülməsinin onun üçün ikiqat şərəf olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev regionda sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş nailiyyətlərə göstərdikləri dəstəyə və onun fəaliyyətinə verdikləri qiymətə görə, həmçinin Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxinə və Roma Papasına minnətdarlığını çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received on January 9 the Secretary-General of the Muslim Council of Elders, Mohamed Abdelsalam, and members of the jury for the "Zayed Award for Human Fraternity" – former President of the Council of the European Union Charles Michel and former Chairperson of the African Union Commission Moussa Faki.
AZERTAC presents the material prepared from that meeting.
The guests, stating that they always visit Azerbaijan with pleasure, expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for the reception. They announced that President Ilham Aliyev will be presented with the "Zayed Award for Human Fraternity" for 2026 for his efforts in achieving peace between Azerbaijan and Armenia, and that the official award ceremony will be held on February 4 in Abu Dhabi, the capital of the United Arab Emirates. They emphasized that they felt honored to present President Ilham Aliyev with an invitation letter to attend the event as a distinguished guest.
It was noted that the "Zayed Award for Human Fraternity" was established based on a document signed by the Chairman of the Muslim Council of Elders, the Grand Imam of Al-Azhar Al-Sharif, Ahmed Mohamed Ahmed El-Tayeb, and the late Pope Francis, and it promotes the humanitarian legacy and values of the founder of the United Arab Emirates, former President Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan. The awarding of the Head of State to this prize was also assessed as a reflection of the appreciation given by the Chairman of the Muslim Council of Elders, the Grand Imam of Al-Azhar Al-Sharif, Ahmed Mohamed Ahmed El-Tayeb, Pope XIV Leo, and the jury to the activities of the President of Azerbaijan towards establishing peace.
It was stated that after reviewing all peace models worldwide last year, the jury members of the "Zayed Award for Human Fraternity" decided that the model of the peace treaty between Azerbaijan and Armenia is an excellent example for application in other conflict and war-torn regions.
Mohamed Abdelsalam, Secretary-General of the Muslim Council of Elders: On behalf of the jury, I would like to say that your work towards achieving success in the peace agreement inspires all of us and serves as a magnificent example of peace for conflict zones around the world.
We and the whole world highly value this in terms of its values, because the world truly needs it. The presentation of this award to you demonstrates the significance of the agreement in terms of establishing peace, reconciliation, and regional stability. Mr. President, we express our sincere gratitude to you.
Charles Michel, member of the jury of the "Zayed Award for Human Fraternity," former President of the Council of the European Union: I believe that the peace agreement you have implemented jointly with Armenia is a very strong signal to the countries of the world. That is, despite difficulties, past and present suffering, there is a common will to look towards the future with optimism and hope, even if it is small. This is also linked to the values that we want to promote and defend. Because we believe that these values should be promoted more in the future. I would like to reiterate once again, we appreciate your leadership and this peace agreement. With our decision regarding the award, we want to demonstrate our support for all your efforts to turn this peace agreement into reality and wish for positive hopes and prospects for the region and the South Caucasus, as well as the wider region.
Moussa Faki, member of the jury of the "Zayed Award for Human Fraternity," former Chairperson of the African Union Commission: I think that peace and stability are very necessary. In my opinion, your vision and leadership qualities are highly valued. As a member of the jury, I want to congratulate you and thank you for agreeing to participate in our meeting and for showing the whole world and the peoples of the region what peace and courage are. As you mentioned, until recently, murder and bloodshed were observed. But now you have shown the courage to move forward and establish peace and stability. Your Excellency, congratulations.
x x x
The Head of State, expressing his gratitude to the jury for their kind words and invitation, as well as for the high appreciation of Azerbaijan's efforts to establish peace in the region, emphasized that he gladly accepted the invitation.
Touching upon the importance of peace for regional stability and prosperity, President Ilham Aliyev said that despite the hardships and sacrifices our people faced during the occupation, Azerbaijan has demonstrated strong political will to establish lasting peace. President Ilham Aliyev noted that the peace agreement was prepared and presented to Armenia by the Azerbaijani side and that efforts in this direction will continue.
President Ilham Aliyev: "As you rightly noted, peace will bring stability and prosperity to the entire region. If we look at the recent past, we will see that our issue is somewhat unique. By recent past, I mean the last decade. The path from the last bloody battles to peace took two years. Despite the hardships and sacrifices, we demonstrated strong political will to establish peace once and for all, and we are already seeing its results."
The Head of State noted that we have been living in peace for only five years and emphasized that in recent months, peace has moved to a practical level, including in the trade sector. In this regard, the President of Azerbaijan noted the historical significance of the agreements reached regarding the peace agenda at the Washington meeting on August 8, 2025, and highly appreciated the efforts of US President Donald Trump in this matter.
President Ilham Aliyev: "We are getting used to living in peace. Believe me, it is a pleasant feeling. You feel that there is no more war, no more additional sacrifices, no more bloodshed. You can do more for the people, the country, and for development, prosperity, and stability. I still think that the agreement reached between Azerbaijan and Armenia, and the appreciation given by such a distinguished group of individuals, truly shows that you need strong political will to achieve peace. You must desire it from the bottom of your heart. You must do it in practice, not just in words. When such efforts are appreciated, you become even more motivated and send a message of peace to other places on the global map where people are still dying in war."
Speaking about the "Zayed Award for Human Fraternity," the Head of State stated that the late Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan is greatly admired worldwide. President Ilham Aliyev also noted his fraternal relations with his successor, the President of the United Arab Emirates, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan. In this regard, the Head of State said that being awarded this prize is a double honor for him. President Ilham Aliyev asked to convey his gratitude to the Chairman of the Muslim Council of Elders, the Sheikh of Al-Azhar Al-Sharif, and the Pope for their support of the achievements regarding the peace agenda in the region and for their appreciation of his work.