Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev yanvarın 9-da Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının baş katibi Məhəmməd Əbdülsalamı, “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvləri - Avropa İttifaqı Şurasının sabiq Prezidenti Şarl Mişeli və Afrika İttifaqı Komissiyasının sabiq sədri Musa Fakini qəbul edib.
AZƏRTAC həmin görüşdən hazırlanan materialı təqdim edir.
Azərbaycana həmişə məmnunluqla səfər etdiklərini deyən qonaqlar qəbula görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Onlar 2026-cı il üzrə “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün əldə edilməsi ilə bağlı göstərdiyi səylərə görə Prezident İlham Əliyevə təqdim olunacağını bildirərək, bu il fevralın 4-də Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin paytaxtı Əbu-Dabidə mükafatın təntənəli təqdimat mərasiminin keçiriləcəyini dedilər, həmin tədbirdə fəxri qonaq qismində iştirak üçün dəvət məktubunu Prezident İlham Əliyevə təqdim etməkdən şərəf hissi duyduqlarını vurğuladılar.
Qeyd olundu ki, “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib və mərhum Roma Papası Fransisk tərəfindən imzalanmış sənəd əsasında təsis olunub və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin qurucusu, sabiq Prezidenti Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın humanitar irsini və dəyərlərini təşviq edir. Dövlətimizin başçısının bu mükafata layiq görülməsi, eyni zamanda, Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyibin, Roma Papası XIV Leonun və münsiflər heyətinin Azərbaycan Prezidentinin sülhün bərqərar olunması istiqamətində fəaliyyətinə verdikləri qiymətin təcəssümü kimi dəyərləndirildi.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvlərinin ötən il dünya üzrə bütün sülh modellərinin araşdırılmasından sonra Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin modelinin münaqişə və müharibə olan digər bölgələrdə də tətbiqi üçün gözəl nümunə olması barədə qərarın qəbul edildiyi bildirildi.
Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının baş katibi Məhəmməd Əbdülsalam: Münsiflər heyətinin adından demək istərdim ki, sülh sazişi üzrə uğurun əldə olunması üçün Zati-alinizin gördüyü işlər bizim hamımızı ruhlandırır və dünyanın müxtəlif yerlərində mövcud münaqişə bölgələri üçün sülhün möhtəşəm bir nümunəsidir.
Biz və bütün dünya bunu dəyərlər baxımından yüksək qiymətləndiririk, çünki dünyanın həqiqətən buna ehtiyacı var. Həmin mükafatın Sizə təqdim edilməsi sazişin sülh, barışıq və regional sabitliyin bərqərar edilməsi baxımından əhəmiyyətini göstərir. Cənab Prezident, Sizə həqiqətən təşəkkürümüzü bildiririk.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvü, Avropa İttifaqı Şurasının sabiq Prezidenti Şarl Mişel: Hesab edirəm ki, Sizin Ermənistanla birgə icra etdiyiniz sülh razılaşması dünya ölkələri üçün çox güclü bir siqnaldır. Yəni çətinliklərə, keçmiş və indiki iztirablara baxmayaraq, gələcəyə kiçik də olsa, nikbinliklə və ümidlə baxmaq üçün ortaq iradə var. Bu da bizim təşviq və müdafiə etmək istədiyimiz dəyərlərə bağlıdır. Çünki biz hesab edirik ki, bu dəyərlər gələcəkdə daha çox təşviq olunmalıdır. Bir daha qeyd etmək istəyirəm, biz Sizin liderliyinizi, bu sülh razılaşmasını təqdir edirik. Mükafatla bağlı verdiyimiz qərarla biz bu sülh razılaşmasının reallığa çevrilməsi üçün Sizin göstərdiyiniz bütün səylərə dəstək olduğumuzu nümayiş etdirmək, region və Cənubi Qafqaz, həmçinin daha geniş bölgə üçün müsbət ümidlər və perspektivlər arzulamaq istəyirik.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın münsiflər heyətinin üzvü, Afrika İttifaqı Komissiyasının sabiq sədri Musa Faki: Düşünürəm ki, sülh və sabitlik çox zəruridir. Fikrimcə, baxışlarınız və rəhbərlik keyfiyyətləriniz çox yüksək dəyərləndirilir. Münsiflər heyətinin üzvü kimi Sizi təbrik etmək istəyirəm və görüşümüzdə iştirak etmək üçün razılıq verdiyinizə, bütün dünyaya və region xalqlarına sülhün və cəsarətin nədən ibarət olduğunu göstərdiyinizə görə minnətdaram. Qeyd etdiyiniz kimi, son vaxtlara qədər qətl və qan tökülməsi müşahidə olunurdu. Lakin indi irəliyə doğru getmək, sülhü və sabitliyi bərqərar etmək cəsarətini nümayiş etdirdiniz. Zati-aliləri, təbrik edirəm.
x x x
Xoş sözlərə və dəvətə, həmçinin regionda sülhün bərqərar olunması istiqamətində Azərbaycanın səylərinin yüksək qiymətləndirilməsinə görə münsiflər heyətinə minnətdarlığını ifadə edən dövlətimizin başçısı dəvəti məmnunluqla qəbul etdiyini vurğuladı.
Sülhün regional sabitlik və firavanlıq baxımından önəminə toxunan Prezident İlham Əliyev dedi ki, işğal zamanı xalqımızın üzləşdiyi əziyyətlərə, verdiyi qurbanlara baxmayaraq, Azərbaycan dayanıqlı sülhün bərqərar olunması üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirib. Prezident İlham Əliyev sülh razılaşmasının məhz Azərbaycan tərəfindən hazırlanaraq Ermənistana təqdim olunduğunu və bu istiqamətdə səylərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev: “Sizin də düzgün qeyd etdiyiniz kimi, sülh bütün regiona sabitlik və firavanlıq gətirəcək. Yaxın keçmişə nəzər salsaq, bizim məsələmizin bir növ nadir olduğunu görərik. Yaxın keçmiş deyərkən, son onilliyi nəzərdə tuturam. Son qanlı döyüşlərdən sülhə gedən yol iki il zaman apardı. Əziyyətə və qurbanlara baxmayaraq, biz sülhün birdəfəlik bərqərar olunması üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirdik və artıq bunun bəhrəsini görürük”.
Dövlətimizin başçısı cəmi beş ildir sülh şəraitində yaşadığımızı qeyd edərək vurğuladı ki, son aylar sülh artıq ticarət sahəsi də daxil olmaqla, praktik müstəviyə keçib. Azərbaycan Prezidenti bu xüsusda 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqton görüşündə sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş razılaşmaların tarixi əhəmiyyətini qeyd etdi, bu məsələdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın səylərini yüksək qiymətləndirdi.
Prezident İlham Əliyev: “Sülh şəraitində yaşamağa öyrəşirik. İnanın mənə, bu, xoş hissdir. Hiss edirsiniz ki, müharibə artıq yoxdur, əlavə qurbanlar yoxdur, qan artıq tökülmür. Siz xalq, ölkə və inkişaf, rifah, sabitlik üçün daha çox işlər görə bilərsiniz. Yenə də düşünürəm ki, Azərbaycan ilə Ermənistan arasında əldə olunmuş razılaşma və bu cür mötəbər şəxslərdən ibarət qrupun verdiyi qiymət həqiqətən göstərir ki, sülhə nail olmaq üçün sizdə güclü siyasi iradə lazımdır. Bunu ürəkdən arzulamalısınız. Bunu sözdə yox, əməldə etməlisiniz. Bu cür səylər dəyərləndirildiyi halda Siz daha da həvəslənirsiniz və qlobal xəritədə insanların hələ də müharibədə öldüyü digər yerlərə də sülh mesajını verirsiniz”.
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”ndan danışan dövlətimizin başçısı bildirdi ki, mərhum Şeyx Zayed bin Sultan Al Nəhyanın xatirəsinə dünyada böyük rəğbət bəslənilir. Prezident İlham Əliyev, eyni zamanda, onun xələfi, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanla qardaşlıq münasibətlərinin olduğunu qeyd etdi. Bu xüsusda dövlətimizin başçısı mükafata layiq görülməsinin onun üçün ikiqat şərəf olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev regionda sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş nailiyyətlərə göstərdikləri dəstəyə və onun fəaliyyətinə verdikləri qiymətə görə, həmçinin Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şərifin şeyxinə və Roma Papasına minnətdarlığını çatdırmağı xahiş etdi.

Ильхам Алиев принял делегацию, связанную с «Премией за человеческое братство Зайда»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 9 января принял генерального секретаря Совета мусульманских старейшин Мухаммеда Абдельсалама, членов жюри «Премии за человеческое братство Зайда» — бывшего председателя Совета Европейского Союза Шарля Мишеля и бывшего председателя Комиссии Африканского союза Мусу Факи.
АЗЕРТАДЖ представляет материал, подготовленный по итогам этой встречи.
Гости, отметив, что всегда с удовольствием посещают Азербайджан, выразили благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за прием. Они сообщили, что «Премия за человеческое братство Зайда» за 2026 год будет вручена Президенту Ильхаму Алиеву за его усилия по достижению мира между Азербайджаном и Арменией, и что торжественная церемония вручения премии состоится 4 февраля в столице Объединенных Арабских Эмиратов Абу-Даби. Они подчеркнули, что испытывают честь вручить Президенту Ильхаму Алиеву пригласительное письмо для участия в этом мероприятии в качестве почетного гостя.
Было отмечено, что «Премия за человеческое братство Зайда» была учреждена на основании документа, подписанного председателем Совета мусульманских старейшин, шейхом Аль-Азхар аш-Шариф, великим имамом Ахмедом Мухаммедом Ахмедом Аль-Тайибом и покойным Папой Римским Франциском, и пропагандирует гуманитарное наследие и ценности основателя Объединенных Арабских Эмиратов, бывшего Президента Шейха Зайда бин Султана Аль Нахайяна. Признание главы государства этой премией было расценено как воплощение высокой оценки деятельности Президента Азербайджана по установлению мира со стороны председателя Совета мусульманских старейшин, шейха Аль-Азхар аш-Шариф, великого имама Ахмеда Мухаммеда Ахмеда Аль-Тайиба, Папы Римского Льва XIV и членов жюри.
Было заявлено, что члены жюри «Премии за человеческое братство Зайда» после изучения всех моделей мира за прошлый год приняли решение о том, что модель мирного договора между Азербайджаном и Арменией является прекрасным примером для применения в других конфликтных регионах мира.
Мухаммед Абдельсалам, генеральный секретарь Совета мусульманских старейшин: От имени жюри хочу сказать, что Ваши усилия по достижению успеха в мирном соглашении вдохновляют нас всех и являются блестящим примером мира для существующих конфликтных регионов по всему миру.
Мы и весь мир высоко ценим это с точки зрения ценностей, потому что миру это действительно нужно. Вручение этой премии Вам демонстрирует важность соглашения с точки зрения мира, примирения и региональной стабильности. Господин Президент, мы искренне благодарим Вас.
Шарль Мишель, член жюри «Премии за человеческое братство Зайда», бывший председатель Совета Европейского Союза: Я считаю, что мирное соглашение, которое Вы реализовали совместно с Арменией, является очень сильным сигналом для стран мира. То есть, несмотря на трудности, прошлые и нынешние страдания, существует общая воля смотреть в будущее с оптимизмом и надеждой, пусть и небольшой. Это связано с ценностями, которые мы хотим пропагандировать и защищать. Потому что мы считаем, что эти ценности должны пропагандироваться в будущем еще больше. Еще раз хочу отметить, мы высоко ценим Ваше лидерство и это мирное соглашение. Нашим решением о присуждении премии мы хотим продемонстрировать нашу поддержку всем Вашим усилиям по воплощению этого мирного соглашения в реальность и пожелать позитивных надежд и перспектив для региона и Южного Кавказа, а также для более широкого региона.
Муса Факи, член жюри «Премии за человеческое братство Зайда», бывший председатель Комиссии Африканского союза: Я считаю, что мир и стабильность очень необходимы. По моему мнению, Ваши взгляды и лидерские качества высоко ценятся. Как член жюри, я хочу поздравить Вас и благодарю Вас за согласие принять участие во встрече и за то, что Вы показали всему миру и народам региона, что такое мир и мужество. Как Вы отметили, до недавнего времени наблюдались убийства и кровопролитие. Но теперь Вы проявили мужество идти вперед, устанавливать мир и стабильность. Ваше Превосходительство, поздравляю Вас.
x x x
Глава государства выразил благодарность жюри за добрые слова и приглашение, а также за высокую оценку усилий Азербайджана по установлению мира в регионе, и подчеркнул, что с удовольствием принял приглашение.
Касаясь важности мира для региональной стабильности и процветания, Президент Ильхам Алиев заявил, что, несмотря на страдания и жертвы, с которыми столкнулся его народ во время оккупации, Азербайджан продемонстрировал сильную политическую волю для установления устойчивого мира. Президент Ильхам Алиев отметил, что мирное соглашение было подготовлено и представлено Армении именно азербайджанской стороной, и усилия в этом направлении будут продолжаться.
Президент Ильхам Алиев: «Как Вы правильно отметили, мир принесет стабильность и процветание всему региону. Если взглянуть на недавнее прошлое, мы увидим, что наша проблема в некотором роде уникальна. Под недавним прошлым я подразумеваю последнее десятилетие. Путь от последних кровопролитных боев к миру занял два года. Несмотря на трудности и жертвы, мы продемонстрировали сильную политическую волю для установления мира раз и навсегда, и уже видим его плоды».
Глава государства, отметив, что мы живем в условиях мира всего пять лет, подчеркнул, что в последние месяцы мир перешел в практическую плоскость, в том числе в сфере торговли. Президент Азербайджана в этой связи отметил историческое значение договоренностей, достигнутых по мирной повестке дня на встрече в Вашингтоне 8 августа 2025 года, и высоко оценил усилия Президента США Дональда Трампа в этом вопросе.
Президент Ильхам Алиев: «Мы привыкаем жить в условиях мира. Поверьте мне, это приятное чувство. Вы чувствуете, что войны больше нет, нет дополнительных жертв, больше не проливается кровь. Вы можете сделать больше для народа, страны, развития, благосостояния, стабильности. Я снова думаю, что соглашение, достигнутое между Азербайджаном и Арменией, и оценка, данная группой таких уважаемых лиц, действительно показывают, что для достижения мира нужна сильная политическая воля. Вы должны искренне этого желать. Вы должны делать это не на словах, а на деле. Когда такие усилия ценятся, Вы еще больше воодушевляетесь и посылаете мирный сигнал в другие места на глобальной карте, где люди все еще погибают на войне».
Говоря о «Премии за человеческое братство Зайда», глава государства сообщил, что покойный Шейх Заид бин Султан Аль Нахайян пользуется большим уважением в мире. Президент Ильхам Алиев также отметил братские отношения с его преемником, Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммедом бин Заидом Аль Нахайяном. В связи с этим глава государства сказал, что для него большая честь быть удостоенным этой премии. Президент Ильхам Алиев попросил передать благодарность председателю Совета мусульманских старейшин, шейху Аль-Азхар аш-Шариф и Папе Римскому за поддержку достижений в мирной повестке дня в регионе и за оценку его деятельности.