İlham Əliyev Tacikistan Prezidentini təbrik edib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmonu ölkənin Müstəqillik Günü münasibətilə təbrik edib.
Təbrikdə deyilir:
"Hörmətli Emoməli Şərifoviç,
Tacikistan Respublikasının milli bayramı – Müstəqillik Günü münasibətilə Sizi və Sizin simanızda bütün xalqınızı öz adımdan və Azərbaycan xalqı adından ürəkdən təbrik edir, ən xoş arzularımı çatdırıram.
Sizin müdrik rəhbərliyiniz altında qardaş Tacikistanda sosial-iqtisadi sahədə əldə edilən uğurlar, ölkənin beynəlxalq nüfuzunun artması bizi sevindirir.
Azərbaycan ilə Tacikistan arasında münasibətlərin hazırkı yüksək səviyyəsi xalqlarımızın bir-birinə bəslədiyi dərin hörmət və etimaddan irəli gəlir. Bu ortaq iradədən qaynaqlanan dövlətlərarası əlaqələrimizin yüksələn xətlə inkişaf edərək strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatması məmnunluq doğurur.
Ali səviyyədə qarşılıqlı anlaşmanın mövcudluğu müxtəlif sahələrdə münasibətlərimizin genişlənməsi üçün əlverişli zəmin yaradır. Cari ilin iyulunda Xankəndidə keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci Zirvə görüşündə iştirakınızı və Sizinlə görüşümüzü ən xoş təəssüratlarla xatırlayıram.
Əminəm ki, mövcud imkanlardan istifadə edərək birgə səylərimizlə Azərbaycan ilə Tacikistan arasında dostluq əlaqələrinin inkişafına, qarşılıqlı fəaliyyətimizin daha da dərinləşməsinə nail olacağıq.
Hörmətli Emoməli Şərifoviç, belə bir əlamətdar gündə Sizə möhkəm cansağlığı, xoşbəxtlik, işlərinizdə uğurlar, qardaş Tacikistan xalqına daim əmin-amanlıq, rifah və firavanlıq diləyirəm".

Президент Азербайджана Ильхам Алиев поздравил Президента Таджикистана Эмомали Рахмона с Днем независимости страны.
В поздравлении говорится:
"Уважаемый Эмомали Шарипович,
От своего имени и от имени народа Азербайджана сердечно поздравляю Вас и в Вашем лице весь Ваш народ с национальным праздником Республики Таджикистан – Днем независимости, передаю наилучшие пожелания.
Нас радуют успехи, достигнутые в социально-экономической сфере в братском Таджикистане под Вашим мудрым руководством, рост международного авторитета страны.
Нынешний высокий уровень отношений между Азербайджаном и Таджикистаном проистекает из глубокого уважения и доверия, которые питают наши народы друг к другу. Достижение межгосударственными связями, основанными на этой общей воле, уровня стратегического партнерства, развиваясь по восходящей линии, вызывает удовлетворение.
Наличие взаимопонимания на высоком уровне создает благоприятную почву для расширения наших отношений в различных областях. С самыми приятными впечатлениями вспоминаю Ваше участие и нашу встречу на 17-м Саммите Организации экономического сотрудничества, состоявшемся в июле текущего года в Ханкенди.
Уверен, что, используя имеющиеся возможности, совместными усилиями мы добьемся развития дружественных связей между Азербайджаном и Таджикистаном, дальнейшего углубления нашего взаимного сотрудничества.
Уважаемый Эмомали Шарипович, в этот знаменательный день желаю Вам крепкого здоровья, счастья, успехов в Вашей деятельности, а братскому народу Таджикистана – постоянного мира, благополучия и процветания".