Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 8-də Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayevi və nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayevi qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan-Qazaxıstan ikitərəfli əlaqələrinin əməkdaşlıq və qardaşlıq ruhunda inkişaf etdiyini məmnunluqla vurğulayaraq, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, bu səfərlər zamanı aparılmış müzakirələrin, qəbul olunmuş qərarların, həmçinin Azərbaycandan Qazaxıstana, Qazaxıstandan isə ölkəmizə müxtəlif səviyyələrdə nümayəndə heyətlərinin səfərlərinin xalqlarımızı və ölkələrimizi daha da yaxınlaşdırdığını, qarşılıqlı fəaliyyətin potensialını möhkəmləndirdiyini dedi.
Dövlətimizin başçısı birgə investisiya fondunun imkanlarından tam istifadə ediləcəyinə ümidvarlığını bildirdi, bir neçə layihənin artıq işlənmə mərhələsində olduğunu vurğuladı və Azərbaycanla Qazaxıstanın üçüncü ölkələrə birgə investisiya yatırmaq potensialına toxundu.
Prezident İlham Əliyev Qazaxıstanın xarici işlər və nəqliyyat nazirlərinin Azərbaycana səfərinin uğurlu olacağına ümidvarlığını ifadə etdi.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Qazaxıstanın xarici işlər naziri dövlətimizin başçısı ilə görüşdən şərəf hissi duyduqlarını dedi.
Yermek Koşerbayev Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Kasım-Jomart Tokayevə çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq Qazaxıstanda Azərbaycan Prezidentinə çox böyük hörmətlə yanaşıldığını vurğuladı.
Görüşdə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında münasibətlərin bir çox sahədə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, logistika, investisiyalar, enerji, həmçinin yaşıl enerji və digər istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyi məmnunluqla qeyd edilərək, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirildi.
Söhbət zamanı Orta Dəhliz, Trans-Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi və fiber-optik xətti layihələrinə toxunuldu, bu çərçivədə Azərbaycanla Qazaxıstanın uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdikləri vurğulandı.
Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşma prosesinin və Ermənistan ərazisindən keçəcək TRIPP layihəsinin regional əməkdaşlıq və nəqliyyat bağlantıları baxımından rolu qeyd edildi.
Görüşdə ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu tərəfdaşlığı vurğulandı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 8 апреля принял министра иностранных дел Республики Казахстан Ермека Кошербаева и министра транспорта Нурлана Сауранбаева.
Президент Ильхам Алиев с удовлетворением подчеркнул, что азербайджано-казахстанские двусторонние отношения развиваются в духе сотрудничества и братства, и отметил, что взаимные визиты глав государств, проведенные в ходе этих визитов обсуждения, принятые решения, а также визиты делегаций различного уровня из Азербайджана в Казахстан и из Казахстана в нашу страну еще больше сближают наши народы и страны, укрепляя потенциал взаимного взаимодействия.
Глава нашего государства выразил надежду на полное использование возможностей совместного инвестиционного фонда, подчеркнул, что несколько проектов уже находятся на стадии разработки, и коснулся потенциала Азербайджана и Казахстана по совместному инвестированию в третьи страны.
Президент Ильхам Алиев выразил надежду на успешный визит министров иностранных дел и транспорта Казахстана в Азербайджан.
Министр иностранных дел Казахстана, выразив благодарность за прием, сказал, что для них большая честь встретиться с главой нашего государства.
Ермек Кошербаев передал главе нашего государства приветствия Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за приветствия и попросил передать его приветствия Касым-Жомарту Токаеву.
Гость подчеркнул, что в Казахстане к Президенту Азербайджана относятся с большим уважением.
На встрече с удовлетворением было отмечено успешное развитие отношений между Азербайджаном и Казахстаном во многих областях, включая политическую, экономическую, транспортную, логистическую, инвестиционную, энергетическую, а также зеленую энергетику и другие направления, и было заявлено о наличии хороших возможностей для дальнейшего расширения сотрудничества.
В ходе беседы были затронуты проекты Среднего коридора, Транскаспийского зеленого энергетического коридора и волоконно-оптической линии, подчеркнуто успешное сотрудничество Азербайджана и Казахстана в этих рамках.
Была отмечена роль процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и проекта TRIPP, который пройдет по территории Армении, с точки зрения регионального сотрудничества и транспортных связей.
На встрече было подчеркнуто успешное партнерство наших стран в рамках международных организаций и состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.