Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev aprelin 8-də Qazaxıstan Respublikasının xarici işlər naziri Yermek Koşerbayevi və nəqliyyat naziri Nurlan Sauranbayevi qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan-Qazaxıstan ikitərəfli əlaqələrinin əməkdaşlıq və qardaşlıq ruhunda inkişaf etdiyini məmnunluqla vurğulayaraq, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, bu səfərlər zamanı aparılmış müzakirələrin, qəbul olunmuş qərarların, həmçinin Azərbaycandan Qazaxıstana, Qazaxıstandan isə ölkəmizə müxtəlif səviyyələrdə nümayəndə heyətlərinin səfərlərinin xalqlarımızı və ölkələrimizi daha da yaxınlaşdırdığını, qarşılıqlı fəaliyyətin potensialını möhkəmləndirdiyini dedi.
Dövlətimizin başçısı birgə investisiya fondunun imkanlarından tam istifadə ediləcəyinə ümidvarlığını bildirdi, bir neçə layihənin artıq işlənmə mərhələsində olduğunu vurğuladı və Azərbaycanla Qazaxıstanın üçüncü ölkələrə birgə investisiya yatırmaq potensialına toxundu.
Prezident İlham Əliyev Qazaxıstanın xarici işlər və nəqliyyat nazirlərinin Azərbaycana səfərinin uğurlu olacağına ümidvarlığını ifadə etdi.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Qazaxıstanın xarici işlər naziri dövlətimizin başçısı ilə görüşdən şərəf hissi duyduqlarını dedi.
Yermek Koşerbayev Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Kasım-Jomart Tokayevə çatdırmağı xahiş etdi.
Qonaq Qazaxıstanda Azərbaycan Prezidentinə çox böyük hörmətlə yanaşıldığını vurğuladı.
Görüşdə Azərbaycanla Qazaxıstan arasında münasibətlərin bir çox sahədə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, logistika, investisiyalar, enerji, həmçinin yaşıl enerji və digər istiqamətlər üzrə uğurla inkişaf etdiyi məmnunluqla qeyd edilərək, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu bildirildi.
Söhbət zamanı Orta Dəhliz, Trans-Xəzər Yaşıl Enerji Dəhlizi və fiber-optik xətti layihələrinə toxunuldu, bu çərçivədə Azərbaycanla Qazaxıstanın uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdikləri vurğulandı.
Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşma prosesinin və Ermənistan ərazisindən keçəcək TRIPP layihəsinin regional əməkdaşlıq və nəqliyyat bağlantıları baxımından rolu qeyd edildi.
Görüşdə ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu tərəfdaşlığı vurğulandı və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Ilham Aliyev received the Foreign Affairs and Transport Ministers of Kazakhstan
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Yermek Kosherbayev, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, and Nurlan Sauranbayev, Minister of Transport, on April 8.
President Ilham Aliyev noted with satisfaction that Azerbaijan-Kazakhstan bilateral relations are developing in the spirit of cooperation and brotherhood, adding that mutual visits of heads of state, discussions held during these visits, decisions adopted, as well as visits of delegations at various levels from Azerbaijan to Kazakhstan and from Kazakhstan to our country, further bring our peoples and countries closer and strengthen the potential for mutual activity.
The head of our state expressed hope that the opportunities of the joint investment fund would be fully utilized, emphasized that several projects are already in the development stage, and touched upon the potential for Azerbaijan and Kazakhstan to make joint investments in third countries.
President Ilham Aliyev expressed hope that the visit of the Foreign Affairs and Transport Ministers of Kazakhstan to Azerbaijan would be successful.
Expressing gratitude for the reception, the Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan said that they felt honored by the meeting with the head of our state.
Yermek Kosherbayev conveyed the greetings of President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev to the head of our state.
President Ilham Aliyev expressed gratitude for the greetings and asked for his greetings to be conveyed to Kassym-Jomart Tokayev.
The guest emphasized that the President of Azerbaijan is held in high esteem in Kazakhstan.
During the meeting, it was noted with satisfaction that relations between Azerbaijan and Kazakhstan are successfully developing in many areas, including political, economic, transport, logistics, investments, energy, as well as green energy and other directions, and that there are good opportunities for further expanding cooperation.
During the conversation, the Middle Corridor, Trans-Caspian Green Energy Corridor, and fiber-optic line projects were touched upon, and it was emphasized that Azerbaijan and Kazakhstan are successfully cooperating within this framework.
The role of the normalization process of relations between Azerbaijan and Armenia and the TRIPP project, which will pass through the territory of Armenia, was noted in terms of regional cooperation and transport links.
During the meeting, the successful partnership of our countries within international organizations was emphasized, and views were exchanged on other issues of mutual interest.