İlham Əliyev İranın müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 6-da İran İslam Respublikasının müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək naziri Əziz Nəsirzadənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı bir neçə gün əvvəl İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianla telefon danışığını xatırladaraq, yüksək səviyyələrdə müxtəlif təmasların ikitərəfli gündəliyimizlə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını dedi.
Məsud Pezeşkianın ötən il Azərbaycana rəsmi səfərinin uğurlu keçdiyini və yaxşı nəticələrin əldə olunduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev bu səfərdən sonra əlaqələrimizin inkişaf etdiyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı hazırda dünyanın bir çox yerində müharibə və münaqişələrin davam etdiyini vurğulayaraq, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Cənubi Qafqazda artıq sülhün bərqərar olduğunu dedi, bunun həm Azərbaycan, həm də Ermənistanla həmsərhəd olan İran üçün böyük əhəmiyyət daşıdığına əminliyini bildirdi. “Biz istəyirik ki, bütün dünyada sülh olsun, qan tökülməsin, müharibələr olmasın” deyən Azərbaycan Prezidenti ölkəmizin timsalında müharibədən sülhə keçid modelinin nümayiş olunduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, İran Prezidenti ilə telefon danışığı zamanı qeyd etdiyi kimi Azərbaycan bölgədə yaranmış vəziyyətdən narahatdır və bu gərginliyin aradan qaldırılması üçün öz dəstəyini göstərməyə hazırdır.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Əziz Nəsirzadə ilk növbədə İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Ölkəmizə İranın dövlət başçısının göstərişi ilə səfərə gəldiyini deyən qonaq Məsud Pezeşkianın Azərbaycana böyük təəssübkeşlik nümayiş etdirdiyini vurğuladı. O, həmçinin qeyd etdi ki, İran Prezidenti ölkəmizə, o cümlədən Xankəndiyə səfərlərini böyük məmnunluq hissi ilə xatırlayır.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İran dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında dostluq, qardaşlıq və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafı qeyd olundu, müdafiə sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 6 февраля принял делегацию во главе с министром обороны и поддержки вооруженных сил Исламской Республики Иран Азизом Насирзаде.
Глава государства, напомнив о телефонном разговоре с Президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом, состоявшемся несколько дней назад, отметил, что различные контакты на высоком уровне создают хорошие возможности для обсуждения вопросов, связанных с нашей двусторонней повесткой дня.
Подчеркнув, что официальный визит Масуда Пезешкиана в Азербайджан в прошлом году прошел успешно и были достигнуты хорошие результаты, Президент Ильхам Алиев заявил, что после этого визита наши отношения развиваются.
Глава государства подчеркнул, что в настоящее время во многих частях мира продолжаются войны и конфликты, и отметил, что на Южном Кавказе уже установлен мир по инициативе Азербайджана, выразив уверенность в большом значении этого для Ирана, граничащего как с Азербайджаном, так и с Арменией. "Мы хотим, чтобы во всем мире был мир, чтобы не проливалась кровь, чтобы не было войн", - сказал Президент Азербайджана, подчеркнув, что в лице нашей страны демонстрируется модель перехода от войны к миру.
Глава государства заявил, что, как он отметил во время телефонного разговора с Президентом Ирана, Азербайджан обеспокоен сложившейся в регионе ситуацией и готов оказать свою поддержку для устранения этой напряженности.
Азиз Насирзаде, выразив благодарность за прием, прежде всего передал главе государства приветствия от Президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана. Заявив, что прибыл в нашу страну по поручению главы иранского государства, гость подчеркнул, что Масуд Пезешкиан испытывает большую привязанность к Азербайджану. Он также отметил, что Президент Ирана с большим удовлетворением вспоминает свои визиты в нашу страну, в том числе в Ханкенди.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за приветствия и попросил передать его приветствия главе иранского государства.
В ходе беседы было отмечено развитие двусторонних отношений между нашими странами, основанных на принципах дружбы, братства и добрососедства, а также состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в оборонной сфере.