İlham Əliyev İranın müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 6-da İran İslam Respublikasının müdafiə və silahlı qüvvələrə dəstək naziri Əziz Nəsirzadənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı bir neçə gün əvvəl İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianla telefon danışığını xatırladaraq, yüksək səviyyələrdə müxtəlif təmasların ikitərəfli gündəliyimizlə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını dedi.
Məsud Pezeşkianın ötən il Azərbaycana rəsmi səfərinin uğurlu keçdiyini və yaxşı nəticələrin əldə olunduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev bu səfərdən sonra əlaqələrimizin inkişaf etdiyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı hazırda dünyanın bir çox yerində müharibə və münaqişələrin davam etdiyini vurğulayaraq, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Cənubi Qafqazda artıq sülhün bərqərar olduğunu dedi, bunun həm Azərbaycan, həm də Ermənistanla həmsərhəd olan İran üçün böyük əhəmiyyət daşıdığına əminliyini bildirdi. “Biz istəyirik ki, bütün dünyada sülh olsun, qan tökülməsin, müharibələr olmasın” deyən Azərbaycan Prezidenti ölkəmizin timsalında müharibədən sülhə keçid modelinin nümayiş olunduğunu vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, İran Prezidenti ilə telefon danışığı zamanı qeyd etdiyi kimi Azərbaycan bölgədə yaranmış vəziyyətdən narahatdır və bu gərginliyin aradan qaldırılması üçün öz dəstəyini göstərməyə hazırdır.
Qəbula görə minnətdarlığını bildirən Əziz Nəsirzadə ilk növbədə İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Ölkəmizə İranın dövlət başçısının göstərişi ilə səfərə gəldiyini deyən qonaq Məsud Pezeşkianın Azərbaycana böyük təəssübkeşlik nümayiş etdirdiyini vurğuladı. O, həmçinin qeyd etdi ki, İran Prezidenti ölkəmizə, o cümlədən Xankəndiyə səfərlərini böyük məmnunluq hissi ilə xatırlayır.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İran dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında dostluq, qardaşlıq və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafı qeyd olundu, müdafiə sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldı.

Ilham Aliyev Receives Iranian Minister of Defense and Support for the Armed Forces
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by the Minister of Defense and Support for the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran, Aziz Nasirzadeh, on February 6.
The head of state recalled his phone conversation with the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, a few days prior, stating that various high-level contacts create good opportunities for discussing issues related to our bilateral agenda.
Emphasizing that Masoud Pezeshkian's official visit to Azerbaijan last year was successful and yielded good results, President Ilham Aliyev noted that relations have developed since that visit.
The head of state stressed that wars and conflicts are ongoing in many parts of the world, but peace has already been established in the South Caucasus at Azerbaijan's initiative. He expressed confidence that this is of great importance for Iran, which shares borders with both Azerbaijan and Armenia. "We want peace in the whole world, no bloodshed, no wars," said the President of Azerbaijan, highlighting that the transition from war to peace has been demonstrated through Azerbaijan's example.
The head of state stated that, as he mentioned during his phone conversation with the President of Iran, Azerbaijan is concerned about the situation in the region and is ready to offer its support to resolve this tension.
Expressing gratitude for the reception, Aziz Nasirzadeh first conveyed the greetings of the President of the Islamic Republic of Iran, Masoud Pezeshkian, to the head of state. The guest, who said he came to Azerbaijan on the instructions of Iran's head of state, emphasized that Masoud Pezeshkian shows great dedication to Azerbaijan. He also noted that the President of Iran fondly recalls his visits to Azerbaijan, including to Khankendi.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings and asked to convey his greetings to the head of state of Iran.
During the conversation, the development of bilateral relations between the two countries, based on the principles of friendship, brotherhood, and good neighborliness, was noted, and an exchange of views on the prospects of cooperation in the defense sector took place.