İlham Əliyev Əbu-Dabidə BƏƏ Prezidenti ilə görüşüb, bir sıra tədbirlərdə iştirak edib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın dəvəti ilə bu ölkədə səfərdədir.
Dekabrın 17-də Əbu-Dabidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə görüşü olub.
Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan Əbu-Dabidə keçirilən "Gələcəyin oyunları 2025" adlı illik qlobal idman turnirinin açılış mərasimində iştirak etdiyinə görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyev də öz növbəsində dəvətə görə təşəkkür edib və bu tədbirin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yüksək səviyyədə təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Söhbət zamanı strateji tərəfdaşlığa əsaslanan Azərbaycan-BƏƏ ikitərəfli əlaqələrinin bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, mədəni, humanitar və digər istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Dövlət başçısının BƏƏ-yə, BƏƏ Prezidentinin isə Azərbaycana səfərləri məmnunluqla xatırlanaraq, bütün bunların və müxtəlif səviyyələrdə həyata keçirilən digər qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərimizin inkişafında roluna toxunulub.
Görüşdə Azərbaycan və BƏƏ prezidentləri əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan "Gələcəyin oyunları 2025" adlı illik qlobal idman turnirinin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, "Gələcəyin Oyunları" hər il təşkil olunması nəzərdə tutulan qlobal idman turniridir. Turnir iki mərhələdə həyata keçirilir. İlk mərhələdə idmançılar fiziki idman növləri üzrə yarışırlar. İkinci mərhələdə isə idmançıların rəqəmsal oyunlar üzrə bacarıqları sınaqdan keçirilir. "Növbəti nəsil insanlar. Gələcəyini oyna" devizi altında təşkil olunan turnirdə müxtəlif ölkələrdən idmançılar ümumilikdə 11 idman növü üzrə yarışacaqlar. Ötən il BƏƏ 9 iddiaçı namizəd arasında qalib gələrək, 2025-ci ildə keçiriləcək "Gələcəyin Oyunları" turnirinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb.
Daha sonra Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə nahar verilib.

Ильхам Алиев встретился с президентом ОАЭ в Абу-Даби и принял участие в ряде мероприятий
Президент Азербайджана Ильхам Алиев находится с визитом в Объединенных Арабских Эмиратах по приглашению президента ОАЭ Шейха Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна.
17 декабря в Абу-Даби состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммедом бен Заидом Аль Нахайяном.
Шейх Мухаммед бен Заид Аль Нахайян выразил благодарность главе государства за участие в церемонии открытия ежегодного глобального спортивного турнира «Игры будущего 2025», проходящего в Абу-Даби.
Президент Ильхам Алиев, в свою очередь, поблагодарил за приглашение и передал поздравления по случаю высокого уровня организации данного мероприятия в Объединенных Арабских Эмиратах.
В ходе беседы было подчеркнуто успешное развитие двусторонних азербайджано-эмиратских отношений, основанных на стратегическом партнерстве, во всех сферах, включая политическую, экономическую, энергетическую, а также возобновляемую энергетику, культурную, гуманитарную и другие направления.
Были с удовлетворением отмечены визиты главы государства в ОАЭ и Президента ОАЭ в Азербайджан, а также затронута роль всех этих и других взаимных визитов, осуществляемых на различных уровнях, в развитии наших отношений.
На встрече президенты Азербайджана и ОАЭ обменялись мнениями о перспективах сотрудничества.
Затем Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Президент Объединенных Арабских Эмиратов Шейх Мухаммед бен Заид Аль Нахайян приняли участие в церемонии открытия ежегодного глобального спортивного турнира «Игры будущего 2025».
Следует отметить, что «Игры будущего» — это глобальный спортивный турнир, который планируется проводить ежегодно. Турнир проводится в два этапа. На первом этапе спортсмены соревнуются в традиционных видах спорта. На втором этапе проверяются навыки спортсменов в цифровых играх. В турнире, организованном под девизом «Люди следующего поколения. Играй в свое будущее», спортсмены из разных стран будут соревноваться в общей сложности по 11 видам спорта. В прошлом году ОАЭ выиграли право на проведение турнира «Игры будущего» в 2025 году, победив среди 9 претендентов.
Затем от имени Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейха Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна был дан обед в честь Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.