İlham Əliyev Əbu-Dabidə BƏƏ Prezidenti ilə görüşüb, bir sıra tədbirlərdə iştirak edib
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın dəvəti ilə bu ölkədə səfərdədir.
Dekabrın 17-də Əbu-Dabidə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan ilə görüşü olub.
Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan Əbu-Dabidə keçirilən "Gələcəyin oyunları 2025" adlı illik qlobal idman turnirinin açılış mərasimində iştirak etdiyinə görə dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
Prezident İlham Əliyev də öz növbəsində dəvətə görə təşəkkür edib və bu tədbirin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində yüksək səviyyədə təşkil olunması münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Söhbət zamanı strateji tərəfdaşlığa əsaslanan Azərbaycan-BƏƏ ikitərəfli əlaqələrinin bütün sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, həmçinin bərpaolunan enerji, mədəni, humanitar və digər istiqamətlərdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb.
Dövlət başçısının BƏƏ-yə, BƏƏ Prezidentinin isə Azərbaycana səfərləri məmnunluqla xatırlanaraq, bütün bunların və müxtəlif səviyyələrdə həyata keçirilən digər qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərimizin inkişafında roluna toxunulub.
Görüşdə Azərbaycan və BƏƏ prezidentləri əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyan "Gələcəyin oyunları 2025" adlı illik qlobal idman turnirinin açılış mərasimində iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, "Gələcəyin Oyunları" hər il təşkil olunması nəzərdə tutulan qlobal idman turniridir. Turnir iki mərhələdə həyata keçirilir. İlk mərhələdə idmançılar fiziki idman növləri üzrə yarışırlar. İkinci mərhələdə isə idmançıların rəqəmsal oyunlar üzrə bacarıqları sınaqdan keçirilir. "Növbəti nəsil insanlar. Gələcəyini oyna" devizi altında təşkil olunan turnirdə müxtəlif ölkələrdən idmançılar ümumilikdə 11 idman növü üzrə yarışacaqlar. Ötən il BƏƏ 9 iddiaçı namizəd arasında qalib gələrək, 2025-ci ildə keçiriləcək "Gələcəyin Oyunları" turnirinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb.
Daha sonra Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin şərəfinə nahar verilib.

Ilham Aliyev Meets with UAE President in Abu Dhabi, Participates in Several Events
Azerbaijani President Ilham Aliyev is on a visit to the United Arab Emirates at the invitation of UAE President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
On December 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan in Abu Dhabi.
Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan expressed his gratitude to the head of state for participating in the opening ceremony of the annual global sports tournament "Global Games 2025" held in Abu Dhabi.
President Ilham Aliyev, in turn, thanked him for the invitation and conveyed his congratulations on the high-level organization of this event in the United Arab Emirates.
During the conversation, it was emphasized that the Azerbaijan-UAE bilateral relations, based on strategic partnership, are successfully developing in all areas, including political, economic, energy, as well as renewable energy, cultural, humanitarian, and other directions.
The visits of the head of state to the UAE and the UAE President to Azerbaijan were recalled with satisfaction, and the role of all these and other mutual visits carried out at various levels in the development of relations was touched upon.
At the meeting, the presidents of Azerbaijan and the UAE exchanged views on the prospects of cooperation.
Then, President of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan participated in the opening ceremony of the annual global sports tournament "Global Games 2025".
It should be noted that "Global Games" is a global sports tournament planned to be held annually. The tournament is carried out in two stages. In the first stage, athletes compete in physical sports. In the second stage, athletes' skills in digital games are tested. Under the motto "Next Generation People. Play Your Future," athletes from various countries will compete in a total of 11 sports. Last year, the UAE won the right to host the "Global Games" tournament in 2025 among 9 candidate applicants.
Later, a lunch was hosted in honor of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on behalf of the President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.