Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın ötən əsrin əvvəllərində müstəqilliyini qazandıqdan bəri əsas məqsədinə - torpaqların işğaldan azad edilməsinə nail olunduğunu bəyan edib.
Azərbaycan Prezidenti Türkiyə, Yunanıstan, Macarıstan, Monteneqro, Niderland, Şimali Makedoniya, Norveç, Slovakiya, Sloveniya, İsveç, Çex, Portuqaliya, İspaniyanın NATO-dakı daimi nümayəndələri, həmçinin ABŞ və Fransanın NATO-dakı daimi nümayəndələrinin müavinlərinin daxil olduğu NATO nümayəndə heyəti ilə görüşdə Azərbaycan ordusunun müasiriləşdirilməsi prosesinin bundan sonra da davam edəcəyini deyib.
Prezident İlham Əliyev NATO mənzil-qərargahına səfərlərini xatırladaraq qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlara dəstək Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının vacib hissəsi olsa da, Azərbaycanla alyans arasında regional inkişaf, enerji təhlükəsizliyi və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq da gündəmdədir.
Dövlət başçısı Azərbaycan Ordusunun NATO standartlarına uyğunlaşdırıldığını və bu çərçivədə Türkiyə ordusu ilə sıx əməkdaşlığı vurğulayıb. Bu xüsusda Azərbaycanla alyans arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin roluna toxunub.

Президент Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан достиг своей главной цели, поставленной с момента обретения независимости в начале прошлого века, – освобождения своих земель от оккупации.
Президент Азербайджана на встрече с делегацией НАТО, в которую вошли постоянные представители Турции, Греции, Венгрии, Черногории, Нидерландов, Северной Македонии, Норвегии, Словакии, Словении, Швеции, Чехии, Португалии, Испании при НАТО, а также заместители постоянных представителей США и Франции при НАТО, заявил, что процесс модернизации Азербайджанской Армии будет продолжен.
Президент Ильхам Алиев, вспоминая свои визиты в штаб-квартиру НАТО, отметил, что, хотя поддержка операций в Афганистане была важной частью сотрудничества Азербайджана и НАТО, сотрудничество между Азербайджаном и альянсом по региональному развитию, энергетической безопасности и другим направлениям также находится на повестке дня.
Глава государства подчеркнул, что Азербайджанская Армия приводится в соответствие со стандартами НАТО, и в этих рамках осуществляется тесное сотрудничество с турецкой армией. В связи с этим он коснулся роли расширения связей между Азербайджаном и альянсом.