Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın ötən əsrin əvvəllərində müstəqilliyini qazandıqdan bəri əsas məqsədinə - torpaqların işğaldan azad edilməsinə nail olunduğunu bəyan edib.
Azərbaycan Prezidenti Türkiyə, Yunanıstan, Macarıstan, Monteneqro, Niderland, Şimali Makedoniya, Norveç, Slovakiya, Sloveniya, İsveç, Çex, Portuqaliya, İspaniyanın NATO-dakı daimi nümayəndələri, həmçinin ABŞ və Fransanın NATO-dakı daimi nümayəndələrinin müavinlərinin daxil olduğu NATO nümayəndə heyəti ilə görüşdə Azərbaycan ordusunun müasiriləşdirilməsi prosesinin bundan sonra da davam edəcəyini deyib.
Prezident İlham Əliyev NATO mənzil-qərargahına səfərlərini xatırladaraq qeyd edib ki, Əfqanıstandakı əməliyyatlara dəstək Azərbaycan-NATO əməkdaşlığının vacib hissəsi olsa da, Azərbaycanla alyans arasında regional inkişaf, enerji təhlükəsizliyi və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq da gündəmdədir.
Dövlət başçısı Azərbaycan Ordusunun NATO standartlarına uyğunlaşdırıldığını və bu çərçivədə Türkiyə ordusu ilə sıx əməkdaşlığı vurğulayıb. Bu xüsusda Azərbaycanla alyans arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin roluna toxunub.

President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan has achieved its main goal – the liberation of its territories from occupation – since gaining independence in the early last century.
The President of Azerbaijan, in a meeting with a NATO delegation that included the permanent representatives of Turkey, Greece, Hungary, Montenegro, Netherlands, North Macedonia, Norway, Slovakia, Slovenia, Sweden, Czech Republic, Portugal, Spain to NATO, as well as the deputy permanent representatives of the USA and France to NATO, stated that the modernization process of the Azerbaijani army will continue from now on.
President Ilham Aliyev, recalling his visits to NATO headquarters, noted that although support for operations in Afghanistan was an important part of Azerbaijan-NATO cooperation, cooperation between Azerbaijan and the alliance on regional development, energy security, and other areas is also on the agenda.
The head of state emphasized that the Azerbaijani Army is being adapted to NATO standards and highlighted close cooperation with the Turkish army within this framework. In this regard, he touched upon the role of expanding relations between Azerbaijan and the alliance.