ICESCO-nun Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malik Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlayıb.
"Zati-aliləri.
2025-ci il avqustun 8-də Ağ Evdə Azərbaycan Respublikası ilə Ermənistan Respublikası arasında tarixi sülh bəyannaməsinin imzalanması münasibətilə Sizə İslam dünyasının mərkəzindən ən səmimi təbriklərimi çatdırıram.
Bu, Cənubi Qafqazın üfüqünü ümid və harmoniya ilə işıqlandıran parlaq bir hadisədir. Bu, eyni zamanda tarixi zənginləşdirən, dünyanı ruhlandıran, dostluq, əməkdaşlıq və qarşılıqlı hörmət yollarını açan mühüm bir mərhələdir.
Zati-aliləri, bu nailiyyət Sizin uzaqgörən liderliyinizin, əvəzsiz fədakarlığınızın və ortaq rifah gələcəyini formalaşdırmaq istiqamətində göstərdiyiniz əzmkar səylərin əyani təzahürüdür. Sizin müdrik rəhbərliyiniz sayəsində Azərbaycan Respublikası xalqları ortaq məqsədlər ətrafında birləşdirə biləcək qətiyyətin, dialoqun, gələcək baxışların parlaq nümunəsinə çevrilmişdir.
ICESCO-nun Baş direktoru kimi mən də bu anın sevincini və xalqınıza bəxş etdiyi qüruru bölüşürəm. Bu, sadəcə bir razılaşma deyil, gələcək nəsillərə bəxş olunan bir hədiyyədir, mədəniyyətlərin, ideyaların və imkanların inkişaf edəcəyi bir bünövrədir. ICESCO Azərbaycanın yanında olmaqla, təhsil, mədəniyyət və elm sahələrində təşəbbüslər vasitəsilə bu sülh ruhuna töhfə verməyə, hər bir sahədə anlaşmaya və əməkdaşlığa hazırdır.
Uca Allah bu yeni dövrü uğurlu etsin, onun yaratdığı bağları möhkəmləndirsin və region xalqlarına daha böyük nailiyyətlər, birlik və rifah bəxş etsin!
Zati-aliləri, bu tarixi və ilhamverici nailiyyət münasibətilə Sizə bir daha ən səmimi təbriklərimi çatdırır, ən yüksək ehtiramımı bildirirəm. Azərbaycanın adı tarixin bu parlaq səhifəsi ilə əbədi olaraq xatırlanacaqdır".

Генеральный директор ICESCO поздравил Президента Азербайджана
Генеральный директор ICESCO Салим бин Мухаммед аль-Малик направил поздравительное письмо Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
В письме говорится:
"Ваше Превосходительство.
По случаю подписания исторической мирной декларации между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения 8 августа 2025 года в Белом доме, я передаю Вам свои самые искренние поздравления из центра исламского мира.
Это яркое событие, освещающее горизонт Южного Кавказа надеждой и гармонией. Это также важный этап, обогащающий историю, вдохновляющий мир и открывающий пути к дружбе, сотрудничеству и взаимному уважению.
Ваше Превосходительство, это достижение является наглядным проявлением Вашего дальновидного лидерства, бесценной самоотверженности и настойчивых усилий, направленных на формирование будущего общего благополучия. Благодаря Вашему мудрому руководству, Азербайджанская Республика стала ярким примером решимости, диалога и видения будущего, способного объединить народы вокруг общих целей.
Как Генеральный директор ICESCO, я разделяю радость этого момента и гордость, которую он дарит Вашему народу. Это не просто соглашение, это подарок будущим поколениям, фундамент, на котором будут развиваться культуры, идеи и возможности. ICESCO, находясь рядом с Азербайджаном, готова внести свой вклад в этот дух мира посредством инициатив в области образования, культуры и науки, способствуя взаимопониманию и сотрудничеству во всех сферах.
Пусть Всевышний Аллах сделает этот новый период успешным, укрепит созданные им связи и дарует народам региона ещё большие достижения, единство и процветание!
Ваше Превосходительство, по случаю этого исторического и вдохновляющего достижения я ещё раз передаю Вам свои самые искренние поздравления и выражаю глубочайшее уважение. Имя Азербайджана навсегда останется в этой яркой странице истории".