Honda: Yanacaq sərfiyyatında lider, Toyota geridə qaldı
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ Ətraf Mühitin Mühafizəsi Agentliyinin (EPA) ötən həftə dərc etdiyi illik "Avtomobil Tendensiyaları" hesabatına əsasən, Honda benzin mühərrikləri istehsal edən ən səmərəli avtomobil istehsalçısıdır. Əlbəttə ki, bir şərt var. EPA-nın ildə ən azı 170 min avtomobil satan kimi təsnif etdiyi ən səmərəli böyük avtomobil istehsalçısı Tesla-dır. Yalnız elektrik avtomobilləri (EV) istehsal edən Amerika avtomobil istehsalçısı Tesla, məhsul xətti üzrə orta hesabla 117,1 mil/qallon (mpg) təşkil edib. Bu göstəriciyə ən çox satılan Tesla Model Y elektrik SUV-u da daxildir. Mil/qallon "bir qallon yanacaqla neçə mil yol qət etmək" demək olduğundan və Tesla avtomobilləri qazla deyil, elektronlarla işlədiyindən, EPA EV-nin səmərəliliyini qazla işləyən avtomobillərə nisbətən hesablamaq üçün ekvivalent MPGe reytinqindən istifadə edir. Rivian və Lucid kimi digər Amerika elektrik avtomobil istehsalçıları da səmərəlilik baxımından yüksək yer tuta bilər, lakin onlar indeksə daxil ediləcək qədər ildə kifayət qədər model satmırlar.
Müxtəlif mühərrik növləri satan əsas avtomobil istehsalçıları arasında Honda, tam məlumatların olduğu son il olan 2024-cü model ilində Toyota-nı geridə qoyaraq ən səmərəli olub. Honda-nın avtomobillər, SUV-lar və pikaplar xətti üzrə orta yanacaq sərfiyyatı 31 mpg təşkil edib. Sənaye üzrə orta göstərici isə 27,2 mpg olub. Toyota, Hyundai və Kia-dan sonra 29 mpg orta göstərici ilə beşinci yerdə qərarlaşıb. Hibrid mühərriklərinin ən çox satıcısı olan Toyota, Honda-dan daha geniş və müxtəlif avtomobil çeşidinə malikdir. O, GR86 idman kupesindən Toyota Tundra tam ölçülü yük maşınlarına qədər ən azı 21 fərqli model, o cümlədən üç EV və Toyota Mirai yanacaq elementli elektrik avtomobili (FCEV) də daxil olmaqla, müxtəlif mühərrik növləri satır. Hibrid lideri, yalnız Prius-da deyil, hibrid mühərriklərini standart etməyə davam edir. Yenidən dizayn edilmiş 2026 Toyota RAV4, Amerikada yük maşını olmayan ən çox satılan avtomobil, indi 44 mpg birləşmiş reytinqi olan standart hibriddir. Camry sedanı yalnız hibrid kimi (51 mpg birləşmiş) təklif olunur və eyni şey Toyota Sienna miniveni üçün də keçərlidir (36 mpg birləşmiş). Hibrid mühərriklərinin bu daha geniş tətbiqi, Toyota-ya 2019-cu ildən 2024-cü ilə qədər 3,2 mpg ilə hər hansı bir qarışıq mühərrikli avtomobil istehsalçısından daha çox səmərəlilik artımı yaşamağa kömək etdi. Tesla-nın orta göstəricisi, indiyə qədərki ən böyük avtomobili olan Tesla Cybertruck-ın təqdim edilməsi və daha ağır SUV-ların satışının artması səbəbindən həmin dövrdə azalıb.
Honda, markanın orta yanacaq sərfiyyatını artıran Toyota-dan daha kiçik bir çeşidə və daha dar bir mühərrik çərçivəsinə malikdir. Honda, Prologue EV, Ridgeline orta ölçülü pikap və Odyssey miniveni də daxil olmaqla 10 model satır. Lakin, ən məşhur modellərinin, CR-V, Accord və Civic-in hibrid versiyaları indi benzin versiyalarını üstələdiyindən, Honda 2025-ci ildə 400 mindən çox hibrid və EV satdıqlarını iddia edir. Stellantis 22,8 mpg ilə ən aşağı orta göstəriciyə malik olub, onu 22,9 mpg ilə GM və 23,4 mpg ilə Ford izləyir. Əvvəllər "Böyük Üçlük" kimi tanınan şirkətlər ABŞ-da ən böyük yük maşını istehsalçılarıdır. Ümumilikdə, sənayedə real yanacaq sərfiyyatı 2019-cu ildəki 24,9 mpg-dən 2024-cü ildə 27,2 mpg-yə yüksəlib ki, bu da EV satışlarının artması ilə bağlıdır. Tamamilə elektrikli modellər və plug-in hibridlər (PHEV) istisna olmaqla, orta yanacaq sərfiyyatı həmin müddətdə cəmi 1 mpg artaraq 24,6-dan 25,6 mpg-yə yüksəlib. Avtomobil sənayesində səmərəlilik artımı, EV subsidiyaları ləğv edildiyi və ABŞ prezidenti Donald Tramp administrasiyası dövründə EPA yanacaq sərfiyyatı hədəflərini yumşaltdığı üçün dayana bilər. Hesabatda qeyd olunur: "2026-cı ilin fevralında EPA, yüngül, orta və ağır yüklü nəqliyyat vasitələri və mühərriklər üçün istixana qazı standartlarını ləğv edən bir qayda qəbul etdi. Bu hərəkətə görə, EPA əvvəllər istehsalçıların istixana qazı tənzimləmələrinə diqqət yetirən hesabatın bir hissəsini dərc etmir".

Honda: Лидер по расходу топлива, Toyota отстает
Как сообщает Redaksiya, согласно ежегодному отчету "Автомобильные тенденции", опубликованному на прошлой неделе Агентством по охране окружающей среды США (EPA), Honda является самым эффективным автопроизводителем, производящим бензиновые двигатели. Конечно, есть одно условие. Самым эффективным крупным автопроизводителем, который EPA классифицирует как продающий не менее 170 000 автомобилей в год, является Tesla. Tesla, американский автопроизводитель, производящий только электромобили (EV), показал в среднем 117,1 мили на галлон (mpg) по всей линейке продукции. Этот показатель включает в себя самый продаваемый электрокроссовер Tesla Model Y. Поскольку "мили на галлон" означает "сколько миль можно проехать на одном галлоне топлива", а автомобили Tesla работают на электричестве, а не на бензине, EPA использует эквивалентный рейтинг MPGe для расчета эффективности EV по сравнению с бензиновыми автомобилями. Другие американские производители электромобилей, такие как Rivian и Lucid, также могут занимать высокие места по эффективности, но они не продают достаточно моделей в год, чтобы быть включенными в индекс.
Среди основных автопроизводителей, продающих различные типы двигателей, Honda оказалась самой эффективной в 2024 модельном году, последнем году с полными данными, опередив Toyota. Средний расход топлива Honda по линейке автомобилей, внедорожников и пикапов составил 31 милю на галлон. Средний показатель по отрасли составил 27,2 мили на галлон. Toyota заняла пятое место со средним показателем 29 миль на галлон, уступив Hyundai и Kia. Toyota, являющаяся лидером продаж гибридных двигателей, имеет более широкий и разнообразный ассортимент автомобилей, чем Honda. Она продает не менее 21 различных моделей, от спортивного купе GR86 до полноразмерного пикапа Toyota Tundra, включая три электромобиля и водородный электромобиль Toyota Mirai (FCEV) с различными типами двигателей. Лидер по гибридам продолжает делать гибридные двигатели стандартными не только для Prius. Переработанный Toyota RAV4 2026 года, самый продаваемый автомобиль в Америке, не являющийся пикапом, теперь является стандартным гибридом с комбинированным рейтингом 44 мили на галлон. Седан Camry предлагается только в гибридной версии (51 миля на галлон в комбинированном режиме), и то же самое относится к минивэну Toyota Sienna (36 миль на галлон в комбинированном режиме). Это более широкое применение гибридных двигателей помогло Toyota добиться увеличения эффективности на 3,2 мили на галлон с 2019 по 2024 год, что больше, чем у любого производителя автомобилей со смешанными двигателями. Средний показатель Tesla снизился за этот период из-за появления самого большого автомобиля компании, Tesla Cybertruck, и роста продаж более тяжелых внедорожников.
Honda имеет меньший ассортимент и более узкий набор двигателей, чем Toyota, что увеличивает средний расход топлива марки. Honda продает 10 моделей, включая Prologue EV, среднеразмерный пикап Ridgeline и минивэн Odyssey. Однако, поскольку гибридные версии ее самых популярных моделей, CR-V, Accord и Civic, теперь превосходят бензиновые версии, Honda утверждает, что в 2025 году они продали более 400 000 гибридов и электромобилей. Stellantis показал самый низкий средний показатель - 22,8 мили на галлон, за ним следуют GM с 22,9 мили на галлон и Ford с 23,4 мили на галлон. Компании, ранее известные как "Большая тройка", являются крупнейшими производителями пикапов в США. В целом, реальный расход топлива в отрасли вырос с 24,9 мили на галлон в 2019 году до 27,2 мили на галлон в 2024 году, что связано с ростом продаж электромобилей. Без учета полностью электрических моделей и подключаемых гибридов (PHEV) средний расход топлива за этот период увеличился всего на 1 милю на галлон, с 24,6 до 25,6 мили на галлон. Рост эффективности в автомобильной промышленности может замедлиться, поскольку субсидии на электромобили отменяются, а администрация президента США Дональда Трампа смягчила цели по расходу топлива EPA. В отчете отмечается: "В феврале 2026 года EPA приняло правило, отменяющее стандарты выбросов парниковых газов для легких, средних и тяжелых грузовых транспортных средств и двигателей. Из-за этого действия EPA не публикует часть отчета, которая ранее фокусировалась на регулировании выбросов парниковых газов производителями".