Hökumətin bağlanmasının qarşısı alındı. Palatadan müvəqqəti qərar
ABŞ Nümayəndələr Palatası cümə günü hökumətin noyabr ayının sonuna qədər açıq qalmasını təmin etmək üçün müvəqqəti xərcləmə tədbirini təsdiqlədi. Bu, qanunvericilərə ikitərəfli danışıqlar üçün daha çox vaxt verməklə yanaşı, hökumətin bağlanmasının qarşısını almaq üçün mühüm addımdır. Lakin tədbirin Senatda ləngiməsi gözlənilir, burada demokratların əksəriyyəti respublikaçıları səhiyyə və daxili xərcləmələr üzrə tələbləri ilə bağlı danışıqlara başlamağa məcbur etmək üçün ona qarşı çıxmaq planlarını bildiriblər.
Redaksiya məlumat verir ki, 217-212 səs nisbətində Palatadan keçən qanun layihəsi, cari səviyyədə maliyyələşməni noyabrın 21-dək uzadacaq. Bu, qanunverici, icra və məhkəmə qollarında təhlükəsizlik üçün 88 milyon dollar yeni vəsait də daxil edir. Bu, konservativ fəal Çarli Körkün öldürülməsindən sonra siyasi zorakılıqla bağlı artan narahatlıqlara cavabdır. O, həmçinin, Konqresin mart ayında rayonun artıq büdcələşdirdiyi 1 milyard dollar vəsaitdən istifadə etməsinin qarşısını almaq üçün səs verdikdən sonra, Vaşinqtonun öz yerli vəsaitlərini xərcləməyə davam etməsinə icazə verən müddəa da ehtiva edir.
Əsas döyüş indi Senata keçir, burada demokratların cümə günü günortadan sonra gözlənilən səsvermədə Palata qanun layihəsini birbaşa rədd etməyə hazırlaşdığı bildirilir. Senatdakı respublikaçıların 53-47 nisbətində dar çoxluğa malik olması ilə, bütün respublikaçıların lehinə səs verməsi halında, qəbul üçün tələb olunan 60 səs həddinə çatmaq üçün ən azı səkkiz demokratın səs verməsi lazımdır. Demokratların əksəriyyəti respublikaçıların qanun layihəsini dəstəkləməyəcəklərini israr edirlər; Pensilvaniyadan senator Con Fetterman onun lehinə səs verəcəyini bildirib.
Palatada respublikaçı liderlər tədbiri danışıqlar üçün vaxt qazandıran təmiz bir uzadılma kimi təqdim etsələr də, səsvermə partiya daxilindəki gərginliyi üzə çıxardı. Bir neçə sıralı konservator, demokrat prezident Co Baydenin rəhbərliyi altında müəyyən edilmiş və bir vaxtlar rədd etdikləri xərcləmə planının "surəti" kimi qiymətləndirdikləri şeyi dəstəkləməyə çağırıldıqlarından şikayətləndilər. Lakin prezident Donald Tramp və partiyanın yüksək səviyyəli liderlərinin təzyiqi konfransı əsasən bir arada saxladı. Tramp Truth Social-da etdiyi paylaşımda respublikaçıları "Radikal Solçu Demokratların tələblərinə qarşı mübarizə aparmaq və 'BƏLİ!' səs vermək üçün BİRLİKDƏ qalmağa" çağırdı. Luizianadan spiker Mayk Conson və yüksək səviyyəli komitə sədrinin təlqinləri ilə birlikdə bu müraciət, bir çox tərəddüd edən qanunvericini sıraya düşməyə razı saldı. Yalnız iki respublikaçı - Kentukkidən nümayəndə Tomas Massi və İndianadan Viktoriya Spartz - tədbirə qarşı çıxdı. Prezident Donald Trampın

Government Shutdown Averted. Temporary Measure from the House
The U.S. House of Representatives on Friday approved a temporary spending measure to keep the government open until the end of November. This is a crucial step to prevent a government shutdown while giving lawmakers more time for bipartisan negotiations. However, the measure is expected to face delays in the Senate, where a majority of Democrats have indicated plans to oppose it to force Republicans to begin negotiations on their demands regarding healthcare and domestic spending.
Redaksiya reports that the bill, which passed the House by a vote of 217-212, will extend funding at current levels until November 21. This includes $88 million in new funds for security in the legislative, executive, and judicial branches. This is a response to growing concerns about political violence following the killing of conservative activist Charlie Kirk. It also contains a provision allowing Washington D.C. to continue spending its local funds, after Congress voted in March to prevent the district from using $1 billion in already budgeted funds.
The main battle now moves to the Senate, where Democrats are reportedly preparing to directly reject the House bill in a vote expected Friday afternoon. With Republicans holding a narrow 53-47 majority in the Senate, at least eight Democrats would need to vote in favor to reach the 60-vote threshold required for passage, assuming all Republicans vote yes. Most Democrats insist that Republicans will not support the bill; Senator John Fetterman of Pennsylvania has indicated he will vote in favor.
While Republican leaders in the House presented the measure as a clean extension to buy time for negotiations, the vote exposed tensions within the party. Several rank-and-file conservatives complained that they were being asked to support what they viewed as a "copy" of a spending plan established under Democratic President Joe Biden and which they had once rejected. However, pressure from President Donald Trump and high-ranking party leaders largely held the conference together. Trump, in a post on Truth Social, urged Republicans to "stay UNITED to fight against the demands of the Radical Left Democrats and vote 'YES!'" This appeal, combined with the urgings of Speaker Mike Johnson of Louisiana and a high-ranking committee chairman, persuaded many wavering lawmakers to fall in line. Only two Republicans – Representative Thomas Massie of Kentucky and Victoria Spartz of Indiana – opposed the measure. President Donald Trump's