Hökumətin bağlanmasının qarşısı alındı. Palatadan müvəqqəti qərar
ABŞ Nümayəndələr Palatası cümə günü hökumətin noyabr ayının sonuna qədər açıq qalmasını təmin etmək üçün müvəqqəti xərcləmə tədbirini təsdiqlədi. Bu, qanunvericilərə ikitərəfli danışıqlar üçün daha çox vaxt verməklə yanaşı, hökumətin bağlanmasının qarşısını almaq üçün mühüm addımdır. Lakin tədbirin Senatda ləngiməsi gözlənilir, burada demokratların əksəriyyəti respublikaçıları səhiyyə və daxili xərcləmələr üzrə tələbləri ilə bağlı danışıqlara başlamağa məcbur etmək üçün ona qarşı çıxmaq planlarını bildiriblər.
Redaksiya məlumat verir ki, 217-212 səs nisbətində Palatadan keçən qanun layihəsi, cari səviyyədə maliyyələşməni noyabrın 21-dək uzadacaq. Bu, qanunverici, icra və məhkəmə qollarında təhlükəsizlik üçün 88 milyon dollar yeni vəsait də daxil edir. Bu, konservativ fəal Çarli Körkün öldürülməsindən sonra siyasi zorakılıqla bağlı artan narahatlıqlara cavabdır. O, həmçinin, Konqresin mart ayında rayonun artıq büdcələşdirdiyi 1 milyard dollar vəsaitdən istifadə etməsinin qarşısını almaq üçün səs verdikdən sonra, Vaşinqtonun öz yerli vəsaitlərini xərcləməyə davam etməsinə icazə verən müddəa da ehtiva edir.
Əsas döyüş indi Senata keçir, burada demokratların cümə günü günortadan sonra gözlənilən səsvermədə Palata qanun layihəsini birbaşa rədd etməyə hazırlaşdığı bildirilir. Senatdakı respublikaçıların 53-47 nisbətində dar çoxluğa malik olması ilə, bütün respublikaçıların lehinə səs verməsi halında, qəbul üçün tələb olunan 60 səs həddinə çatmaq üçün ən azı səkkiz demokratın səs verməsi lazımdır. Demokratların əksəriyyəti respublikaçıların qanun layihəsini dəstəkləməyəcəklərini israr edirlər; Pensilvaniyadan senator Con Fetterman onun lehinə səs verəcəyini bildirib.
Palatada respublikaçı liderlər tədbiri danışıqlar üçün vaxt qazandıran təmiz bir uzadılma kimi təqdim etsələr də, səsvermə partiya daxilindəki gərginliyi üzə çıxardı. Bir neçə sıralı konservator, demokrat prezident Co Baydenin rəhbərliyi altında müəyyən edilmiş və bir vaxtlar rədd etdikləri xərcləmə planının "surəti" kimi qiymətləndirdikləri şeyi dəstəkləməyə çağırıldıqlarından şikayətləndilər. Lakin prezident Donald Tramp və partiyanın yüksək səviyyəli liderlərinin təzyiqi konfransı əsasən bir arada saxladı. Tramp Truth Social-da etdiyi paylaşımda respublikaçıları "Radikal Solçu Demokratların tələblərinə qarşı mübarizə aparmaq və 'BƏLİ!' səs vermək üçün BİRLİKDƏ qalmağa" çağırdı. Luizianadan spiker Mayk Conson və yüksək səviyyəli komitə sədrinin təlqinləri ilə birlikdə bu müraciət, bir çox tərəddüd edən qanunvericini sıraya düşməyə razı saldı. Yalnız iki respublikaçı - Kentukkidən nümayəndə Tomas Massi və İndianadan Viktoriya Spartz - tədbirə qarşı çıxdı. Prezident Donald Trampın

Предотвращено закрытие правительства. Временное решение Палаты
Палата представителей США в пятницу одобрила временную меру по расходам, чтобы обеспечить работу правительства до конца ноября. Это важный шаг для предотвращения закрытия правительства, а также для предоставления законодателям больше времени для двухпартийных переговоров. Однако ожидается, что эта мера будет заблокирована в Сенате, где большинство демократов заявили о своих планах выступить против нее, чтобы заставить республиканцев начать переговоры по их требованиям в отношении расходов на здравоохранение и внутренние нужды.
Редакция сообщает, что законопроект, принятый Палатой представителей со счетом 217-212 голосов, продлит финансирование на текущем уровне до 21 ноября. Он также включает 88 миллионов долларов новых средств на безопасность в законодательной, исполнительной и судебной ветвях власти. Это ответ на растущую обеспокоенность по поводу политического насилия после убийства консервативного активиста Чарли Керка. Он также содержит положение, позволяющее Вашингтону продолжать тратить свои собственные местные средства, после того как Конгресс в марте проголосовал за то, чтобы помешать округу использовать уже заложенный в бюджет 1 миллиард долларов.
Основная борьба теперь переходит в Сенат, где, как сообщается, демократы готовятся напрямую отклонить законопроект Палаты представителей на ожидаемом голосовании в пятницу днем. Учитывая, что республиканцы в Сенате имеют незначительное большинство 53-47, для достижения порога в 60 голосов, необходимого для принятия, потребуется, чтобы проголосовали по крайней мере восемь демократов, если все республиканцы проголосуют "за". Большинство демократов настаивают на том, что они не поддержат законопроект республиканцев; сенатор от Пенсильвании Джон Феттерман заявил, что проголосует "за".
Хотя лидеры республиканцев в Палате представителей представили эту меру как чистое продление, дающее время для переговоров, голосование выявило напряженность внутри партии. Несколько рядовых консерваторов жаловались, что их призывают поддержать то, что они расценили как "копию" плана расходов, установленного при демократическом президенте Джо Байдене и когда-то ими отвергнутого. Однако давление со стороны президента Дональда Трампа и высокопоставленных лидеров партии в основном удержало конференцию вместе. Трамп в своем сообщении на Truth Social призвал республиканцев "оставаться ЕДИНЫМИ, чтобы бороться с требованиями радикальных левых демократов и голосовать "ДА!"". Этот призыв, наряду с увещеваниями спикера Майка Джонсона из Луизианы и высокопоставленного председателя комитета, убедил многих колеблющихся законодателей встать в строй. Только два республиканца — представитель Томас Масси из Кентукки и Виктория Спартц из Индианы — выступили против этой меры. Президент Дональд Трамп