Hizbullah rəhbəri Naim Qasım ərəb ölkələrinə müraciət edərək, Qəzzadakı vəziyyət fonunda Fələstin xalqına qarşı susqunluq nümayiş etdirməməyə çağırıb. O, İspaniyanın mövqeyini nümunə göstərərək ərəb dövlətlərinin daha prinsipial mövqe tutmalı olduğunu bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Qasım çıxışında belə deyib: “İspaniyaya baxın, kaş siz də onlar kimi olasınız. Amma sizdən daha azını istəyirəm — müqavimətə təzyiq göstərməyin. Əgər müqaviməti və ya Fələstin xalqını dəstəkləmirsinizsə, heç olmasa onlara qarşı maneə yaratmayın. İsrailin sizin susqunluğunuzdan faydalanmasına imkan verməyin.”
Hizbullah liderinin bu açıqlaması, bir çox ərəb ölkələrinin İsrail-Fələstin münaqişəsində passiv mövqeyinə qarşı yönəlik kəskin tənqid kimi qiymətləndirilir.

Лидер "Хизбаллы" Наим Касем арабским странам: "Не оказывайте давления на сопротивление"
Глава "Хизбаллы" Наим Касем обратился к арабским странам, призвав их не демонстрировать молчание в отношении палестинского народа на фоне ситуации в Газе. Он заявил, что арабские государства должны занять более принципиальную позицию, приведя в пример позицию Испании.
Редакция сообщает, что Касем в своем выступлении сказал: "Посмотрите на Испанию, хотелось бы, чтобы вы были такими же, как они. Но я прошу от вас меньшего — не оказывайте давления на сопротивление. Если вы не поддерживаете сопротивление или палестинский народ, то хотя бы не создавайте им препятствий. Не позволяйте Израилю пользоваться вашим молчанием."
Это заявление лидера "Хизбаллы" расценивается как резкая критика пассивной позиции многих арабских стран в израильско-палестинском конфликте.