Hindistan, hava hücumlarına qarşı çoxqatlı bir müdafiə sistemi yaratmaq üçün genişmiqyaslı bir proqram başlatdı. Bu sistemin xüsusiyyətlərinə görə Rusiya istehsalı olan S-400-lərlə müqayisə edilməsi və ya onları üstələməsi gözlənilir. Layihənin əsas elementi, 400 km-ə qədər məsafəyə malik üç yeni raket-kəsic olacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu layihə, qırıcı təyyarələrdən tutmuş qanadlı raketlərə və yüksək dəyərli hava obyektlərinə qədər geniş spektrli hava təhdidlərindən qorunmaq üçün çox səviyyəli bir hava hücumundan müdafiə qalxanı yaratmağı nəzərdə tutur. "Kuşa" layihəsi çərçivəsində M1, M2 və M3 olmaqla üç raket-kəsicin yaradılması planlaşdırılır. Bu raketlər birlikdə tam hüquqlu çoxqatlı hava hücumundan müdafiə sistemi təşkil edəcək.
M1, 150 km-ə qədər məsafəyə malik olacaq. Bu, bir çox müasir orta mənzilli raketlərin, xüsusilə 9M96E2 (təxminən 120 km) imkanlarından daha yüksəkdir və hava hədəflərini əhəmiyyətli məsafədən effektiv şəkildə kəsməyə imkan verəcək. M2, 250 km-ə qədər məsafəyə malik uzun mənzilli bir kəsic kimi hazırlanır. Öz sinfində S-400 kompleksinin 48N6DM və 48N6E3 raketlərinə yaxınlaşır və uzun mənzilli hava hücumundan müdafiənin əsasını təşkil etməlidir. M3, proqramın ən müasir və iddialı raketidir. Rəsmi olaraq elan edilən məsafə 350 km-dir, lakin modernizasiya onu təxminən 400 km-ə qədər artıraraq, faktiki olaraq Rusiya istehsalı olan S-400-ün 40N6E raketi ilə eyni səviyyəyə gətirə bilər. DRDO Silah Araşdırma Mərkəzinin rəhbəri Ankatxi Racunun sözlərinə görə, proqramın məqsədi S-400 səviyyəsində və ya ondan yüksək imkanlara malik bir sistem yaratmaqdır. İlk M3 raket sınaqlarının 2028-ci ilə qədər keçirilməsi gözlənilir. Bu müddətə qədər DRDO mühərrikin, yönləndirmə sistemlərinin və radarlarla inteqrasiyanın tənzimlənməsini başa çatdırmağı planlaşdırır. Uğurlu olarsa, Hindistan düşmənin hava məkanında dərinlikdəki hədəfləri vurmaq qabiliyyətinə malik və strateji çəkindirməni əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək öz uzun mənzilli hava hücumundan müdafiə sisteminə sahib olacaq.

Индия запустила масштабную программу по созданию многоуровневой системы противовоздушной обороны. Ожидается, что эта система будет сопоставима с российскими С-400 или даже превзойдет их. Ключевым элементом проекта станут три новых зенитных ракетных комплекса с дальностью до 400 км.
Redaksiya сообщает, что проект направлен на создание многоуровневого щита ПВО для защиты от широкого спектра воздушных угроз, от истребителей и крылатых ракет до высотных воздушных объектов. В рамках проекта "Куша" планируется создание трех зенитных ракетных комплексов: M1, M2 и M3. Эти ракеты в совокупности образуют полноценную многоуровневую систему ПВО.
M1 будет иметь дальность до 150 км. Это выше возможностей многих современных ракет средней дальности, в частности 9M96E2 (около 120 км), и позволит эффективно перехватывать воздушные цели на значительном расстоянии. M2 разрабатывается как зенитный комплекс большой дальности с дальностью до 250 км. Он приближается к ракетам 48N6DM и 48N6E3 комплекса С-400 в своем классе и должен стать основой дальней ПВО. M3 является самым современным и амбициозным ракетой программы. Официально заявленная дальность составляет 350 км, но модернизация может увеличить ее примерно до 400 км, фактически поставив ее на один уровень с ракетой 40N6E российского С-400. По словам руководителя Центра исследований вооружений DRDO Анкатхи Раджуна, цель программы — создать систему с возможностями на уровне С-400 или выше. Ожидается, что первые испытания ракеты M3 пройдут к 2028 году. К этому времени DRDO планирует завершить настройку двигателя, систем наведения и интеграцию с радарами. В случае успеха Индия получит собственную систему дальней ПВО, способную поражать цели в глубине вражеского воздушного пространства и значительно усилит стратегическое сдерживание.