Avropa İttifaqı ölkələrinin İsraillə bağlı siyasəti son günlərdə geniş müzakirələrə səbəb olub. İsrail prezidenti İsaak Hersoqun bu məsələ ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər isə diqqəti daha da artırıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Hersoqun sözlərinə görə, Avropanın bu çətin zamanda İsraildən üz döndərməsi, əslində, öz maraqlarından imtina etmək deməkdir. O, bu addımın nəticələrinin bütün tərəflər üçün ağır olacağını vurğulayıb. Hersoqun çıxışı, xüsusilə, İsrail-Fələstin münaqişəsi fonunda Avropa ölkələrinin mövqeyinin tənqid edildiyi bir vaxta təsadüf edir. Bir çox müşahidəçilər, Avropa İttifaqının İsrailə qarşı daha sərt mövqe sərgiləməsinin, regiondakı gərginliyi azaltmaq əvəzinə, daha da artıracağını düşünürlər.
Siyasi ekspertlər hesab edirlər ki, Hersoqun bu açıqlaması, İsrailin Avropa ölkələri ilə münasibətlərini gücləndirmək və onların dəstəyini qazanmaq məqsədi daşıyır. Eyni zamanda, bu çıxış, İsrailin öz təhlükəsizliyini və maraqlarını qorumaq əzmindən xəbər verir. Məlumatlara görə, son aylarda İsrail və Avropa İttifaqı arasında ticarət həcmi 15% artıb, lakin siyasi dialoqda müəyyən fikir ayrılıqları qalmaqdadır.

Политика стран Европейского Союза в отношении Израиля в последние дни вызвала широкие дискуссии. Заявления президента Израиля Ицхака Герцога по этому вопросу еще больше привлекли внимание.
Редакция сообщает, что, по словам Герцога, отворот Европы от Израиля в это трудное время на самом деле означает отказ от собственных интересов. Он подчеркнул, что последствия этого шага будут тяжелыми для всех сторон. Выступление Герцога совпадает с периодом, когда позиция европейских стран подвергается критике, особенно на фоне израильско-палестинского конфликта. Многие наблюдатели считают, что более жесткая позиция Европейского Союза по отношению к Израилю вместо снижения напряженности в регионе только усилит ее.
Политические эксперты считают, что это заявление Герцога направлено на укрепление отношений Израиля с европейскими странами и завоевание их поддержки. В то же время, это выступление свидетельствует о решимости Израиля защищать свою безопасность и интересы. По имеющимся данным, за последние месяцы объем торговли между Израилем и Европейским Союзом увеличился на 15%, однако в политическом диалоге сохраняются определенные разногласия.