Qəzzada atəşkəs razılaşması çərçivəsində İstanbulda keçirilən görüşdə Həmas nümayəndə heyəti atəşkəs qaydalarına riayət etdiklərini bildirərək, İsrail tərəfinin pozuntuları barədə MİT rəhbəri İbrahim Kalına məlumat verib.
Redaksiya məlumat verir ki, Türkiyənin zəmanətçi ölkə kimi Qəzzada atəşkəsin tətbiqi istiqamətindəki intensiv fəaliyyətlərinin müzakirə edildiyi görüşdə İsrailin törətdiyi pozuntuların qarşısının alınması üçün atılacaq addımlar qiymətləndirilib.
Görüşdə iki nümayəndə heyəti arasında Qəzza sülh planının ikinci mərhələsinə keçid üçün zəruri şərtlərin yaradılması və mövcud problemlərin aradan qaldırılması üçün görüləcək işlər barədə məsləhətləşmələr aparılıb. Türkiyənin Qəzzaya göstərdiyi humanitar yardımlar barədə məlumatın verildiyi görüşdə, ilk növbədə çadır olmaqla, daha çox yardımın təmin edilməsi üçün regional ölkələr və beynəlxalq təşkilatlarla birgə aparılan işlər müzakirə edilib.
Görüşdə hər iki nümayəndə heyəti Fələstin milli razılığının təmin edilməsi və müstəqil Fələstin Dövlətinin qurulması hədəfinin qorunması üzərində bir daha razılığa gəliblər.

На встрече в Стамбуле в рамках соглашения о прекращении огня в Газе делегация ХАМАС заявила о соблюдении правил прекращения огня и проинформировала главу МИТ Ибрагима Калына о нарушениях со стороны Израиля.
Как сообщает Redaksiya, на встрече, где обсуждалась активная деятельность Турции в качестве страны-гаранта по реализации прекращения огня в Газе, были оценены шаги, которые необходимо предпринять для предотвращения нарушений со стороны Израиля.
На встрече были проведены консультации между двумя делегациями относительно создания необходимых условий для перехода ко второму этапу мирного плана по Газе и работ, которые будут проделаны для устранения существующих проблем. На встрече, где была предоставлена информация о гуманитарной помощи Турции Газе, обсуждались совместные работы с региональными странами и международными организациями для обеспечения дополнительной помощи, в первую очередь палаток.
На встрече обе делегации вновь пришли к согласию относительно обеспечения палестинского национального единства и сохранения цели создания независимого Палестинского государства.