Heç kim bizə nefti və qazı haradan alacağımızı diktə edə bilməz!
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban və Slovakiyanın baş naziri Robert Fico Avropa İttifaqının Rusiyadan enerji asılılığını azaltmaq planlarını kəskin tənqid ediblər. Onlar Aİ-ni “sülh layihəsindən müharibə layihəsinə çevrilməkdə” ittiham ediblər.
Redaksiya xəbər verir ki, hər iki lider Slovakiyanın Şturovo şəhəri ilə Macarıstanın Estergom şəhərini birləşdirən Maria Valeria körpüsünün 130 illik yubileyi münasibətilə keçirilən tədbirdə çıxış ediblər.
Robert Fico çıxışında qeyd edib: “Heç kim bizə nefti və ya təbii qazı haradan alacağımızı diktə edə bilməz. Enerji qarışığını müəyyənləşdirmək suveren bir dövlətin qərarıdır. Rus enerjisindən tam imtina Avropa İttifaqının özünə də böyük zərbə vuracaq”.
Viktor Orban isə Brüsseli sərt sözlərlə hədəfə alaraq deyib: “Bir vaxtlar bizi idarə edən imperiyalar kimi, indi də Avropa İttifaqı müharibə layihəsinə çevrilib. Brüssel Avropada sülhdən danışanda əslində müharibədən danışır”.
Orban və Fico-nun Kremlin mövqeyinə yaxın açıqlamaları Aİ-də Ukrayna məsələsində ortaq mövqenin zəiflədiyi barədə ehtimalları gücləndirib. Analitiklərə görə, hər iki liderin mövqeyi sürətli enerji keçidinin iqtisadi və təhlükəsizlik riskləri ilə əsaslandırılsa da, bu çıxışlar həm də daxili siyasətdə mövqelərini möhkəmləndirməyə xidmət edir.

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и премьер-министр Словакии Роберт Фицо резко раскритиковали планы Европейского союза по снижению энергетической зависимости от России. Они обвинили ЕС в «превращении из мирного проекта в военный проект».
Редакция сообщает, что оба лидера выступили на мероприятии, посвященном 130-летию моста Марии Валерии, соединяющего словацкий город Штурово и венгерский город Эстергом.
Роберт Фицо в своем выступлении отметил: «Никто не может диктовать нам, где покупать нефть или природный газ. Определение энергетического баланса — это решение суверенного государства. Полный отказ от российской энергии нанесет большой удар по самому Европейскому союзу».
Виктор Орбан, в свою очередь, резко раскритиковал Брюссель, заявив: «Как империи, которые когда-то управляли нами, теперь и Европейский союз превратился в военный проект. Когда Брюссель говорит о мире в Европе, на самом деле он говорит о войне».
Заявления Орбана и Фицо, близкие к позиции Кремля, усилили предположения о том, что общая позиция ЕС по украинскому вопросу ослабевает. По мнению аналитиков, хотя позиция обоих лидеров обосновывается экономическими рисками и рисками безопасности быстрого энергетического перехода, эти выступления также служат для укрепления их позиций во внутренней политике.