Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Kiprdən qalxan təyyarələrin İsrailin Qəzzadakı hücumlarında rol oynadığını bildirib və bu vəziyyəti sərt şəkildə tənqid edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Fidan çıxışı zamanı deyib: “Kiprdən qalxan təyyarələr çox sayda fələstinlinin həyatını itirməsinə səbəb oldu. O günahı necə ödəyəcəklər, o işbirliyinin altından necə qalxacaqlar, bilmirəm. Artıq Rum tərəfi İsraildən silah alır və həddindən artıq silahlanma içərisindədir.”
Nazir əlavə edib: “Silah — bizim işimizdir. Onlar heç vaxt müharibə etməyiblər. Bu məsələni ağıllarından belə keçirməməlidirlər.”
Fidanın sözlərinə görə, Kipr yunan tərəfinin İsraillə hərbi əməkdaşlığı bölgədə sabitliyi ciddi şəkildə pozur və bu silahlanma yarışı Aralıq dənizi regionunda təhlükəli balanssızlıq yaradır. O, beynəlxalq ictimaiyyəti məsuliyyətli davranmağa və Fələstindəki vəziyyətə laqeyd qalmamağa çağırıb.

Хакан Фидан о Кипре: "Оружие — это наше дело"
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил, что самолеты, взлетающие с Кипра, сыграли роль в атаках Израиля на Газу, и резко раскритиковал эту ситуацию.
Как сообщает редакция, Фидан заявил во время своего выступления: «Самолеты, взлетающие с Кипра, привели к гибели большого числа палестинцев. Как они искупят этот грех, как они оправдаются за это сотрудничество, я не знаю. Греческая сторона уже закупает оружие у Израиля и находится в состоянии чрезмерного вооружения».
Министр добавил: «Оружие — это наше дело. Они никогда не воевали. Им не следует даже думать об этом».
По словам Фидана, военное сотрудничество кипрско-греческой стороны с Израилем серьезно подрывает стабильность в регионе, и эта гонка вооружений создает опасный дисбаланс в Средиземноморском регионе. Он призвал международное сообщество действовать ответственно и не оставаться равнодушным к ситуации в Палестине.