Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən ABŞ-ın Baykar şirkətinin öz ərazisində istehsal sahəsi açması və texnologiyadan istifadə etməsi yönündə təklif irəli sürdüyünü açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Fidan Qəzzada atəşkəs üçün danışıqların davam etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, ABŞ İsrail üzərindəki təsir imkanlarını istifadə edəcək və atəşkəsdən sonra Qəzzanı fələstinlilər öz iradələri ilə idarə etməlidirlər.
Nazir həmçinin vurğulayıb ki, Suriya məsələsi Türkiyənin təhlükəsizliyi üçün də əhəmiyyət daşıyır. O, İsrailin Suriyaya hücumlarının bölgədəki tarazlığı dəyişdirdiyini qeyd edib və Ankaranın Şam rəhbərliyi ilə SDQ arasındakı müzakirə proseslərini yaxından izlədiyini bildirib.
Fidan çıxışına əlavə edib ki, prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan ABŞ prezidenti Donald Trampı Türkiyəyə dəvət edib.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан, отвечая на вопросы журналистов, заявил, что США предложили компании Baykar открыть производственную площадку на своей территории и использовать технологии.
Как сообщает редакция, Фидан сообщил, что переговоры о прекращении огня в Газе продолжаются. По его словам, США используют свое влияние на Израиль, и после прекращения огня палестинцы должны управлять Газой по своей собственной воле.
Министр также подчеркнул, что сирийский вопрос имеет значение и для безопасности Турции. Он отметил, что атаки Израиля на Сирию изменили баланс в регионе, и заявил, что Анкара внимательно следит за переговорными процессами между руководством Дамаска и СДС.
Фидан добавил к своему выступлению, что президент Реджеп Тайип Эрдоган пригласил президента США Дональда Трампа в Турцию.