Milli Məclisdə gələn ilin dövlət büdcəsi qəbul edilib.
Redaksiya xəbər verir ki, “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” qanun layihəsi parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, 2026-cı il üçün dövlət büdcəsinin gəlirləri 38609,0 milyon manat proqnozlaşdırılır ki, bu da 2025-ci ilin proqnozu ilə müqayisədə 253,0 milyon manat və yaxud 0,7 faiz, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 1447,2 milyon manat və yaxud 3,9 faiz çoxdur.
Dövlət büdcəsinin xərcləri 41703,6 milyon manat proqnozlaşdırılır ki, bu da 2025-ci ilin proqnozu ilə müqayisədə 296,0 milyon manat və yaxud 0,7 faiz, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 3990,0 milyon manat və yaxud 10,6 faiz çoxdur.
Dövlət büdcəsi kəsirinin yuxarı həddi 3094,6 milyon manat və ya ÜDM-in 2,3 faiz səviyyəsində proqnozlaşdırılır.
2026-cı il dövlət büdcəsinin gəlirləri 38609,0 milyon manat məbləğində nəzərdə tutulur ki, bu da ÜDM-in 28,8 faizi həcmində olmaqla, 2025-ci ilin proqnoz göstəricisi ilə müqayisədə 253,0 milyon manat və yaxud 0,7 faiz, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 1447,2 milyon manat və yaxud 3,9 faiz çoxdur. 2022-ci illə müqayisədə 2026-cı ildə dövlət büdcəsinin gəlirləri 7929,4 milyon manat və ya 25,8 faiz artıb.
Dövlət Neft Fondundan dövlət büdcəsinə proqnozlaşdırılan transfert çıxılmaqla dövlət büdcəsinin gəlirləri 25774,0 milyon manat nəzərdə tutulur ki, bu da 2025- ci ilin müvafiq göstəricisi ilə müqayisədə 1899,0 milyon manat və ya 8,0 faiz, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə 1393,2 milyon manat və ya 5,7 faiz çoxdur. Dövlət Neft Fondunun dövlət büdcəsinə transfertinin məbləği 2025-ci ilin səviyyəsindən 1646,0 milyon manat və ya 11,4 faiz az proqnozlaşdırılır.
2026-cı il üzrə proqnozlaşdırılan dövlət büdcəsi gəlirlərinin 42,6 faizi və ya 16435,0 milyon manatı neft-qaz sektorunun, 57,4 faizi və ya 22174,0 milyon manatı qeyri-neft-qaz sektorunun payına düşür. 2025-ci il dövlət büdcəsinin proqnoz göstəricisi ilə müqayisədə neft-qaz sektorunun gəlirləri (Dövlət Neft Fondundan transfert daxil olmaqla) 1876,0 milyon manat və ya 10,2 faiz az, qeyri-neft-qaz sektorunun gəlirləri isə 2129,0 milyon manat və ya 10,6 faiz çox olacaq. 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə neft-qaz sektorunun gəlirləri 1126,6 milyon manat və ya 6,4 faiz az, qeyri-neft-qaz sektorunun gəlirləri isə 2573,8 milyon manat və ya 13,1 faiz çox proqnozlaşdırılır.
2026-cı il dövlət büdcəsinin xərcləri 41703,6 milyon manat nəzərdə tutulur ki, bu da 2025-ci illə müqayisədə 296,0 milyon manat və ya 0,7 faiz, 2024-cü ilin icrası ilə müqayisədə isə 3990,0 milyon manat və ya 10,6 faiz çoxdur. Dövlət büdcəsi xərclərinin ÜDM-də xüsusi çəkisi 31,1 faiz təşkil edəcək. 2022-ci illə müqayisədə 2026-cı ildə dövlət büdcəsinin xərcləri 9639,0 milyon manat və ya 30,1 faiz artıb.
Növbəti ilin dövlət büdcəsi xərclərinin strukturunda cari xərclər 60,3 faiz və ya 25161,2 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 407,3 milyon manat və ya 1,6 faiz, 2024-cü ilin icrasına nisbətən 3817,2 milyon manat və ya 17,9 faiz çox), əsaslı xərclər 33,8 faiz və ya 14084,8 milyon manat, dövlət borcuna xidmətlə bağlı xərclər 5,9 faiz və ya 2457,6 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 58,0 milyon manat və ya 2,4 faiz, 2024-cü ilin icrasına nisbətən 1162,0 milyon manat və ya 89,7 faiz çox) təşkil edəcək. 2026-cı ilin dövlət büdcəsinin cari xərclərinin 88,1 faizi qeyri-neft-qaz sektoru üzrə daxilolmaların hesabına qarşılanacaq ki, bu da 2025-ci illə müqayisədə 7,1 faiz-bənd çoxdur.
2026-cı il dövlət büdcəsində əməyin ödənişi xərclərinə 10247,6 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 524,7 milyon manat və ya 5,4 faiz çox) və ya xərclərin 24,6 faizi həcmində, malların (işlərin və xidmətlərin) satın alınmasına 7038,5 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 1529,1 milyon manat və ya 27,8 faiz çox) və ya xərclərin 16,9 faizi həcmində, faizlər üzrə ödənişlərə 1380,6 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 80,6 milyon manat və ya 6,2 faiz çox) və ya xərclərin 3,3 faizi həcmində, subsidiyaların ödənilməsinə 1071,4 milyon manat və ya xərclərin 2,6 faizi həcmində, qrantlar və digər ödənişlərə 3308,1 milyon manat və ya xərclərin 7,9 faizi həcmində, sosial ödənişlərə 3433,6 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 68,9 milyon manat və ya 2,0 faiz çox) və ya xərclərin 8,2 faizi həcmində, dövlət icbari şəxsi sığorta xərclərinə 62,1 milyon manat (2025-ci illə müqayisədə 11,1 milyon manat və ya 21,6 faiz çox) və ya xərclərin 0,1 faizi həcmində, qeyri-maliyyə aktivlərinin alınmasına 13901,8 milyon manat və ya xərclərin 33,3 faizi həcmində, maliyyə aktivləri üzrə əməliyyatlara 183,0 milyon manat və ya xərclərin 0,4 faizi həcmində, öhdəliklər üzrə əməliyyatlara 1077,0 milyon manat və ya xərclərin 2,7 faizi həcmində vəsait nəzərdə tutulub. Xərclərin ünvanlılığının daha da artırılması və aidiyyəti xərc maddələrində proqnozlaşdırılması hesabına “Sair xərclər” maddəsi üzrə 2025-ci illə müqayisədə 2026-cı ilin dövlət büdcəsində 225,2 milyon manat və ya 17,6 faiz az vəsait proqnozlaşdırılır.
2026-cı il üçün dövlət büdcəsi kəsirinin yuxarı həddi 3094,6 milyon manat məbləğində nəzərdə tutulur. Kəsirin ÜDM-də xüsusi çəkisi 2,3 faiz olmaqla cari ilin səviyyəsindədir.
Kəsirin maliyyələşdirilməsi özəlləşdirmədən daxilolmalar, daxili və xarici borclanma və 2026- cı il 1 yanvar tarixinə dövlət büdcəsinin vahid xəzinə hesabının qalığı hesabına həyata keçiriləcək.

Next Year's State Budget Adopted
The editorial office reports that the draft law "On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026" was discussed at today's plenary session of the parliament.
For information, the state budget revenues for 2026 are projected at 38,609.0 million manats, which is 253.0 million manats or 0.7 percent more than the 2025 forecast, and 1,447.2 million manats or 3.9 percent more than the 2024 execution.
State budget expenditures are projected at 41,703.6 million manats, which is 296.0 million manats or 0.7 percent more than the 2025 forecast, and 3,990.0 million manats or 10.6 percent more than the 2024 execution.
The upper limit of the state budget deficit is projected at 3,094.6 million manats or 2.3 percent of GDP.
State budget revenues for 2026 are envisaged at 38,609.0 million manats, which constitutes 28.8 percent of GDP, and is 253.0 million manats or 0.7 percent more than the 2025 forecast, and 1,447.2 million manats or 3.9 percent more than the 2024 execution. Compared to 2022, state budget revenues in 2026 have increased by 7,929.4 million manats or 25.8 percent.
Excluding the projected transfer from the State Oil Fund to the state budget, state budget revenues are envisaged at 25,774.0 million manats, which is 1,899.0 million manats or 8.0 percent more than the corresponding figure for 2025, and 1,393.2 million manats or 5.7 percent more than the 2024 execution. The amount of the State Oil Fund's transfer to the state budget is projected to be 1,646.0 million manats or 11.4 percent less than the 2025 level.
Of the projected state budget revenues for 2026, 42.6 percent or 16,435.0 million manats will come from the oil and gas sector, and 57.4 percent or 22,174.0 million manats from the non-oil and gas sector. Compared to the 2025 state budget forecast, oil and gas sector revenues (including transfers from the State Oil Fund) will be 1,876.0 million manats or 10.2 percent less, while non-oil and gas sector revenues will be 2,129.0 million manats or 10.6 percent more. Compared to the 2024 execution, oil and gas sector revenues are projected to be 1,126.6 million manats or 6.4 percent less, while non-oil and gas sector revenues are projected to be 2,573.8 million manats or 13.1 percent more.
State budget expenditures for 2026 are envisaged at 41,703.6 million manats, which is 296.0 million manats or 0.7 percent more than in 2025, and 3,990.0 million manats or 10.6 percent more than the 2024 execution. The share of state budget expenditures in GDP will be 31.1 percent. Compared to 2022, state budget expenditures in 2026 have increased by 9,639.0 million manats or 30.1 percent.
In the structure of next year's state budget expenditures, current expenditures will constitute 60.3 percent or 25,161.2 million manats (407.3 million manats or 1.6 percent more than in 2025, and 3,817.2 million manats or 17.9 percent more than the 2024 execution), capital expenditures 33.8 percent or 14,084.8 million manats, and expenditures related to public debt service 5.9 percent or 2,457.6 million manats (58.0 million manats or 2.4 percent more than in 2025, and 1,162.0 million manats or 89.7 percent more than the 2024 execution). 88.1 percent of the current expenditures of the 2026 state budget will be covered by revenues from the non-oil and gas sector, which is 7.1 percentage points more than in 2025.
In the 2026 state budget, 10,247.6 million manats (524.7 million manats or 5.4 percent more than in 2025) or 24.6 percent of expenditures are allocated for labor remuneration; 7,038.5 million manats (1,529.1 million manats or 27.8 percent more than in 2025) or 16.9 percent of expenditures for the purchase of goods (works and services); 1,380.6 million manats (80.6 million manats or 6.2 percent more than in 2025) or 3.3 percent of expenditures for interest payments; 1,071.4 million manats or 2.6 percent of expenditures for subsidy payments; 3,308.1 million manats or 7.9 percent of expenditures for grants and other payments; 3,433.6 million manats (68.9 million manats or 2.0 percent more than in 2025) or 8.2 percent of expenditures for social payments; 62.1 million manats (11.1 million manats or 21.6 percent more than in 2025) or 0.1 percent of expenditures for state compulsory personal insurance expenses; 13,901.8 million manats or 33.3 percent of expenditures for the acquisition of non-financial assets; 183.0 million manats or 0.4 percent of expenditures for financial asset operations; and 1,077.0 million manats or 2.7 percent of expenditures for liability operations. Due to increased targeting of expenditures and their projection under relevant expenditure items, 225.2 million manats or 17.6 percent less funds are projected under the "Other expenditures" item in the 2026 state budget compared to 2025.
The upper limit of the state budget deficit for 2026 is envisaged at 3,094.6 million manats. The share of the deficit in GDP is 2.3 percent, remaining at the current year's level.
The deficit will be financed by privatization revenues, domestic and foreign borrowing, and the balance of the state budget's single treasury account as of January 1, 2026.