Fransa Prezidenti Emmanuel Makron, iyul ayında Fələstinin tanınması istiqamətində qərar verməsinə səbəb olan əsas amili açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, İsrail Parlamentinin İordan çayının Qərb sahilindəki yaşayış məntəqələrini genişləndirmək barədə qərarı bu mövqeyinə həlledici təsir göstərib. Makron bu addımı regionun gələcəyi üçün yanlış və təhlükəli hesab edir.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron Qərb sahilində HƏMAS-ın mövcud olmadığını vurğulayıb. O bildirib ki, İsrailin iki dövlətli həlli aradan qaldırmaq niyyəti var və bu, həm region, həm də İsrail üçün ciddi nəticələr doğura bilər. Makron bunu İsrailin tarixi səhvi kimi qiymətləndirib.
Prezidentin sözlərinə görə, Fransa bu məsələdə beynəlxalq hüquqa və iki dövlətli həll prinsipinə sadiq qalacaq. O, beynəlxalq ictimaiyyəti də məsuliyyətli addımlar atmağa çağıraraq, bölgədə davamlı sülh üçün bütün imkanların səfərbər olunmasının vacibliyini xüsusi vurğulayıb.

Президент Франции Эмманюэль Макрон назвал основной фактор, который побудил его принять решение о признании Палестины в июле. По его словам, решающее влияние на эту позицию оказало решение израильского парламента о расширении поселений на Западном берегу реки Иордан. Макрон считает этот шаг ошибочным и опасным для будущего региона.
Редакция сообщает, что Макрон подчеркнул отсутствие ХАМАС на Западном берегу. Он заявил, что Израиль намерен ликвидировать решение о двух государствах, и это может привести к серьезным последствиям как для региона, так и для Израиля. Макрон оценил это как историческую ошибку Израиля.
По словам президента, Франция в этом вопросе будет придерживаться международного права и принципа решения о двух государствах. Он также призвал международное сообщество предпринять ответственные шаги, особо подчеркнув важность мобилизации всех возможностей для достижения прочного мира в регионе.