Estoniya və Latviya, öz ərazilərinə Rusiya hava məkanından gələn dronların ziyan vurduğunu bildiriblər. Estoniyada bir dron enerji stansiyasının bacasına dəyərkən, Latviyada isə başqa bir dron ölkə ərazisinə düşüb. Hər iki ölkənin rəsmiləri dronların Rusiya hava məkanından daxil olduğunu təsdiqləyiblər.
Redaksiya məlumat verir ki, Estoniyanın daxili təhlükəsizlik xidməti (ISS) bəyanatında bildirib ki, "bir dron Auvere enerji stansiyasının bacasına ziyan vurub. Hadisə nəticəsində heç kim xəsarət almayıb". ISS əlavə edib ki, "dron Estoniya hava məkanına Rusiya hava məkanından daxil olub". Auvere enerji stansiyası, Enefit Power qrupu tərəfindən idarə olunur və Estoniyanın şimal-şərqində, Rusiya ilə sərhəddə yerləşən Narva şəhəri yaxınlığındadır.
ISS-in baş direktoru Margo Palloson "Rusiyanın genişmiqyaslı təcavüzkar müharibəsinin nəticələri" olduğunu qeyd edərək, "gələcəkdə belə hadisələrin baş verməsi" ilə bağlı narahatlığını ifadə edib. Hadisə ilə bağlı istintaq prokurorluq tərəfindən aparılır. Latviya Baş naziri Evika Silina isə öz X hesabında bildirib ki, Latviya ərazisinə düşən dronun Ukraynaya məxsus olduğu ehtimal edilir. Ukrayna gecə ərzində Rusiyaya qarşı bir sıra zərbələr endirib, xüsusilə Finlandiya körfəzində yerləşən əsas şimal-qərb limanı olan Ust-Luga hədəf alınıb.
Hər iki Baltik ölkəsi, Sankt-Peterburqdan uzaq olmayan regionu hədəf alan dronlar üçün mümkün trayektoriyada yerləşir. Latviya Hərbi Hava Qüvvələri öz hava məkanında Rusiyadan gələn pilotsuz uçuş aparatını müəyyən etdiyini və erkən xəbərdarlıq sisteminin Kraslava rayonunda partlayış səsinə bənzər səs aşkar etdiyini bildirib. Kraslava, Rusiyanın müttəfiqi olan Belarusla sərhəddə yerləşən Latviyanın cənub-şərq hissəsidir. Latviya rəsmiləri partlayış nəticəsində heç bir xəsarət və ya ziyan olmadığını, dronun qalıqlarının isə götürüldüyünü bildiriblər.

Эстония и Латвия сообщили об ущербе, нанесенном их территориям дронами, прилетевшими из российского воздушного пространства. В Эстонии дрон врезался в трубу электростанции, а в Латвии другой дрон упал на территорию страны. Официальные лица обеих стран подтвердили, что дроны проникли из российского воздушного пространства.
Redaksiya сообщает, что Служба внутренней безопасности Эстонии (ISS) в своем заявлении сообщила, что «дрон нанес ущерб трубе электростанции Auvere. В результате инцидента никто не пострадал». ISS добавила, что «дрон вошел в воздушное пространство Эстонии из воздушного пространства России». Электростанция Auvere управляется группой Enefit Power и расположена недалеко от города Нарва на северо-востоке Эстонии, на границе с Россией.
Генеральный директор ISS Марго Паллосон, отметив, что это «последствия масштабной агрессивной войны России», выразил обеспокоенность по поводу «возникновения подобных инцидентов в будущем». Расследование по факту инцидента ведет прокуратура. Премьер-министр Латвии Эвика Силина в своем аккаунте в X сообщила, что дрон, упавший на территории Латвии, предположительно принадлежал Украине. Украина ночью нанесла ряд ударов по России, в частности, целью был Усть-Луга, крупный северо-западный порт в Финском заливе.
Обе страны Балтии находятся на возможной траектории полета дронов, нацеленных на регион недалеко от Санкт-Петербурга. Военно-воздушные силы Латвии сообщили, что обнаружили беспилотный летательный аппарат из России в своем воздушном пространстве, а система раннего предупреждения зафиксировала звук, похожий на взрыв, в районе Краславы. Краслава — это юго-восточная часть Латвии, граничащая с Беларусью, союзником России. Латвийские официальные лица сообщили, что в результате взрыва никто не пострадал и не было нанесено никакого ущерба, а обломки дрона были изъяты.