Estoniya və Latviya, öz ərazilərinə Rusiya hava məkanından gələn dronların ziyan vurduğunu bildiriblər. Estoniyada bir dron enerji stansiyasının bacasına dəyərkən, Latviyada isə başqa bir dron ölkə ərazisinə düşüb. Hər iki ölkənin rəsmiləri dronların Rusiya hava məkanından daxil olduğunu təsdiqləyiblər.
Redaksiya məlumat verir ki, Estoniyanın daxili təhlükəsizlik xidməti (ISS) bəyanatında bildirib ki, "bir dron Auvere enerji stansiyasının bacasına ziyan vurub. Hadisə nəticəsində heç kim xəsarət almayıb". ISS əlavə edib ki, "dron Estoniya hava məkanına Rusiya hava məkanından daxil olub". Auvere enerji stansiyası, Enefit Power qrupu tərəfindən idarə olunur və Estoniyanın şimal-şərqində, Rusiya ilə sərhəddə yerləşən Narva şəhəri yaxınlığındadır.
ISS-in baş direktoru Margo Palloson "Rusiyanın genişmiqyaslı təcavüzkar müharibəsinin nəticələri" olduğunu qeyd edərək, "gələcəkdə belə hadisələrin baş verməsi" ilə bağlı narahatlığını ifadə edib. Hadisə ilə bağlı istintaq prokurorluq tərəfindən aparılır. Latviya Baş naziri Evika Silina isə öz X hesabında bildirib ki, Latviya ərazisinə düşən dronun Ukraynaya məxsus olduğu ehtimal edilir. Ukrayna gecə ərzində Rusiyaya qarşı bir sıra zərbələr endirib, xüsusilə Finlandiya körfəzində yerləşən əsas şimal-qərb limanı olan Ust-Luga hədəf alınıb.
Hər iki Baltik ölkəsi, Sankt-Peterburqdan uzaq olmayan regionu hədəf alan dronlar üçün mümkün trayektoriyada yerləşir. Latviya Hərbi Hava Qüvvələri öz hava məkanında Rusiyadan gələn pilotsuz uçuş aparatını müəyyən etdiyini və erkən xəbərdarlıq sisteminin Kraslava rayonunda partlayış səsinə bənzər səs aşkar etdiyini bildirib. Kraslava, Rusiyanın müttəfiqi olan Belarusla sərhəddə yerləşən Latviyanın cənub-şərq hissəsidir. Latviya rəsmiləri partlayış nəticəsində heç bir xəsarət və ya ziyan olmadığını, dronun qalıqlarının isə götürüldüyünü bildiriblər.

Estonia and Latvia have reported damage caused by drones entering their airspace from Russia. In Estonia, a drone struck the chimney of a power station, while in Latvia, another drone fell onto the country's territory. Officials from both nations have confirmed the drones originated from Russian airspace.
Redaksiya reports that Estonia's Internal Security Service (ISS) stated in a declaration, "a drone caused damage to the chimney of the Auvere power station. No one was injured as a result of the incident." The ISS added that "the drone entered Estonian airspace from Russian airspace." The Auvere power station is operated by the Enefit Power group and is located near the city of Narva, in northeastern Estonia, bordering Russia.
Margo Palloson, the Director General of the ISS, expressed concern about "future incidents" occurring, noting they are "the consequences of Russia's large-scale aggressive war." An investigation into the incident is being conducted by the prosecutor's office. Latvian Prime Minister Evika Siliņa, on her X account, stated that the drone that fell into Latvian territory is suspected to belong to Ukraine. Ukraine carried out a series of strikes against Russia overnight, particularly targeting Ust-Luga, a major northwestern port located in the Gulf of Finland.
Both Baltic countries are located in a potential trajectory for drones targeting the region, not far from Saint Petersburg. The Latvian Air Force reported detecting a drone of Russian origin in its airspace and that an early warning system detected a sound similar to an explosion in the Kraslava district. Kraslava is in southeastern Latvia, bordering Belarus, a Russian ally. Latvian officials reported no injuries or damage as a result of the explosion, and the drone's wreckage has been collected.