Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Rusiya səfirinin Ermənistana qarşı səsləndirdiyi fikirlərə etirazını bildirib. Bu addım, iki ölkə arasında gərginliyin artdığı bir dövrdə atılıb və diplomatik münasibətlərdəki gələcək inkişaflara dair suallar doğurur.
Redaksiya məlumat verir ki, Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Rusiyanın İrəvandakı səfiri Sergey Kopirkinin nazirliyə çağırıldığını və ona etiraz notasının verildiyini açıqlayıb. Etiraz notası, Rusiyanın dövlət televiziyasında Ermənistana qarşı səsləndirilən ifadələrə görə verilib. Bu ifadələrdə Rusiyanın Ermənistana qarşı "xüsusi hərbi əməliyyat" aparmalı olduğu bildirilirdi.
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyi Rusiyanın dövlət televiziyasında səsləndirilən bu fikirləri qəbuledilməz hesab edir. Nazirlik, Rusiyanın Ermənistanla bağlı mövqeyinin dəyişməsi və ya bu cür ifadələrin təkrarlanması halında, daha sərt addımlar atılacağını bildirib. Bu hadisə, iki ölkə arasında uzun müddətdir davam edən gərginliyin daha da artmasına səbəb ola bilər. Ermənistanın bu addımı, ölkənin suverenliyini və milli maraqlarını qorumaq istəyinin göstəricisi kimi dəyərləndirilə bilər.
Rusiyanın Ermənistandakı səfiri Sergey Kopirkinin nazirliyə çağırılması və ona etiraz notasının verilməsi, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin gərginləşməsinə işarədir. Bu hadisə, həmçinin, regiondakı geosiyasi vəziyyətin mürəkkəbliyini bir daha ortaya qoyur. Ermənistanın bu addımı, ölkənin xarici siyasətindəki prioritetlərini və regional təhlükəsizliklə bağlı narahatlıqlarını da əks etdirir.

Министерство иностранных дел Армении выразило протест в связи с высказываниями посла России, прозвучавшими против Армении. Этот шаг предпринят в период обострения напряженности между двумя странами и вызывает вопросы о дальнейшем развитии дипломатических отношений.
Redaksiya сообщает, что посол России в Ереване Сергей Копыркин был вызван в МИД Армении, где ему была вручена нота протеста. Нота протеста была вручена в связи с высказываниями, сделанными против Армении на российском государственном телевидении. В этих высказываниях говорилось, что Россия должна провести "специальную военную операцию" против Армении.
Министерство иностранных дел Армении считает неприемлемыми подобные высказывания, прозвучавшие на российском государственном телевидении. Министерство заявило, что в случае изменения позиции России в отношении Армении или повторения подобных высказываний будут предприняты более жесткие шаги. Это событие может привести к дальнейшему обострению напряженности, которая уже долгое время существует между двумя странами. Этот шаг Армении может быть расценен как показатель стремления страны защитить свой суверенитет и национальные интересы.
Вызов посла России в Армении Сергея Копыркина в МИД и вручение ему ноты протеста свидетельствуют об обострении дипломатических отношений между двумя странами. Это событие также вновь подчеркивает сложность геополитической ситуации в регионе. Этот шаг Армении отражает приоритеты страны во внешней политике и ее обеспокоенность региональной безопасностью.