Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan altı ildən sonra Çinə səfər edib. Səfər çərçivəsində o, artıq Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanla görüşlər keçirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Ərdoğanın günün ikinci yarısında Rusiya Prezidenti Vladimir Putinlə də görüşəcəyi gözlənilir. Bu təmasların Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının dövlət başçıları sammiti çərçivəsində baş tutacağı bildirilib.
Müzakirələrin əsas mövzularının regional təhlükəsizlik, enerji əməkdaşlığı və Cənubi Qafqazda sülh prosesi olacağı gözlənilir.

Эрдоган встретится с Путиным на Шанхайском саммите
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган спустя шесть лет посетил Китай. В рамках визита он уже провел встречи с Председателем КНР Си Цзиньпином, Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Редакция сообщает, что во второй половине дня Эрдоган также встретится с Президентом России Владимиром Путиным. Эти контакты состоятся в рамках саммита глав государств Шанхайской организации сотрудничества.
Ожидается, что основными темами обсуждений станут региональная безопасность, энергетическое сотрудничество и мирный процесс на Южном Кавказе.