Son günlərdə ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin Cefri Epşteynlə bağlı araşdırması çərçivəsində açıqladığı e-poçtlar, müxtəlif suallar doğuraraq, ictimaiyyətin diqqətini çəkib. Bu sənədlərdəki anlaşılmaz simvollar və kodlaşmalar, müxtəlif sui-qəsd nəzəriyyələrinin yaranmasına səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, Ədliyyə Nazirliyinin yaydığı e-poçtların bir çoxunda, anlaşılmaz simvolların olması, müxtəlif şübhələrə yol açıb. Bu sənədlərdəki qəribə simvolların, gizli bir kod ola biləcəyi barədə iddialar irəli sürülüb. Lakin, bu cür iddiaların arxasında duran səbəblər, əslində daha sadə ola bilər.
Məsələn, "The Verge" nəşrinin yazdığına görə, bu simvolların yaranma səbəbi, Ədliyyə Nazirliyinin e-poçtları PDF formatına çevirməsi zamanı baş verən texniki problemlər ola bilər. İllinoys Universitetinin professoru və arxivisti Kris Prom, bu barədə fikirlərini bildirərək, simvolların "zəif bir çevrilmə prosesinin nəticəsi" olduğunu qeyd edib. Bu, e-poçtların PDF formatına çevrilməsi zamanı baş verən texniki səhvlərin, sənədlərdə anlaşılmaz simvolların yaranmasına səbəb olması deməkdir. Bu cür texniki problemlər, sənədlərin oxunmasını çətinləşdirə bilər, lakin onların gizli bir kod olması ehtimalı, çox da yüksək deyil.

Недавно опубликованные Министерством юстиции США электронные письма, связанные с Джеффри Эпштейном, вызвали множество вопросов и привлекли внимание общественности. Непонятные символы и кодировки в этих документах породили различные теории заговора.
Redaksiya сообщает, что наличие непонятных символов во многих электронных письмах, распространенных Министерством юстиции, вызвало различные подозрения. Были выдвинуты предположения, что странные символы в этих документах могут быть секретным кодом. Однако причины, стоящие за такими утверждениями, на самом деле могут быть проще.
Например, как пишет издание "The Verge", причиной появления этих символов могут быть технические проблемы, возникшие при преобразовании электронных писем Министерства юстиции в формат PDF. Профессор и архивариус Иллинойсского университета Крис Пром, высказывая свое мнение по этому поводу, отметил, что символы являются "результатом слабого процесса преобразования". Это означает, что технические ошибки, возникшие при преобразовании электронных писем в формат PDF, привели к появлению непонятных символов в документах. Такие технические проблемы могут затруднить чтение документов, но вероятность того, что они являются секретным кодом, не очень высока.