Son günlərdə ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin Cefri Epşteynlə bağlı araşdırması çərçivəsində açıqladığı e-poçtlar, müxtəlif suallar doğuraraq, ictimaiyyətin diqqətini çəkib. Bu sənədlərdəki anlaşılmaz simvollar və kodlaşmalar, müxtəlif sui-qəsd nəzəriyyələrinin yaranmasına səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, Ədliyyə Nazirliyinin yaydığı e-poçtların bir çoxunda, anlaşılmaz simvolların olması, müxtəlif şübhələrə yol açıb. Bu sənədlərdəki qəribə simvolların, gizli bir kod ola biləcəyi barədə iddialar irəli sürülüb. Lakin, bu cür iddiaların arxasında duran səbəblər, əslində daha sadə ola bilər.
Məsələn, "The Verge" nəşrinin yazdığına görə, bu simvolların yaranma səbəbi, Ədliyyə Nazirliyinin e-poçtları PDF formatına çevirməsi zamanı baş verən texniki problemlər ola bilər. İllinoys Universitetinin professoru və arxivisti Kris Prom, bu barədə fikirlərini bildirərək, simvolların "zəif bir çevrilmə prosesinin nəticəsi" olduğunu qeyd edib. Bu, e-poçtların PDF formatına çevrilməsi zamanı baş verən texniki səhvlərin, sənədlərdə anlaşılmaz simvolların yaranmasına səbəb olması deməkdir. Bu cür texniki problemlər, sənədlərin oxunmasını çətinləşdirə bilər, lakin onların gizli bir kod olması ehtimalı, çox da yüksək deyil.

Emails recently released by the U.S. Department of Justice in connection with the Jeffrey Epstein investigation have drawn public attention by raising various questions. The incomprehensible symbols and encodings in these documents have led to the emergence of various conspiracy theories.
Redaksiya reports that the presence of incomprehensible symbols in many of the emails released by the Department of Justice has given rise to various suspicions. Claims have been made that the strange symbols in these documents could be a secret code. However, the reasons behind such claims may actually be simpler.
For example, according to "The Verge," the reason for these symbols may be technical problems that occurred when the Department of Justice converted the emails to PDF format. Chris Prom, a professor and archivist at the University of Illinois, shared his thoughts on this, stating that the symbols are "the result of a poor conversion process." This means that technical errors during the conversion of emails to PDF format have caused incomprehensible symbols to appear in the documents. Such technical problems can make the documents difficult to read, but the probability of them being a secret code is not very high.