Ekvadorda ümumi tətil: Vəziyyət gərginləşir
Ekvadorun yerli xalqlarının konfederasiyası olan Konayenin ölkə miqyasında başlatdığı ümumi tətil artıq iyirmi gündür davam edir. Bu tətilə həmkarlar ittifaqları, müəllimlər, tələbələr və digər təşkilatlar da qoşulub, bu da dizel yanacağına verilən subsidiyanın ləğv edilməsinə etiraz əlaməti idi.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar 126 nömrəli İcra Sərəncamı ilə qəbul edilib. Tətilçilər hökumətin iqtisadi siyasətini, xüsusilə də yanacaq qiymətlərinin artırılmasını pisləyirlər. Konayenin liderləri, hökumətlə danışıqların nəticəsiz qaldığını və etirazların davam edəcəyini bildiriblər. Etiraz aksiyaları zamanı bir sıra yollarda nəqliyyatın hərəkəti məhdudlaşdırılıb, bəzi şəhərlərdə isə ictimai həyatın fəaliyyəti pozulub.
Bu hadisələr Ekvadorun iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərib, xüsusilə də nəqliyyat və kənd təsərrüfatı sahələrində problemlər yaranıb. Hökumət, vəziyyəti sabitləşdirmək üçün təcili tədbirlər görməyə çalışır, lakin etirazçıların tələbləri hələlik yerinə yetirilməyib. Konayenin nümayəndələri, hökumətin sosial proqramları və yerli xalqların hüquqları ilə bağlı daha geniş müzakirələr aparılmasını tələb edirlər.

The nationwide general strike initiated by CONAIE, the Confederation of Indigenous Nationalities of Ecuador, has been ongoing for twenty days. Trade unions, teachers, students, and other organizations have joined this strike, which was a protest against the abolition of the diesel fuel subsidy.
Redaksiya reports that this decision was made with Executive Decree No. 126. Strikers condemn the government's economic policy, especially the increase in fuel prices. CONAIE leaders stated that negotiations with the government were fruitless and that protests would continue. During the protests, traffic was restricted on several roads, and public life was disrupted in some cities.
These events have negatively impacted Ecuador's economy, particularly causing problems in the transportation and agricultural sectors. The government is trying to take urgent measures to stabilize the situation, but the demands of the protesters have not yet been met. CONAIE representatives demand broader discussions regarding the government's social programs and the rights of indigenous peoples.