Ekvadorda ümumi tətil: Vəziyyət gərginləşir
Ekvadorun yerli xalqlarının konfederasiyası olan Konayenin ölkə miqyasında başlatdığı ümumi tətil artıq iyirmi gündür davam edir. Bu tətilə həmkarlar ittifaqları, müəllimlər, tələbələr və digər təşkilatlar da qoşulub, bu da dizel yanacağına verilən subsidiyanın ləğv edilməsinə etiraz əlaməti idi.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qərar 126 nömrəli İcra Sərəncamı ilə qəbul edilib. Tətilçilər hökumətin iqtisadi siyasətini, xüsusilə də yanacaq qiymətlərinin artırılmasını pisləyirlər. Konayenin liderləri, hökumətlə danışıqların nəticəsiz qaldığını və etirazların davam edəcəyini bildiriblər. Etiraz aksiyaları zamanı bir sıra yollarda nəqliyyatın hərəkəti məhdudlaşdırılıb, bəzi şəhərlərdə isə ictimai həyatın fəaliyyəti pozulub.
Bu hadisələr Ekvadorun iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərib, xüsusilə də nəqliyyat və kənd təsərrüfatı sahələrində problemlər yaranıb. Hökumət, vəziyyəti sabitləşdirmək üçün təcili tədbirlər görməyə çalışır, lakin etirazçıların tələbləri hələlik yerinə yetirilməyib. Konayenin nümayəndələri, hökumətin sosial proqramları və yerli xalqların hüquqları ilə bağlı daha geniş müzakirələr aparılmasını tələb edirlər.

В Эквадоре всеобщая забастовка: Ситуация обостряется
Всеобщая забастовка, начатая Конфедерацией коренных народов Эквадора CONAIE по всей стране, продолжается уже двадцать дней. К этой забастовке присоединились профсоюзы, учителя, студенты и другие организации, что стало выражением протеста против отмены субсидий на дизельное топливо.
Редакция сообщает, что это решение было принято Исполнительным указом № 126. Забастовщики осуждают экономическую политику правительства, особенно повышение цен на топливо. Лидеры CONAIE заявили, что переговоры с правительством не принесли результатов и протесты продолжатся. Во время акций протеста движение транспорта было ограничено на ряде дорог, а в некоторых городах была нарушена общественная жизнь.
Эти события негативно сказались на экономике Эквадора, особенно проблемы возникли в сферах транспорта и сельского хозяйства. Правительство пытается принять срочные меры для стабилизации ситуации, однако требования протестующих пока не выполнены. Представители CONAIE требуют проведения более широких дискуссий по социальным программам правительства и правам коренных народов.