Hava limanları ətrafında dronların təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı narahatlıqlar artmaqdadır. Bu cihazların uçuş-enmə zolaqlarına yaxın ərazilərdə uçuşları təhlükə yarada bilər və hava nəqliyyatının fəaliyyətində ciddi problemlərə səbəb ola bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, dronların hava limanları ətrafında yaratdığı təhlükə ilə əlaqədar olaraq, uçuşların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə müvafiq tədbirlər görülür. Xüsusilə, hava limanlarının ətrafında 1,5 kilometrlik yarıçapda dronların uçuşu qadağan edilib. Bu qadağa, dronların havaya qalxması və enməsi zamanı təyyarələr üçün təhlükə yaratmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Məlumata görə, bəzi təyyarələr digər hava limanlarına yönləndirilib. Məsələn, Hollandiyanın paytaxtı Amsterdamdan qalxan bir sərnişin təyyarəsi Osnabrück şəhəri üzərində geri dönərək yenidən Amsterdamda eniş edib. Alman Hava Hərəkətinin İdarəetməsi (DFS) tərəfindən verilən açıqlamaya əsasən, bu ilin sentyabr ayının sonuna qədər yalnız Hannover Hava Limanında pilotsuz uçuş aparatları səbəbindən 5 nasazlıq qeydə alınıb. Bu hadisələr, dronların hava limanları ətrafında təhlükəsizlik risklərini bir daha gündəmə gətirir. Hannover Hava Limanında, mənbəyi məlum olmayan dron səbəbindən yerli vaxtla 22:00-dan 22:45-ə qədər uçuş əməliyyatları tamamilə dayandırılıb. Polis, dünən axşam saatlarında hava limanına yaxınlaşan bir təyyarənin pilotunun uçan bir cisim aşkar edərək səlahiyyətlilərə məlumat verdiyini bildirib. Frankfurt şəhərindən qalxan bir təyyarənin isə Hamburqa yönləndirildiyi, bir yük təyyarəsinin isə Köln Bonn Hava Limanına endiyi qeyd edilib. Bu hadisələr, dronların hava limanları ətrafında təhlükəsizlik məsələlərinə nə qədər ciddi yanaşılması lazım olduğunu göstərir.

Растет обеспокоенность по поводу вопросов безопасности, связанных с дронами вокруг аэропортов. Полеты этих устройств вблизи взлетно-посадочных полос могут создавать угрозу и приводить к серьезным проблемам в работе воздушного транспорта.
Редакция сообщает, что в связи с угрозой, создаваемой дронами вокруг аэропортов, принимаются соответствующие меры для обеспечения безопасности полетов. В частности, полеты дронов запрещены в радиусе 1,5 километра вокруг аэропортов. Этот запрет направлен на предотвращение создания дронами угрозы для самолетов во время их взлета и посадки.
По имеющимся данным, некоторые самолеты были перенаправлены в другие аэропорты. Например, пассажирский самолет, вылетевший из Амстердама, столицы Нидерландов, развернулся над городом Оснабрюк и снова приземлился в Амстердаме. Согласно заявлению Немецкой службы управления воздушным движением (DFS), к концу сентября этого года только в аэропорту Ганновера было зафиксировано 5 сбоев из-за беспилотных летательных аппаратов. Эти инциденты вновь поднимают вопрос о рисках безопасности, связанных с дронами вокруг аэропортов. В аэропорту Ганновера полеты были полностью приостановлены с 22:00 до 22:45 по местному времени из-за неопознанного дрона. Полиция сообщила, что вчера вечером пилот самолета, приближавшегося к аэропорту, обнаружил летающий объект и сообщил об этом властям. Отмечается, что самолет, вылетевший из Франкфурта, был перенаправлен в Гамбург, а грузовой самолет приземлился в аэропорту Кёльн-Бонн. Эти инциденты показывают, насколько серьезно следует подходить к вопросам безопасности дронов вокруг аэропортов.