Hava limanları ətrafında dronların təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı narahatlıqlar artmaqdadır. Bu cihazların uçuş-enmə zolaqlarına yaxın ərazilərdə uçuşları təhlükə yarada bilər və hava nəqliyyatının fəaliyyətində ciddi problemlərə səbəb ola bilər.
Redaksiya məlumat verir ki, dronların hava limanları ətrafında yaratdığı təhlükə ilə əlaqədar olaraq, uçuşların təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə müvafiq tədbirlər görülür. Xüsusilə, hava limanlarının ətrafında 1,5 kilometrlik yarıçapda dronların uçuşu qadağan edilib. Bu qadağa, dronların havaya qalxması və enməsi zamanı təyyarələr üçün təhlükə yaratmasının qarşısını almaq məqsədi daşıyır.
Məlumata görə, bəzi təyyarələr digər hava limanlarına yönləndirilib. Məsələn, Hollandiyanın paytaxtı Amsterdamdan qalxan bir sərnişin təyyarəsi Osnabrück şəhəri üzərində geri dönərək yenidən Amsterdamda eniş edib. Alman Hava Hərəkətinin İdarəetməsi (DFS) tərəfindən verilən açıqlamaya əsasən, bu ilin sentyabr ayının sonuna qədər yalnız Hannover Hava Limanında pilotsuz uçuş aparatları səbəbindən 5 nasazlıq qeydə alınıb. Bu hadisələr, dronların hava limanları ətrafında təhlükəsizlik risklərini bir daha gündəmə gətirir. Hannover Hava Limanında, mənbəyi məlum olmayan dron səbəbindən yerli vaxtla 22:00-dan 22:45-ə qədər uçuş əməliyyatları tamamilə dayandırılıb. Polis, dünən axşam saatlarında hava limanına yaxınlaşan bir təyyarənin pilotunun uçan bir cisim aşkar edərək səlahiyyətlilərə məlumat verdiyini bildirib. Frankfurt şəhərindən qalxan bir təyyarənin isə Hamburqa yönləndirildiyi, bir yük təyyarəsinin isə Köln Bonn Hava Limanına endiyi qeyd edilib. Bu hadisələr, dronların hava limanları ətrafında təhlükəsizlik məsələlərinə nə qədər ciddi yanaşılması lazım olduğunu göstərir.

Concerns about drone safety issues around airports are increasing. Flights of these devices in areas close to runways can pose a danger and cause serious problems in air traffic operations.
Redaksiya reports that, in connection with the danger posed by drones around airports, appropriate measures are being taken to ensure flight safety. In particular, drone flights are prohibited within a 1.5-kilometer radius around airports. This prohibition aims to prevent drones from posing a danger to aircraft during takeoff and landing.
According to the information, some aircraft have been diverted to other airports. For example, a passenger plane departing from Amsterdam, the capital of the Netherlands, turned back over the city of Osnabrück and landed again in Amsterdam. According to a statement from German Air Traffic Control (DFS), 5 malfunctions due to unmanned aerial vehicles were recorded at Hannover Airport alone by the end of September this year. These incidents once again bring to the forefront the security risks posed by drones around airports. At Hannover Airport, flight operations were completely halted from 22:00 to 22:45 local time due to an unknown drone. Police reported that a pilot of an aircraft approaching the airport yesterday evening detected a flying object and informed the authorities. It was noted that a plane departing from Frankfurt was diverted to Hamburg, and a cargo plane landed at Cologne Bonn Airport. These incidents demonstrate how seriously drone security issues around airports need to be addressed.