“Drift” adlı mərkəzləşdirilməmiş maliyyə (DeFi) şirkəti təhlükəsizlik insidenti təsdiqləndikdən sonra vəsait çıxarılması və depozitlərin dayandırıldığını bildirib. Kriptovalyuta platforması X-də paylaşdığı yazıda “aktiv hücumla qarşılaşdığını” və insidenti “məhdudlaşdırmaq” üçün iş apardığını qeyd edib.
Redaksiya məlumat verir ki, təhlükəsizlik tədqiqatçıları və ictimai blokçeyn məlumatları itkilərin olduqca böyük ola biləcəyini göstərir. Blokçeyn təhlükəsizliyi şirkəti CertiK X-də bildirib ki, hakerlər təxminən 136 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait oğurlamış ola bilər. Kripto analitika şirkəti Arkham isə oğurlanan məbləği təxminən 285 milyon ABŞ dolları kimi qiymətləndirib. Bu rəqəmlər təsdiqlənərsə, Drift hacki ilin ən böyük kripto oğurluğu ola bilər; bu barədə Rekt leaderboard-a istinad edilir. Rekt leaderboard kripto oğurluqlarını ölçüsünə görə izləyən saytdır.
Hücumun arxasında kimin dayandığı hələ də aydın deyil və Drift-in nümayəndəsi şərh üçün edilən müraciətə dərhal cavab verməyib. Təhlükəsizlik şirkətləri bildirir ki, ötən il ən çox kripto oğurluğu Şimali Koreya tərəfindən həyata keçirilib və ən azı 2 milyard ABŞ dolları məbləğində oğurlanmış kriptovalyuta əldə edilib. Bu vəsaitlərin nüvə silahları proqramının maliyyələşdirilməsi üçün istifadə olunduğu və qlobal maliyyə sisteminə çıxışı məhdudlaşdıran beynəlxalq sanksiyaları yan keçmək məqsədi daşıdığı güman edilir.

Децентрализованная финансовая (DeFi) компания под названием "Drift" объявила о приостановке вывода средств и депозитов после подтверждения инцидента безопасности. Криптовалютная платформа в своем сообщении на X отметила, что столкнулась с "активной атакой" и работает над "ограничением" инцидента.
Редакция сообщает, что исследователи безопасности и общедоступные данные блокчейна указывают на то, что потери могут быть весьма значительными. Компания по безопасности блокчейна CertiK сообщила на X, что хакеры могли украсть около 136 миллионов долларов США. Криптоаналитическая компания Arkham оценила украденную сумму примерно в 285 миллионов долларов США. Если эти цифры подтвердятся, взлом Drift может стать крупнейшей кражей криптовалюты года; об этом сообщается со ссылкой на Rekt leaderboard. Rekt leaderboard — это сайт, отслеживающий кражи криптовалюты по их размеру.
Пока неясно, кто стоит за атакой, и представитель Drift не сразу ответил на запрос о комментарии. Компании по безопасности сообщают, что в прошлом году большинство краж криптовалюты было совершено Северной Кореей, которая получила украденную криптовалюту на сумму не менее 2 миллиардов долларов США. Предполагается, что эти средства используются для финансирования программы ядерного оружия и направлены на обход международных санкций, ограничивающих доступ к глобальной финансовой системе.