“Drift” adlı mərkəzləşdirilməmiş maliyyə (DeFi) şirkəti təhlükəsizlik insidenti təsdiqləndikdən sonra vəsait çıxarılması və depozitlərin dayandırıldığını bildirib. Kriptovalyuta platforması X-də paylaşdığı yazıda “aktiv hücumla qarşılaşdığını” və insidenti “məhdudlaşdırmaq” üçün iş apardığını qeyd edib.
Redaksiya məlumat verir ki, təhlükəsizlik tədqiqatçıları və ictimai blokçeyn məlumatları itkilərin olduqca böyük ola biləcəyini göstərir. Blokçeyn təhlükəsizliyi şirkəti CertiK X-də bildirib ki, hakerlər təxminən 136 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsait oğurlamış ola bilər. Kripto analitika şirkəti Arkham isə oğurlanan məbləği təxminən 285 milyon ABŞ dolları kimi qiymətləndirib. Bu rəqəmlər təsdiqlənərsə, Drift hacki ilin ən böyük kripto oğurluğu ola bilər; bu barədə Rekt leaderboard-a istinad edilir. Rekt leaderboard kripto oğurluqlarını ölçüsünə görə izləyən saytdır.
Hücumun arxasında kimin dayandığı hələ də aydın deyil və Drift-in nümayəndəsi şərh üçün edilən müraciətə dərhal cavab verməyib. Təhlükəsizlik şirkətləri bildirir ki, ötən il ən çox kripto oğurluğu Şimali Koreya tərəfindən həyata keçirilib və ən azı 2 milyard ABŞ dolları məbləğində oğurlanmış kriptovalyuta əldə edilib. Bu vəsaitlərin nüvə silahları proqramının maliyyələşdirilməsi üçün istifadə olunduğu və qlobal maliyyə sisteminə çıxışı məhdudlaşdıran beynəlxalq sanksiyaları yan keçmək məqsədi daşıdığı güman edilir.

A decentralized finance (DeFi) company named 'Drift' announced the suspension of withdrawals and deposits after a security incident was confirmed. The cryptocurrency platform stated in a post shared on X that it was 'facing an active attack' and was working to 'contain' the incident.
Redaksiya reports that security researchers and public blockchain data indicate that the losses could be substantial. Blockchain security firm CertiK stated on X that hackers may have stolen approximately $136 million USD. Crypto analytics firm Arkham, however, estimated the stolen amount to be around $285 million USD. If these figures are confirmed, the Drift hack could be the largest crypto theft of the year; this is referenced by the Rekt leaderboard. The Rekt leaderboard is a site that tracks crypto thefts by their size.
It is still unclear who is behind the attack, and a representative for Drift did not immediately respond to a request for comment. Security companies report that last year, most crypto thefts were carried out by North Korea, acquiring at least $2 billion USD in stolen cryptocurrency. These funds are believed to be used to finance its nuclear weapons program and to circumvent international sanctions that restrict access to the global financial system.