Dövlət Xidmətlərinin Elektron Reyestri yaradılacaq
Redaksiya xəbər verir ki, bununla bağlı Prezident İlham Əliyev “Dövlət xidmətləri haqqında” Qanunu imzalayıb.
Sənəddə bildirilib ki, dövlət xidmətlərinin təminatçıları tərəfindən yeni xidmət müəyyən edən normativ hüquqi akt qüvvəyə mindiyi tarixdən 30 iş günündən gec olmayaraq dövlət xidmətinin reqlamenti DXER-ə daxil edilməsi üçün təqdim edilməlidir.
Xidmətlər barədə məlumatlar elektron kabinet üzərindən təkmil sertifikatlı gücləndirilmiş elektron imza ilə təsdiq edilərək göndəriləcək.
Qanunda həmçinin qeyd olunub ki, DXER operatoru tərəfindən 7 iş günü müddətində xidmət təminatçısı tərəfindən göndərilmiş məlumatların tamlığı və düzgünlüyü yoxlanılacaq və bu barədə xidmət təminatçısına elektron formada bildiriş göndəriləcək.
Aşkar edilmiş çatışmazlıqlar xidmət təminatçısı tərəfindən aradan qaldırılaraq 7 iş günü müddətində yenidən DXER-in operatoruna göndərilməlidir.

В Азербайджане будет создан Электронный реестр государственных услуг (DXER).
Как сообщает редакция, в связи с этим Президент Ильхам Алиев подписал Закон "О государственных услугах".
В документе указано, что поставщики государственных услуг должны представить регламент государственной услуги для внесения в DXER не позднее 30 рабочих дней с даты вступления в силу нового нормативного правового акта, определяющего государственную услугу.
Информация об услугах будет отправляться через электронный кабинет, подтвержденная усиленной электронной подписью с полным сертификатом.
В Законе также отмечается, что оператор DXER в течение 7 рабочих дней проверит полноту и правильность информации, представленной поставщиком услуг, и направит поставщику услуг уведомление в электронном виде.
Выявленные недостатки должны быть устранены поставщиком услуг и повторно направлены оператору DXER в течение 7 рабочих дней.