Dövlət vəsaitini təyinatı üzrə xərcləməyənlərə qarşı cəzalar sərtləşdirilir
Deputat minimum cərimə hədlərinin müəyyənləşdirilməsini və böyük məbləğlərdə məsuliyyətdən azadolmanın tətbiq olunmamasını təklif edir
Bunu Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında deputat Vüqar Bayramov deyib.
O bildirib ki, təklif edilən dəyişikliklərə əsasən, dövlət vəsaitinin təyinatından kənar istifadə hallarında sabit cərimə mexanizmindən imtina edilərək faiz əsaslı sistemə keçid nəzərdə tutulur. Bu zaman vəsaitin 100 faizi həcmində cərimə tətbiq olunmaqla yanaşı azadlıqdan məhrumetmə də nəzərdə tutulur.
Deputat qeyd edib ki, bu maddə üzrə konkret minimum cərimə məbləğlərinin müəyyənləşdirilməsi vacibdir.
V.Bayramov əlavə edib ki, təklif olunan digər dəyişikliklərə görə, bu əməli ilk dəfə törədən şəxs vurduğu ziyanı tam ödədikdə cinayət məsuliyyətindən azad oluna bilər. O hesab edir ki, bu yanaşma yalnız kiçik məbləğli hallara şamil edilməlidir.
Deputatın sözlərinə görə, Azərbaycanda xeyli miqdarda ziyan 50–250 min manat, külli miqdarda isə 250 min manatdan yuxarı hesab olunur və bu səbəbdən böyük məbləğli vəsaitlərin təyinatdan yayındırılması hallarına belə güzəştlərin tətbiqi məqsədəuyğun deyil. (modern)

The MP proposes establishing minimum fine limits and not applying exemption from liability for large sums.
This was stated by MP Vugar Bayramov at today's plenary session of the Milli Majlis.
He stated that, according to the proposed changes, a shift from a fixed fine mechanism to a percentage-based system is envisioned for cases of misuse of state funds. In such instances, a fine equivalent to 100 percent of the funds, along with deprivation of liberty, is also envisioned.
The MP noted that it is important to establish specific minimum fine amounts for this article.
V. Bayramov added that, according to other proposed changes, a person who commits this act for the first time may be exempted from criminal liability if they fully compensate for the damage caused. He believes that this approach should only apply to cases involving small amounts.
According to the MP, in Azerbaijan, a significant amount of damage is considered to be 50–250 thousand Manat, and a large amount is above 250 thousand Manat. For this reason, applying such concessions to cases of diverting large sums of funds from their intended purpose is not appropriate. (modern)