Dövlət vəsaitini təyinatı üzrə xərcləməyənlərə qarşı cəzalar sərtləşdirilir
Deputat minimum cərimə hədlərinin müəyyənləşdirilməsini və böyük məbləğlərdə məsuliyyətdən azadolmanın tətbiq olunmamasını təklif edir
Bunu Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında deputat Vüqar Bayramov deyib.
O bildirib ki, təklif edilən dəyişikliklərə əsasən, dövlət vəsaitinin təyinatından kənar istifadə hallarında sabit cərimə mexanizmindən imtina edilərək faiz əsaslı sistemə keçid nəzərdə tutulur. Bu zaman vəsaitin 100 faizi həcmində cərimə tətbiq olunmaqla yanaşı azadlıqdan məhrumetmə də nəzərdə tutulur.
Deputat qeyd edib ki, bu maddə üzrə konkret minimum cərimə məbləğlərinin müəyyənləşdirilməsi vacibdir.
V.Bayramov əlavə edib ki, təklif olunan digər dəyişikliklərə görə, bu əməli ilk dəfə törədən şəxs vurduğu ziyanı tam ödədikdə cinayət məsuliyyətindən azad oluna bilər. O hesab edir ki, bu yanaşma yalnız kiçik məbləğli hallara şamil edilməlidir.
Deputatın sözlərinə görə, Azərbaycanda xeyli miqdarda ziyan 50–250 min manat, külli miqdarda isə 250 min manatdan yuxarı hesab olunur və bu səbəbdən böyük məbləğli vəsaitlərin təyinatdan yayındırılması hallarına belə güzəştlərin tətbiqi məqsədəuyğun deyil. (modern)

Депутат предлагает установить минимальные пределы штрафов и не применять освобождение от ответственности при крупных суммах.
Об этом на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса заявил депутат Вугар Байрамов.
Он сообщил, что согласно предлагаемым изменениям, в случаях нецелевого использования государственных средств предусматривается отказ от механизма фиксированных штрафов и переход к процентной системе. При этом предусматривается не только применение штрафа в размере 100 процентов от суммы средств, но и лишение свободы.
Депутат отметил, что важно установить конкретные минимальные суммы штрафов по данной статье.
В. Байрамов добавил, что согласно другим предлагаемым изменениям, лицо, впервые совершившее это деяние, может быть освобождено от уголовной ответственности при полном возмещении причиненного ущерба. Он считает, что этот подход должен применяться только к случаям с небольшими суммами.
По словам депутата, в Азербайджане значительный ущерб считается от 50 до 250 тысяч манатов, а крупный ущерб – свыше 250 тысяч манатов, и по этой причине применение таких льгот к случаям нецелевого использования крупных сумм средств нецелесообразно. (modern)