Dövlət Bağçalı: “İsrail dayandırılmazsa, hərbi müdaxilə legitim olacaq”
Türkiyə Milliyyətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) sədri Dövlət Bağçalı bildirib ki, İsrailin müharibə, zorakılıq və soyqırım siyasətinə davam etməsi halında, artıq zora əsaslanan bütün hərbi variantların qanuni sayılacağını vurğulayıb. O qeyd edib ki, əgər İsrail diplomatik yolla dayandırıla bilmirsə, silahlı müdaxilə qaçılmaz olacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Dövlət Bağçalı çıxışında həmçinin daxili siyasi məsələlərə toxunaraq deyib: “Lazım gələrsə, komissiya İmralıya getməli, birbaşa görüşməlidir. Silahların hamısı məhv edilməli, cinayətə bulaşmamış şəxslər ailələrinə qovuşmalıdır.” O, İmralının SDG-yə yeni çağırış etməsinin və bu çağırışın genişləndirilməsinin faydalı olacağını da bildirib.
Bağçalının bu bəyanatları həm regionda artan gərginlik, həm də Türkiyənin daxili siyasi gündəmi baxımından diqqət çəkib. Onun sərt çıxışı İsrailin Qəzzada apardığı əməliyyatlara qarşı artan narazılığın siyasi səviyyədə də gücləndiyini göstərir.

Девлет Бахчели: «Если Израиль не будет остановлен, военное вмешательство станет легитимным»
Председатель Партии националистического движения (ПНД) Турции Девлет Бахчели заявил, что в случае продолжения Израилем политики войны, насилия и геноцида, все военные варианты, основанные на силе, будут считаться законными. Он отметил, что если Израиль не удастся остановить дипломатическим путем, вооруженное вмешательство станет неизбежным.
Редакция сообщает, что Девлет Бахчели в своем выступлении также затронул внутренние политические вопросы, заявив: «При необходимости комиссия должна отправиться в Имралы и провести прямую встречу. Все оружие должно быть уничтожено, а лица, не причастные к преступлениям, должны воссоединиться со своими семьями.» Он также отметил, что новый призыв Имралы к СДС и расширение этого призыва будут полезными.
Эти заявления Бахчели привлекли внимание как в контексте растущей напряженности в регионе, так и внутренней политической повестки Турции. Его резкое выступление свидетельствует об усилении недовольства операциями Израиля в Газе на политическом уровне.