Diplomatik xidmət əməkdaşlarının attestasiyasının keçirilməsi qaydası təsdiqlənib
Sənədə əsasən, Bu Qayda "Diplomatik xidmət haqqında" Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 27 dekabr tarixli 109-VIIQ nömrəli Qanununun müvafiq maddəsinə əsasən hazırlanmışdır və diplomatik xidmət əməkdaşlarının attestasiyasının həyata keçirilməsi qaydasını müəyyən edir.
Attestasiya diplomatik xidmət əməkdaşlarının peşəkarlıq, işgüzarlıq və mənəvi keyfiyyətlərinin qiymətləndirilməsi, habelə tutduğu vəzifəyə uyğun olduğunu müəyyən etmək məqsədilə keçirilir.
Əməkdaş müvafiq diplomatik vəzifədə ən azı 1 (bir) il daimi xidmət keçəndən sonra attestasiyadan keçirilə bilər. Əməkdaşlar attestasiyadan beş ildə bir dəfədən çox olmayaraq keçirilir və bu zaman onların xidməti fəaliyyətinin qiymətləndirilməsinin nəticələri nəzərə alınır.
Diplomatik nümayəndəlikdə və ya konsulluqda xidmət keçən əməkdaş rotasiya əsasında geri çağırıldıqdan sonra attestasiyadan keçirilir.

Утвержден порядок проведения аттестации сотрудников дипломатической службы
Согласно документу, данный Порядок разработан на основании соответствующей статьи Закона Азербайджанской Республики "О дипломатической службе" № 109-VIIQ от 27 декабря 2024 года и определяет порядок проведения аттестации сотрудников дипломатической службы.
Аттестация проводится с целью оценки профессиональных, деловых и моральных качеств сотрудников дипломатической службы, а также определения их соответствия занимаемой должности.
Сотрудник может быть аттестован после прохождения постоянной службы на соответствующей дипломатической должности не менее 1 (одного) года. Сотрудники проходят аттестацию не чаще одного раза в пять лет, при этом учитываются результаты оценки их служебной деятельности.
Сотрудник, проходящий службу в дипломатическом представительстве или консульстве, аттестуется после отзыва по ротации.