Milli Məclis yeni hazırlanan "Azərbaycan Respublikasının daxili qoşunları haqqında" qanun layihəsini son oxunuşda qəbul edib.
Redaksiya xəbər verir ki, layihə parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunub.
Qanun layihəsi Azərbaycanın konstitusiya quruluşunun, suverenliyinin, habelə ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunması sahəsində daxili qoşunların fəaliyyətini, hüquq və vəzifələrini, həmçinin daxili qoşunların idarə olunmasının hüquqi əsaslarını müəyyən edir.
Yeni layihədə daxili qoşunların fəaliyyətinin əsas prinsipləri, istiqamətləri, onların tərkibi, vəzifə, səlahiyyət və hüquqları, maliyyə və maddi-texniki təminatı, fiziki qüvvənin, xüsusi vasitələrin, odlu silahın, döyüş texnikasının və xüsusi texnikanın tətbiqi şərtləri, o cümlədən bütün bunlara nəzarət tədbirləri və s. öz əksini tapıb.
Sənəd altı fəsil, otuz maddədən ibarətdir.
Müzakirədə qeyd edilib ki, hazırda Azərbaycanın daxili qoşunlarının hüquqi statusu 1994-cü il 8 fevral tarixində qəbul edilmiş "Daxili qoşunların statusu haqqında" qanunu ilə tənzimlənir.
Bildirilib ki, təklif olunan yeni qanun layihəsinin qəbulu ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və daxili sabitliyin təmin edilməsi baxımından zəruridir və "Normativ hüquqi aktlar haqqında" Konstitusiya qanununun tələblərinə əsasən, normayaratma texnikasına uyğun hazırlanıb.

Bill on Internal Troops Adopted in Final Reading
The Milli Majlis has adopted the newly drafted "On the Internal Troops of the Republic of Azerbaijan" bill in its final reading.
The editorial office reports that the bill was discussed at today's plenary session of the parliament.
The bill defines the activities, rights, and responsibilities of the internal troops in the field of protecting Azerbaijan's constitutional order, sovereignty, as well as public order and public safety, and establishes the legal basis for the management of the internal troops.
The new bill reflects the main principles and directions of the internal troops' activities, their composition, duties, powers and rights, financial and logistical support, conditions for the use of physical force, special means, firearms, combat vehicles, and special equipment, as well as control measures over all of these, and so on.
The document consists of six chapters and thirty articles.
It was noted during the discussion that the legal status of Azerbaijan's internal troops is currently regulated by the law "On the Status of Internal Troops" adopted on February 8, 1994.
It was stated that the adoption of the proposed new bill is necessary for strengthening the country's defense capability and ensuring internal stability, and it has been prepared in accordance with the requirements of the Constitutional Law "On Normative Legal Acts" and the norms of legislative technique.