Milli Məclis yeni hazırlanan "Azərbaycan Respublikasının daxili qoşunları haqqında" qanun layihəsini son oxunuşda qəbul edib.
Redaksiya xəbər verir ki, layihə parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə olunub.
Qanun layihəsi Azərbaycanın konstitusiya quruluşunun, suverenliyinin, habelə ictimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin qorunması sahəsində daxili qoşunların fəaliyyətini, hüquq və vəzifələrini, həmçinin daxili qoşunların idarə olunmasının hüquqi əsaslarını müəyyən edir.
Yeni layihədə daxili qoşunların fəaliyyətinin əsas prinsipləri, istiqamətləri, onların tərkibi, vəzifə, səlahiyyət və hüquqları, maliyyə və maddi-texniki təminatı, fiziki qüvvənin, xüsusi vasitələrin, odlu silahın, döyüş texnikasının və xüsusi texnikanın tətbiqi şərtləri, o cümlədən bütün bunlara nəzarət tədbirləri və s. öz əksini tapıb.
Sənəd altı fəsil, otuz maddədən ibarətdir.
Müzakirədə qeyd edilib ki, hazırda Azərbaycanın daxili qoşunlarının hüquqi statusu 1994-cü il 8 fevral tarixində qəbul edilmiş "Daxili qoşunların statusu haqqında" qanunu ilə tənzimlənir.
Bildirilib ki, təklif olunan yeni qanun layihəsinin qəbulu ölkənin müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsi və daxili sabitliyin təmin edilməsi baxımından zəruridir və "Normativ hüquqi aktlar haqqında" Konstitusiya qanununun tələblərinə əsasən, normayaratma texnikasına uyğun hazırlanıb.

Законопроект "О внутренних войсках" принят в окончательном чтении
Национальное Собрание приняло в окончательном чтении новый законопроект "О внутренних войсках Азербайджанской Республики".
Редакция сообщает, что законопроект был обсужден на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
Законопроект определяет деятельность, права и обязанности внутренних войск, а также правовые основы управления внутренними войсками в сфере защиты конституционного строя, суверенитета, общественного порядка и общественной безопасности Азербайджана.
В новом законопроекте отражены основные принципы и направления деятельности внутренних войск, их состав, должностные обязанности, полномочия и права, финансовое и материально-техническое обеспечение, условия применения физической силы, специальных средств, огнестрельного оружия, боевой и специальной техники, а также меры контроля за всем этим и т.д.
Документ состоит из шести глав и тридцати статей.
На обсуждении было отмечено, что в настоящее время правовой статус внутренних войск Азербайджана регулируется законом "О статусе внутренних войск", принятым 8 февраля 1994 года.
Было заявлено, что принятие предлагаемого нового законопроекта необходимо для укрепления обороноспособности страны и обеспечения внутренней стабильности, и он подготовлен в соответствии с требованиями Конституционного закона "О нормативных правовых актах" и техникой нормотворчества.