ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri naziri Con Felan Pentaqon tərəfindən “dərhal qüvvəyə minməklə” vəzifəsindən azad edilib. Bu ani qərar ABŞ Müdafiə Nazirliyindəki böyük sarsıntı fonunda baş verib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Pentaqonun rəsmi bəyanatında Con Felanın vəzifədən azad edilməsinə dair heç bir dəqiq izahat verilməsə də, daxili məlumatlar bu addımın arxasında bir neçə əsas səbəbin dayandığını göstərir. Bu səbəblərə gəmiqayırma islahatlarında ləng irəliləyiş və Pentaqon rəhbərliyi ilə yaranan toqquşmalar daxildir.
Məlumatlara görə, Felanın Pit Heqset, müavin Stiv Feinberq və Hərbi Dəniz Qüvvələri rəsmisi Hanq Kao ilə münasibətlərində gərginliklər yaranmışdı. Hazırda Hanq Kao ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri naziri səlahiyyətlərini icra edir.
Bu hadisələr ABŞ-ın "Qızıl Donanma"nın genişləndirilməsi təşəbbüsü ilə üst-üstə düşür. Ölkə 18 döyüş gəmisi və 16 yardımçı gəminin alınması üçün 65 milyard dollarlıq bir plan həyata keçirməyi nəzərdə tutur. Çinin böyük gəmiqayırma potensialının yaratdığı artan təzyiq də ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin rəhbərliyindəki bu dəyişikliklərin ümumi mənzərəsini tamamlayır.

Фон увольнения Джона Фелана в Пентагоне
Министр ВМС США Джон Фелан был уволен Пентагоном «с немедленным вступлением в силу». Это внезапное решение произошло на фоне серьезных потрясений в Министерстве обороны США.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что хотя в официальном заявлении Пентагона не было дано точного объяснения увольнения Джона Фелана, внутренняя информация указывает на несколько основных причин этого шага. Эти причины включают медленный прогресс в реформах судостроения и конфликты с руководством Пентагона.
По имеющимся данным, у Фелана возникли трения в отношениях с Питом Хегсетом, заместителем Стивом Файнбергом и представителем ВМС Хангом Као. В настоящее время Ханг Као исполняет обязанности министра ВМС США.
Эти события совпадают с инициативой США по расширению «Золотого флота». Страна планирует реализовать план стоимостью 65 миллиардов долларов на приобретение 18 боевых кораблей и 16 вспомогательных судов. Растущее давление, создаваемое значительным судостроительным потенциалом Китая, также дополняет общую картину этих изменений в руководстве ВМС США.