ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri naziri Con Felan Pentaqon tərəfindən “dərhal qüvvəyə minməklə” vəzifəsindən azad edilib. Bu ani qərar ABŞ Müdafiə Nazirliyindəki böyük sarsıntı fonunda baş verib.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Pentaqonun rəsmi bəyanatında Con Felanın vəzifədən azad edilməsinə dair heç bir dəqiq izahat verilməsə də, daxili məlumatlar bu addımın arxasında bir neçə əsas səbəbin dayandığını göstərir. Bu səbəblərə gəmiqayırma islahatlarında ləng irəliləyiş və Pentaqon rəhbərliyi ilə yaranan toqquşmalar daxildir.
Məlumatlara görə, Felanın Pit Heqset, müavin Stiv Feinberq və Hərbi Dəniz Qüvvələri rəsmisi Hanq Kao ilə münasibətlərində gərginliklər yaranmışdı. Hazırda Hanq Kao ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri naziri səlahiyyətlərini icra edir.
Bu hadisələr ABŞ-ın "Qızıl Donanma"nın genişləndirilməsi təşəbbüsü ilə üst-üstə düşür. Ölkə 18 döyüş gəmisi və 16 yardımçı gəminin alınması üçün 65 milyard dollarlıq bir plan həyata keçirməyi nəzərdə tutur. Çinin böyük gəmiqayırma potensialının yaratdığı artan təzyiq də ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinin rəhbərliyindəki bu dəyişikliklərin ümumi mənzərəsini tamamlayır.

The Background to John Felan's Dismissal in the Pentagon
US Secretary of the Navy John Felan has been relieved of his duties by the Pentagon, effective immediately. This sudden decision comes amidst significant turmoil within the US Department of Defense.
The editorial office, citing a source, reports that while the Pentagon's official statement provided no precise explanation for John Felan's dismissal, internal information suggests several key reasons behind this move. These reasons include slow progress in shipbuilding reforms and conflicts with Pentagon leadership.
According to reports, tensions had arisen in Felan's relationships with Pit Hegset, deputy Steve Feinberg, and Navy official Hang Kao. Currently, Hang Kao is serving as the acting US Secretary of the Navy.
These events coincide with the US initiative to expand its "Golden Fleet." The country plans to implement a $65 billion plan for the acquisition of 18 warships and 16 auxiliary vessels. The increasing pressure from China's significant shipbuilding potential also completes the overall picture of these changes in the US Navy leadership.