Çin ordusu Tayvan ətrafında genişmiqyaslı canlı atəşli təlimlər keçirir hazırda Çin Xalq Azadlıq Ordusu Tayvan yaxınlığında genişmiqyaslı hərbi təlimlərə başlayıb. Təlimlər canlı atəş açılması ilə müşayiət olunur və ada ətrafındakı beş dəniz zonası ilə hava məkanını əhatə edir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, “Just Mission iki min iyirmi beş” adlandırılan manevrlər Tayvan boğazında, eləcə də adanın şimal, cənub-qərb, cənub-şərq və şərq istiqamətlərində keçirilir. Yerli vaxtla səhər saat səkkiz otuzdan etibarən bu ərazilərdə on saat müddətinə dəniz və hava hərəkətinə məhdudiyyətlər tətbiq olunub.
Çin Xalq Azadlıq Ordusunun Şərq Hərbi Dairəsinin sözçüsü Şi Yi bildirib ki, təlimlərin məqsədi döyüş patrullarının icrası, tam nəzarətin qurulması, əsas limanların və strateji əhəmiyyətli ərazilərin bloklanmasının məşq edilməsidir.
Tayvan hakimiyyəti Pekinin bu addımlarını hərbi təzyiq və regional sabitliyə təhdid kimi qiymətləndirib. Tayvan ordusunun məlumatına görə, təlimlərdə on bir hərbi gəmi, iki təyyarə, pilotsuz uçuş aparatları və uzaqmənzilli raketlər iştirak edir.

Маневры китайской армии вокруг Тайваня вызвали обеспокоенность в регионе
Китайская армия проводит масштабные учения с боевой стрельбой вокруг Тайваня. Народно-освободительная армия Китая начала масштабные военные учения вблизи Тайваня. Учения сопровождаются боевой стрельбой и охватывают пять морских зон и воздушное пространство вокруг острова.
По данным редакции, ссылающейся на источник, маневры под названием «Just Mission 2025» проводятся в Тайваньском проливе, а также в северном, юго-западном, юго-восточном и восточном направлениях от острова. С восьми тридцати по местному времени в этих районах были введены ограничения на морское и воздушное движение сроком на десять часов.
Представитель Восточного военного округа Народно-освободительной армии Китая Ши И заявил, что целью учений является отработка боевого патрулирования, установление полного контроля и блокирование ключевых портов и стратегически важных районов.
Власти Тайваня расценили эти действия Пекина как военное давление и угрозу региональной стабильности. По данным тайваньской армии, в учениях задействованы одиннадцать военных кораблей, два самолета, беспилотные летательные аппараты и дальнобойные ракеты.