Çin ordusunda nüvə sızıntısı qalmaqalı
Çin Xalq Azadlıq Ordusunun ən yüksək rütbəli generallarından biri, Mərkəzi Hərbi Komissiyanın sədr müavini və general Zhang Youxia ətrafında ciddi qalmaqal yaranıb. Çin Müdafiə Nazirliyi bir gün əvvəl onun “intizam və qanunların ciddi şəkildə pozulması” ittihamı ilə istintaqa cəlb edildiyini açıqlayıb.
Redaksiya The Wall Street Journal-a istinadla xəbər verir ki, yüksək səviyyəli brifinqdə iştirak edən və məsələ ilə tanış olan mənbələrin məlumatına görə, Zhang Youxia Çinin nüvə silahlarına dair əsas texniki məlumatları ABŞ-yə ötürməkdə ittiham olunur. Bildirilir ki, söhbət ölkənin nüvə arsenalına aid ən məxfi məlumatlardan gedir.
Mənbələrin sözlərinə görə, ittihamlar yalnız intizam pozuntuları ilə məhdudlaşmır və milli təhlükəsizliyə birbaşa təhdid yaradan məlumat sızmasını əhatə edir. Bu səbəbdən istintaqın miqyası və mümkün nəticələri Çin siyasi və hərbi dairələrində xüsusi narahatlıq doğurub.
Qeyd olunur ki, Zhang Youxia Çin Xalq Azadlıq Ordusunda uzun illər yüksək vəzifələrdə çalışıb və hazırda Mərkəzi Hərbi Komissiyanın sədr müavini kimi ölkənin hərbi qərarlarının qəbulunda əsas fiqurlardan biri sayılır. İttihamların təsdiqlənəcəyi təqdirdə, bu hadisə Çin hərbi tarixində ən böyük təhlükəsizlik qalmaqallarından biri kimi qiymətləndirilə bilər.

Nuclear Leak Scandal in Chinese Military
A serious scandal has erupted around one of the highest-ranking generals in the Chinese People's Liberation Army, Vice Chairman of the Central Military Commission and General Zhang Youxia. The Chinese Ministry of Defense announced yesterday that he has been brought under investigation for "serious violations of discipline and laws."
The editorial reports, citing The Wall Street Journal, that according to sources who participated in a high-level briefing and are familiar with the matter, Zhang Youxia is accused of transferring key technical information regarding China's nuclear weapons to the United States. It is stated that the discussion concerns the most confidential information related to the country's nuclear arsenal.
According to the sources, the accusations are not limited to disciplinary violations but also encompass information leaks that pose a direct threat to national security. For this reason, the scope and potential consequences of the investigation have caused particular concern in Chinese political and military circles.
It is noted that Zhang Youxia has held high positions in the Chinese People's Liberation Army for many years and is currently considered one of the key figures in the country's military decision-making as the Vice Chairman of the Central Military Commission. If the accusations are confirmed, this incident could be assessed as one of the biggest security scandals in Chinese military history.