Çin Xalq Respublikasının silahlı qüvvələri Meksika körfəzi və Karib dənizi hövzəsində müasir müharibə ssenarilərini əhatə edən yüksək texnologiyalı hərbi təlimlər keçirib. Təlimlərin əsas məqsədi real döyüşə girmədən komandirlərin müharibə şəraitində qərarvermə bacarıqlarını inkişaf etdirmək olub.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, Çin dövlət televiziyası CCTV-nin məlumatına görə, bu təlimlər aşağı xərcli, immersiv və təkrarlana bilən mühit yaradaraq hərbi rəhbərliyin döyüş hazırlığını artırmağa yönəlib. Bildirilib ki, manevrlər çərçivəsində müxtəlif taktiki ssenarilər tətbiq edilib.
Təlimlər zamanı Çin istehsalı olan J-16 qırıcıları ilə Fransa istehsalı Rafale döyüş təyyarələri arasında simulyasiya edilmiş hava döyüşü də keçirilib. Bu ssenari vasitəsilə pilotsuz və pilotlu hava əməliyyatlarının effektivliyi sınaqdan çıxarılıb.
Qeyd olunur ki, sözügedən hərbi fəaliyyət ABŞ-ın Karib hövzəsində “Cənub Nizə” əməliyyatı çərçivəsində hərbi mövcudluğunu artırdığı bir vaxta təsadüf edir. ABŞ tərəfi bu əməliyyatın narkotik qaçaqmalçılığı şəbəkələrinə qarşı yönəldiyini bildirsə də, bölgədə strateji gərginliyin artdığı vurğulanır.

Вооруженные силы Китайской Народной Республики провели высокотехнологичные военные учения, охватывающие современные сценарии ведения боевых действий в Мексиканском заливе и бассейне Карибского моря. Основная цель учений заключалась в развитии навыков принятия решений командирами в условиях войны без вступления в реальный бой.
Как сообщает редакция со ссылкой на источник, согласно данным китайского государственного телевидения CCTV, эти учения направлены на повышение боеготовности военного руководства путем создания низкозатратной, иммерсивной и воспроизводимой среды. Отмечается, что в рамках маневров были отработаны различные тактические сценарии.
В ходе учений также был проведен симулированный воздушный бой между китайскими истребителями J-16 и французскими боевыми самолетами Rafale. Этот сценарий позволил испытать эффективность беспилотных и пилотируемых воздушных операций.
Отмечается, что указанная военная деятельность совпадает с периодом, когда США увеличивают свое военное присутствие в Карибском бассейне в рамках операции «Южный щит». Хотя американская сторона заявляет, что эта операция направлена против сетей наркотрафика, подчеркивается рост стратегической напряженности в регионе.