BYD yeni batareyasını təqdim edib: 5 dəqiqəyə 70%
Çinli avtomobil istehsalçısı BYD, bu gün keçirdiyi tədbirdə yüksək sürətli şarj dəstəyi ilə diqqət çəkən ikinci nəsil "Blade" batareyasını və 1500 kVt gücündə şarj stansiyalarını təqdim etdi. Şirkətin yaydığı məlumata görə, müxtəlif tutumlarda təklif olunacaq yeni batareyanın ən əhəmiyyətli xüsusiyyəti daha əvvəl görünməmiş səviyyədə şarj sürətləridir.
Redaksiya xəbər verir ki, ikinci nəsil batareya cəmi 5 dəqiqə ərzində 10%-dən 70%-ə, 9 dəqiqə ərzində isə 10%-dən 97%-ə qədər doldurula bilir. Hətta -20 dərəcə kimi çox aşağı temperaturlarda belə 20%-dən 97%-ə qədər şarj prosesinin cəmi 12 dəqiqə çəkdiyi bildirilir. Bu sürətlərin arxasında isə yeni təqdim olunan 1500 kVt gücündə şarj stansiyaları dayanır.
"T" hərfi formasında dizayn edilmiş yeni stansiyalarda şarj kabelləri birbaşa yuxarıdan qoşulacaq şəkildə nəzərdə tutulmuşdur. Bu stansiyalar vasitəsilə şarj prosesini benzin doldurma qədər qısa müddətə endirməyi (dəstəklənən avtomobillərdə) hədəfləyən şirkət, yeni batareyalarla yürüş məsafəsini də artırır.

Chinese automaker BYD unveiled its second-generation "Blade" battery, notable for its high-speed charging support, and 1500 kW charging stations at an event today. According to information released by the company, the most significant feature of the new battery, which will be offered in various capacities, is its unprecedented charging speeds.
Redaksiya reports that the second-generation battery can be charged from 10% to 70% in just 5 minutes, and from 10% to 97% in 9 minutes. It is also reported that even at very low temperatures, such as -20 degrees Celsius, charging from 20% to 97% takes only 12 minutes. Behind these speeds are the newly introduced 1500 kW charging stations.
The new stations, designed in the shape of the letter "T", feature charging cables designed to connect directly from above. The company aims to reduce the charging process to as short a time as refueling a car (in supported vehicles) through these stations, while also increasing driving range with the new batteries.