Budapeştdə sülh sammitinin keçirilməsi ilə bağlı elanın verildiyi gündən etibarən, bir çoxlarının onun baş tutmasına mane olmaq üçün əlindən gələni edəcəyi aydın idi. Müharibə tərəfdarı olan siyasi elita və onların mətbuat orqanları, müharibə və ya sülh üçün həlledici ola biləcək hadisələrdən əvvəl həmişə bu cür davranırlar.
Redaksiya xəbər verir ki, oktyabrın 20-də Marko Rubio və Sergey Lavrov telefon danışığı aparıblar. Mətbuatın məlumatına görə, bu danışıq o qədər də uğurlu alınmayıb. The Wall Street Journal-ın yazdığına görə, Rusiya xarici işlər nazirinin şərhləri Amerika administrasiyasının ehtimallarını təsdiqləyib: Rusiya razılaşma bağlamağa hazır deyil. Ağ Evdə sammitin ləğv edilməsindən danışmağa başlayıblar.
Oktyabrın 21-də bir sıra Qərb KİV-ləri ABŞ prezidenti Donald Tramp və Rusiya diktatoru Vladimir Putinin Budapeştdə keçiriləcək sammitinin ləğv edildiyini bildiriblər. Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto isə bunun həqiqətə uyğun olmadığını bildirib. Ötən həftə ABŞ prezidenti yaxın gələcəkdə Budapeştdə Putinlə görüşəcəyini bildirmişdi. O, konkret tarix açıqlamamışdı. Oktyabrın 23-də ABŞ dövlət katibi Marko Rubio və Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrovun görüşərək sammitin hazırlıqlarını müzakirə edəcəyi gözlənilirdi, lakin bu baş verməyəcək, deyə mətbuat yazır.
Onun sözlərinə görə, "eyni şey" demək olar ki, hər Avropa Şurasının iclasından, sanksiyalar və ya Avropa Sülh Fondu haqqında qərarların qəbulundan əvvəl baş verir. Eyni zamanda, o, ABŞ və Rusiya liderlərinin sammitinin baş tutacağına işarə edib, lakin bunun nə vaxt olacağını dəqiqləşdirməyib. Adı açıqlanmayan Avropa rəsmisi bildirib ki, "Görünür, ruslar çox şey istəyirdilər və amerikalılar üçün aydın oldu ki, Tramp Budapeştdə heç bir razılaşmaya nail olmayacaq".
Reuters agentliyinin materialında qeyd olunur ki, görüşün keçirilməsi Rusiyanın Ukraynada dərhal atəşkəsə razı olmaması səbəbindən təhlükə altında ola bilərdi. O qeyd edib ki, "Sammit keçirilməyənə qədər, məlumat sızmaları, saxta xəbərlər və onun baş tutmayacağı ilə bağlı bəyanatlar gözləyin". Siyarto israr edir ki, sammit yenə də keçiriləcək, lakin bunun nə vaxt olacağını dəqiqləşdirməyib.

С того дня, как было объявлено о проведении мирного саммита в Будапеште, стало ясно, что многие сделают все возможное, чтобы помешать его проведению. Провоенная политическая элита и их медиа всегда ведут себя так перед событиями, которые могут стать решающими для войны или мира.
Редакция сообщает, что 20 октября Марко Рубио и Сергей Лавров провели телефонный разговор. По данным прессы, этот разговор не был столь успешным. Как пишет The Wall Street Journal, комментарии министра иностранных дел России подтвердили предположения американской администрации: Россия не готова заключать соглашение. В Белом доме начали говорить об отмене саммита.
21 октября ряд западных СМИ сообщили об отмене саммита президента США Дональда Трампа и российского диктатора Владимира Путина, который должен был состояться в Будапеште. Однако министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил, что это не соответствует действительности. На прошлой неделе президент США заявил, что встретится с Путиным в Будапеште в ближайшем будущем. Он не назвал конкретной даты. 23 октября ожидалась встреча госсекретаря США Марко Рубио и министра иностранных дел России Сергея Лаврова для обсуждения подготовки к саммиту, но этого не произойдет, пишет пресса.
По его словам, "то же самое" происходит почти перед каждым заседанием Европейского совета, принятием решений о санкциях или Европейском фонде мира. В то же время он намекнул, что саммит лидеров США и России состоится, но не уточнил, когда именно. Неназванный европейский чиновник заявил, что "похоже, русские хотели слишком многого, и американцам стало ясно, что Трамп не достигнет никакого соглашения в Будапеште".
В материале агентства Reuters отмечается, что проведение встречи могло оказаться под угрозой из-за того, что Россия не согласилась на немедленное прекращение огня в Украине. Он отметил: "Пока саммит не состоится, ожидайте утечек информации, фейковых новостей и заявлений о том, что он не состоится". Сийярто настаивает, что саммит все же состоится, но не уточнил, когда именно.