Budapeştdə sülh sammitinin keçirilməsi ilə bağlı elanın verildiyi gündən etibarən, bir çoxlarının onun baş tutmasına mane olmaq üçün əlindən gələni edəcəyi aydın idi. Müharibə tərəfdarı olan siyasi elita və onların mətbuat orqanları, müharibə və ya sülh üçün həlledici ola biləcək hadisələrdən əvvəl həmişə bu cür davranırlar.
Redaksiya xəbər verir ki, oktyabrın 20-də Marko Rubio və Sergey Lavrov telefon danışığı aparıblar. Mətbuatın məlumatına görə, bu danışıq o qədər də uğurlu alınmayıb. The Wall Street Journal-ın yazdığına görə, Rusiya xarici işlər nazirinin şərhləri Amerika administrasiyasının ehtimallarını təsdiqləyib: Rusiya razılaşma bağlamağa hazır deyil. Ağ Evdə sammitin ləğv edilməsindən danışmağa başlayıblar.
Oktyabrın 21-də bir sıra Qərb KİV-ləri ABŞ prezidenti Donald Tramp və Rusiya diktatoru Vladimir Putinin Budapeştdə keçiriləcək sammitinin ləğv edildiyini bildiriblər. Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto isə bunun həqiqətə uyğun olmadığını bildirib. Ötən həftə ABŞ prezidenti yaxın gələcəkdə Budapeştdə Putinlə görüşəcəyini bildirmişdi. O, konkret tarix açıqlamamışdı. Oktyabrın 23-də ABŞ dövlət katibi Marko Rubio və Rusiya Xarici İşlər Naziri Sergey Lavrovun görüşərək sammitin hazırlıqlarını müzakirə edəcəyi gözlənilirdi, lakin bu baş verməyəcək, deyə mətbuat yazır.
Onun sözlərinə görə, "eyni şey" demək olar ki, hər Avropa Şurasının iclasından, sanksiyalar və ya Avropa Sülh Fondu haqqında qərarların qəbulundan əvvəl baş verir. Eyni zamanda, o, ABŞ və Rusiya liderlərinin sammitinin baş tutacağına işarə edib, lakin bunun nə vaxt olacağını dəqiqləşdirməyib. Adı açıqlanmayan Avropa rəsmisi bildirib ki, "Görünür, ruslar çox şey istəyirdilər və amerikalılar üçün aydın oldu ki, Tramp Budapeştdə heç bir razılaşmaya nail olmayacaq".
Reuters agentliyinin materialında qeyd olunur ki, görüşün keçirilməsi Rusiyanın Ukraynada dərhal atəşkəsə razı olmaması səbəbindən təhlükə altında ola bilərdi. O qeyd edib ki, "Sammit keçirilməyənə qədər, məlumat sızmaları, saxta xəbərlər və onun baş tutmayacağı ilə bağlı bəyanatlar gözləyin". Siyarto israr edir ki, sammit yenə də keçiriləcək, lakin bunun nə vaxt olacağını dəqiqləşdirməyib.

From the day the announcement was made about holding a peace summit in Budapest, it was clear that many would do everything in their power to prevent it from happening. Pro-war political elites and their media outlets always behave this way before events that could be decisive for war or peace.
Redaksiya reports that on October 20, Marko Rubio and Sergey Lavrov held a phone conversation. According to press reports, this conversation was not very successful. As The Wall Street Journal wrote, the Russian Foreign Minister's comments confirmed the American administration's suspicions: Russia is not ready to conclude an agreement. In the White House, they started talking about canceling the summit.
On October 21, several Western media outlets reported that the summit between US President Donald Trump and Russian dictator Vladimir Putin, scheduled to be held in Budapest, had been canceled. However, Hungarian Foreign Minister Peter Szijjarto stated that this was not true. Last week, the US President had announced that he would meet with Putin in Budapest in the near future. He had not specified a concrete date. On October 23, US Secretary of State Marko Rubio and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov were expected to meet to discuss preparations for the summit, but this will not happen, the press writes.
According to him, "the same thing" happens almost before every European Council meeting, before decisions on sanctions or the European Peace Facility are adopted. At the same time, he hinted that the summit between the US and Russian leaders would take place, but did not specify when. An unnamed European official stated that "Apparently, the Russians wanted too much, and it became clear to the Americans that Trump would not achieve any agreement in Budapest."
The Reuters report noted that the meeting's holding could have been jeopardized due to Russia's unwillingness to agree to an immediate ceasefire in Ukraine. He noted, "Until the summit takes place, expect leaks, fake news, and statements that it will not happen." Szijjarto insists that the summit will still take place, but has not specified when.