Ağ Ev dairələrində Ukraynanın hərbi kəşfiyyat rəhbəri Kirill Budanovun danışıqlar prosesində daha realist və təmkinli fiqur kimi qəbul edildiyi bildirilir. Bu yanaşmanın onun sərt imicinə baxmayaraq, praktiki məsələlərdə daha rasional mövqe tutması ilə əlaqəli olduğu vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, The Washington Post nəşrinə danışan Tramp administrasiyasında Rusiya və Ukrayna məsələləri üzrə çalışmış keçmiş rəsmi şəxs Budanovun 2025-ci ilin əvvəlində aparılan sülh danışıqlarında səssiz, lakin mühüm rol oynadığını qeyd edib. Müsahibənin sözlərinə görə, müharibənin necə başa çatacağı real müzakirə mövzusu olduqda, Budanov ən ayıq və rasional fiqurlardan biri kimi dəyərləndirilib.
O bildirib ki, bu yanaşma Prezident Ofisinin rəhbəri Andriy Yermakın mövqeyi ilə kəskin ziddiyyət təşkil edib. Onun sözlərinə əsasən, Yermak amerikalı tərəfdaşlarını tez-tez tənqid edib və konstruktiv dialoqdan uzaq davranıb.
Mənbənin iddiasına görə, Budanov Tramp administrasiyasının müxtəlif qanadlarında hörmət edilən şəxslərdən biri hesab olunur. Eyni zamanda, Yermakın əsas prioritetinin Ukraynanın maraqlarından çox, şəxsi mövqeyi və Prezident Volodimir Zelenski ilə əlaqələri olduğu fikri də səsləndirilib.

Буданов опережает Ермака в переговорах: оценка из Белого дома
В кругах Белого дома глава военной разведки Украины Кирилл Буданов воспринимается как более реалистичная и сдержанная фигура в переговорном процессе. Подчеркивается, что, несмотря на его жесткий имидж, он занимает более рациональную позицию по практическим вопросам.
Как сообщает редакция, бывший чиновник администрации Трампа, работавший по российским и украинским вопросам, в беседе с изданием The Washington Post отметил, что Буданов сыграл тихую, но важную роль в мирных переговорах, проходивших в начале 2025 года. По словам собеседника, когда вопрос о том, как закончится война, стал реальной темой для обсуждения, Буданов был оценен как одна из самых трезвых и рациональных фигур.
Он заявил, что такой подход резко контрастировал с позицией главы Офиса президента Андрея Ермака. По его словам, Ермак часто критиковал американских партнеров и вел себя вдали от конструктивного диалога.
По утверждению источника, Буданов считается одним из лиц, пользующихся уважением в различных кругах администрации Трампа. В то же время было высказано мнение, что главным приоритетом Ермака является его личная позиция и отношения с президентом Владимиром Зеленским, а не интересы Украины.