Ağ Ev dairələrində Ukraynanın hərbi kəşfiyyat rəhbəri Kirill Budanovun danışıqlar prosesində daha realist və təmkinli fiqur kimi qəbul edildiyi bildirilir. Bu yanaşmanın onun sərt imicinə baxmayaraq, praktiki məsələlərdə daha rasional mövqe tutması ilə əlaqəli olduğu vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, The Washington Post nəşrinə danışan Tramp administrasiyasında Rusiya və Ukrayna məsələləri üzrə çalışmış keçmiş rəsmi şəxs Budanovun 2025-ci ilin əvvəlində aparılan sülh danışıqlarında səssiz, lakin mühüm rol oynadığını qeyd edib. Müsahibənin sözlərinə görə, müharibənin necə başa çatacağı real müzakirə mövzusu olduqda, Budanov ən ayıq və rasional fiqurlardan biri kimi dəyərləndirilib.
O bildirib ki, bu yanaşma Prezident Ofisinin rəhbəri Andriy Yermakın mövqeyi ilə kəskin ziddiyyət təşkil edib. Onun sözlərinə əsasən, Yermak amerikalı tərəfdaşlarını tez-tez tənqid edib və konstruktiv dialoqdan uzaq davranıb.
Mənbənin iddiasına görə, Budanov Tramp administrasiyasının müxtəlif qanadlarında hörmət edilən şəxslərdən biri hesab olunur. Eyni zamanda, Yermakın əsas prioritetinin Ukraynanın maraqlarından çox, şəxsi mövqeyi və Prezident Volodimir Zelenski ilə əlaqələri olduğu fikri də səsləndirilib.

Budanov Outpaces Yermak in Negotiations: Assessment from the White House
It is reported that circles within the White House perceive Ukraine's military intelligence chief, Kyrylo Budanov, as a more realistic and measured figure in the negotiation process. This approach is emphasized as being related to his practical and rational stance on issues, despite his tough image.
The editorial reports that a former official who worked on Russia and Ukraine issues during the Trump administration, speaking to The Washington Post, noted Budanov's quiet but significant role in peace talks conducted in early 2025. According to the interviewee, when discussing how the war would end, Budanov was assessed as one of the most sober and rational figures.
He stated that this approach sharply contrasted with the position of the Head of the Presidential Office, Andriy Yermak. According to his words, Yermak often criticized his American partners and acted far from constructive dialogue.
According to the source, Budanov is considered one of the respected individuals across various wings of the Trump administration. At the same time, the idea was also voiced that Yermak's main priority is his personal position and relationship with President Volodymyr Zelensky, rather than Ukraine's interests.