Braziliyada stabilkoinlərə 3,5% vergi qərarı gözlənilir
Braziliya Konqresindəki kriptovalyuta qrupu, stabilkoin əməliyyatlarına 3,5% vergi tətbiq edən bir fərmanın verilməsini gözləyir. Bu fərmana qarşı qanun layihəsi hazırlamaq və bu təşəbbüsü bloklamaq niyyətindədirlər. Parlament Azad Bazar Cəbhəsi hesab edir ki, bu tədbir İcra hakimiyyətinin səlahiyyətlərinin aşılması demək olacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qrupun əsas arqumenti ondan ibarətdir ki, vergi tətbiqi ilə bağlı qərarın qəbul edilməsi yalnız qanunverici orqanın səlahiyyətinə daxildir və İcra hakimiyyəti tərəfindən fərmanla bu cür addım atılması qanunvericilik prosesinə müdaxilədir.
Qrupun nümayəndələri bildirirlər ki, onlar bu məsələ ilə bağlı geniş müzakirələr aparmaq və alternativ həllər tapmaq üçün hazırdırlar. Lakin, İcra hakimiyyətinin bu cür qərar qəbul etməsi halında, onlar dərhal qanun layihəsi hazırlayaraq bu təşəbbüsün qarşısını almağa çalışacaqlar. Bu, ölkədə kriptovalyuta bazarının inkişafına mənfi təsir göstərə biləcək bir addım kimi dəyərləndirilir.

Brazil Awaits Decision on 3.5% Tax for Stablecoins
Brazil's congressional cryptocurrency caucus is anticipating a decree that would impose a 3.5% tax on stablecoin transactions. They intend to draft legislation to counter this decree and block the initiative. The Liberal Front Party (PL) believes this measure would constitute an overreach of executive authority.
Redaksiya reports that the group's main argument is that the decision to impose taxes falls solely within the purview of the legislative branch, and such an action by the executive branch through a decree represents interference in the legislative process.
Representatives of the group state that they are ready to hold broad discussions on this matter and find alternative solutions. However, if the executive branch proceeds with such a decision, they will immediately prepare legislation to prevent this initiative. This is seen as a step that could negatively impact the development of the cryptocurrency market in the country.