Braziliyada stabilkoinlərə 3,5% vergi qərarı gözlənilir
Braziliya Konqresindəki kriptovalyuta qrupu, stabilkoin əməliyyatlarına 3,5% vergi tətbiq edən bir fərmanın verilməsini gözləyir. Bu fərmana qarşı qanun layihəsi hazırlamaq və bu təşəbbüsü bloklamaq niyyətindədirlər. Parlament Azad Bazar Cəbhəsi hesab edir ki, bu tədbir İcra hakimiyyətinin səlahiyyətlərinin aşılması demək olacaq.
Redaksiya məlumat verir ki, bu qrupun əsas arqumenti ondan ibarətdir ki, vergi tətbiqi ilə bağlı qərarın qəbul edilməsi yalnız qanunverici orqanın səlahiyyətinə daxildir və İcra hakimiyyəti tərəfindən fərmanla bu cür addım atılması qanunvericilik prosesinə müdaxilədir.
Qrupun nümayəndələri bildirirlər ki, onlar bu məsələ ilə bağlı geniş müzakirələr aparmaq və alternativ həllər tapmaq üçün hazırdırlar. Lakin, İcra hakimiyyətinin bu cür qərar qəbul etməsi halında, onlar dərhal qanun layihəsi hazırlayaraq bu təşəbbüsün qarşısını almağa çalışacaqlar. Bu, ölkədə kriptovalyuta bazarının inkişafına mənfi təsir göstərə biləcək bir addım kimi dəyərləndirilir.

В Бразилии ожидается решение о 3,5% налоге на стейблкоины
Группа по криптовалютам в Конгрессе Бразилии ожидает издания указа о введении 3,5% налога на операции со стейблкоинами. Они намерены подготовить законопроект против этого указа и заблокировать эту инициативу. Партия «Фронт свободного рынка» считает, что эта мера будет выходом за рамки полномочий исполнительной власти.
Redaksiya сообщает, что основной аргумент этой группы заключается в том, что решение о введении налога входит исключительно в компетенцию законодательного органа, и такой шаг со стороны исполнительной власти указом является вмешательством в законодательный процесс.
Представители группы заявляют, что готовы к широким обсуждениям по этому вопросу и поиску альтернативных решений. Однако, в случае принятия такого решения исполнительной властью, они немедленно подготовят законопроект, чтобы попытаться предотвратить эту инициативу. Это расценивается как шаг, который может негативно повлиять на развитие рынка криптовалют в стране.