İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu çıxışında “Böyük İsrail” adlandırdığı layihə çərçivəsində geniş ərazi iddialarını səsləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahunun planına əsasən, Misirin 50 faizi, Suriyanın 90 faizi, İordaniyanın bütün ərazisi, Livanın tamamı, Türkiyənin cənubu, İraqın yarısı, Küveytin tamamı və Səudiyyə Ərəbistanının yarısı bu layihəyə daxil edilir.
Siyasi müşahidəçilər bildirirlər ki, bu açıqlamalar bölgədə gərginliyi artırmaqla yanaşı, regional təhlükəsizlik üçün də ciddi təhdid yaradır. Beynəlxalq ictimaiyyətin kəskin reaksiyasına səbəb olan bu planın həyata keçirilməsi halında, Yaxın Şərqdə dərin siyasi və hərbi böhranların yaranacağı ehtimal olunur.

Redaksiya reports that, according to Netanyahu's plan, 50 percent of Egypt, 90 percent of Syria, the entire territory of Jordan, all of Lebanon, southern Turkey, half of Iraq, all of Kuwait, and half of Saudi Arabia are included in this project.
Political observers state that these statements not only increase tension in the region but also pose a serious threat to regional security. If this plan, which has caused a strong reaction from the international community, is implemented, deep political and military crises are expected to arise in the Middle East.