İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu çıxışında “Böyük İsrail” adlandırdığı layihə çərçivəsində geniş ərazi iddialarını səsləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Netanyahunun planına əsasən, Misirin 50 faizi, Suriyanın 90 faizi, İordaniyanın bütün ərazisi, Livanın tamamı, Türkiyənin cənubu, İraqın yarısı, Küveytin tamamı və Səudiyyə Ərəbistanının yarısı bu layihəyə daxil edilir.
Siyasi müşahidəçilər bildirirlər ki, bu açıqlamalar bölgədə gərginliyi artırmaqla yanaşı, regional təhlükəsizlik üçün də ciddi təhdid yaradır. Beynəlxalq ictimaiyyətin kəskin reaksiyasına səbəb olan bu planın həyata keçirilməsi halında, Yaxın Şərqdə dərin siyasi və hərbi böhranların yaranacağı ehtimal olunur.

Где находятся земли, на которые претендует «Великий Израиль»?
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в своем выступлении озвучил обширные территориальные претензии в рамках проекта, который он назвал «Великим Израилем».
Редакция сообщает, что согласно плану Нетаньяху, в этот проект включаются 50 процентов территории Египта, 90 процентов Сирии, вся территория Иордании, весь Ливан, южная часть Турции, половина Ирака, весь Кувейт и половина Саудовской Аравии.
Политические обозреватели отмечают, что эти заявления не только усиливают напряженность в регионе, но и создают серьезную угрозу для региональной безопасности. В случае реализации этого плана, вызвавшего резкую реакцию международного сообщества, ожидается возникновение глубоких политических и военных кризисов на Ближнем Востоке.