Bitkilərin sirri açıldı: Yeni zülal kəşfi müalicələrə ümid verir
Yeni tədqiqatlar bitkilərin formalaşmasında mühüm rol oynayan zülalın quruluşunu aydınlaşdırıb. Bu kəşf, həm bitkilərin inkişafı, həm də insanlarda xərçəng və sonsuzluq kimi xəstəliklərin müalicəsi üçün yeni ümidlər yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, Kaliforniya Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən aparılan iş, "auqmin" adlı zülal kompleksinin strukturunu ətraflı şəkildə xəritələşdirib. Bu zülal, hüceyrənin daxili skeleti olan mikrotubulları birləşdirərək, onların budaqlanmasına və nəticədə hüceyrənin bölünməsinə kömək edir.
Alimlər bildirirlər ki, auqmin zülalının çatışmazlığı insanlarda sonsuzluğa səbəb ola bilər. Həmçinin, bəzi auqmin alt vahidlərinin insan xərçəng hüceyrələrində yüksək səviyyədə ifadə olunduğu qeyd edilir. Bu zülalın quruluşunu anlamaq, həm yeni tibbi müalicələr, həm də daha keyfiyyətli düyü və pambıq məhsulları yetişdirmək üçün yeni strategiyalar ortaya çıxara bilər.
Bitkilərin və heyvanların hüceyrələrində mövcud olan bu dəyişkən skelet, hüceyrələrin genişlənməsinə, uzanmasına və ya əyilməsinə səbəb olur, bu da giləmeyvələrin, xiyarların və sinir hüceyrələrinin formalaşmasını təmin edir. Hüceyrə bölündükdə, zülal skeleti uzun qollarını uzadaraq DNT-ni ehtiva edən xromosomları tutur və sonra onları ayıraraq hər bir qız hüceyrəsinin tam gen dəsti almasını təmin edir.
Bu tədqiqatın nəticələri, bitkilərin və heyvanların necə oxşar olduğunu göstərir və bu, təkcə bitkilər deyil, həm də insanlar üçün fundamental suallara cavab tapmağa kömək edə bilər. Auqmin zülalının quruluşunun müəyyən edilməsi, xərçəng və sonsuzluq kimi ciddi xəstəliklərin müalicəsində yeni yollar açmaq potensialına malikdir.

Новые исследования прояснили структуру белка, играющего важную роль в формировании растений. Это открытие дает новую надежду как на развитие растений, так и на лечение таких заболеваний у людей, как рак и бесплодие.
Как сообщает Redaksiya, работа исследователей из Калифорнийского университета подробно картировала структуру белкового комплекса под названием «аугмин». Этот белок, соединяя микротрубочки, составляющие внутренний скелет клетки, способствует их ветвлению и, как следствие, делению клетки.
Ученые заявляют, что дефицит белка аугмина может вызывать бесплодие у людей. Также отмечается, что некоторые субъединицы аугмина в высоких концентрациях экспрессируются в раковых клетках человека. Понимание структуры этого белка может открыть новые стратегии как для новых медицинских методов лечения, так и для выращивания более качественных сортов риса и хлопка.
Этот изменчивый скелет, присутствующий в клетках растений и животных, заставляет клетки расширяться, удлиняться или изгибаться, что обеспечивает формирование ягод, огурцов и нервных клеток. Когда клетка делится, белковый скелет вытягивает свои длинные «руки», захватывая хромосомы, содержащие ДНК, а затем разделяет их, гарантируя, что каждая дочерняя клетка получит полный набор генов.
Результаты этого исследования демонстрируют сходство растений и животных, что может помочь найти ответы на фундаментальные вопросы не только для растений, но и для людей. Определение структуры белка аугмина обладает потенциалом открыть новые пути в лечении таких серьезных заболеваний, как рак и бесплодие.