Bitkilərin sirri açıldı: Yeni zülal kəşfi müalicələrə ümid verir
Yeni tədqiqatlar bitkilərin formalaşmasında mühüm rol oynayan zülalın quruluşunu aydınlaşdırıb. Bu kəşf, həm bitkilərin inkişafı, həm də insanlarda xərçəng və sonsuzluq kimi xəstəliklərin müalicəsi üçün yeni ümidlər yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, Kaliforniya Universitetinin tədqiqatçıları tərəfindən aparılan iş, "auqmin" adlı zülal kompleksinin strukturunu ətraflı şəkildə xəritələşdirib. Bu zülal, hüceyrənin daxili skeleti olan mikrotubulları birləşdirərək, onların budaqlanmasına və nəticədə hüceyrənin bölünməsinə kömək edir.
Alimlər bildirirlər ki, auqmin zülalının çatışmazlığı insanlarda sonsuzluğa səbəb ola bilər. Həmçinin, bəzi auqmin alt vahidlərinin insan xərçəng hüceyrələrində yüksək səviyyədə ifadə olunduğu qeyd edilir. Bu zülalın quruluşunu anlamaq, həm yeni tibbi müalicələr, həm də daha keyfiyyətli düyü və pambıq məhsulları yetişdirmək üçün yeni strategiyalar ortaya çıxara bilər.
Bitkilərin və heyvanların hüceyrələrində mövcud olan bu dəyişkən skelet, hüceyrələrin genişlənməsinə, uzanmasına və ya əyilməsinə səbəb olur, bu da giləmeyvələrin, xiyarların və sinir hüceyrələrinin formalaşmasını təmin edir. Hüceyrə bölündükdə, zülal skeleti uzun qollarını uzadaraq DNT-ni ehtiva edən xromosomları tutur və sonra onları ayıraraq hər bir qız hüceyrəsinin tam gen dəsti almasını təmin edir.
Bu tədqiqatın nəticələri, bitkilərin və heyvanların necə oxşar olduğunu göstərir və bu, təkcə bitkilər deyil, həm də insanlar üçün fundamental suallara cavab tapmağa kömək edə bilər. Auqmin zülalının quruluşunun müəyyən edilməsi, xərçəng və sonsuzluq kimi ciddi xəstəliklərin müalicəsində yeni yollar açmaq potensialına malikdir.

New research has elucidated the structure of a protein that plays a crucial role in plant formation. This discovery offers new hope for both plant development and the treatment of diseases like cancer and infertility in humans.
According to Redaksiya, work conducted by researchers at the University of California has mapped in detail the structure of a protein complex called "auqmin." This protein helps connect the microtubules that form the cell's internal skeleton, aiding in their branching and, consequently, cell division.
Scientists state that a deficiency in the auqmin protein can lead to infertility in humans. Furthermore, it is noted that some auqmin subunits are highly expressed in human cancer cells. Understanding the structure of this protein could lead to new strategies for both novel medical treatments and the cultivation of higher-quality rice and cotton products.
This variable skeleton, present in plant and animal cells, causes cells to expand, elongate, or bend, which ensures the formation of berries, cucumbers, and nerve cells. When a cell divides, the protein skeleton extends its long arms to capture chromosomes containing DNA and then separates them, ensuring that each daughter cell receives a complete set of genes.
The findings of this research demonstrate how plants and animals are similar, which can help answer fundamental questions not only for plants but also for humans. Determining the structure of the auqmin protein has the potential to open new avenues in the treatment of serious diseases such as cancer and infertility.