Belçikanın Baş naziri Bart De Vever Rusiya ilə Ukrayna arasındakı müharibə barədə danışarkən, Rusiyanın müharibədə uduzmayacağını bildirib və onun məğlubiyyəti ilə bağlı gözləntiləri “nağıl” adlandırıb. O, mövcud vəziyyətin real qiymətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Baş nazir La Libre nəşrinə müsahibəsində dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyinə də toxunub və bu vəsaitlərin Ukraynaya verilməsinin “oğurluq” kimi qiymətləndirilə biləcəyini deyib. Onun sözlərinə görə, aktivlər vaxtı gələndə geri qaytarılmalıdır.
De Veverin bu açıqlamaları Avropa İttifaqının Rusiya aktivlərindən istifadəyə dair planlarının müzakirə olunduğu bir vaxtda səsləndirilib. Bəzi ölkələr bu vəsaitlərin Ukraynanın bərpasına yönəldilməsini dəstəkləsə də, digər dövlətlər hüquqi və siyasi riskləri səbəbindən ehtiyatlı yanaşır.
Analitiklər qeyd edirlər ki, Belçika baş nazirinin mövqeyi həm regional təhlükəsizlik, həm də beynəlxalq hüquq baxımından əlavə müzakirələr yarada bilər. Açıqlamanın Avropa daxilində davam edən debatlara təsir edəcəyi gözlənilir.

Belgian Prime Minister Bart De Wever, speaking about the war between Russia and Ukraine, stated that Russia will not lose the war and called expectations of its defeat a "fairy tale." He emphasized the importance of a realistic assessment of the current situation.
The editorial reports that the Prime Minister, in an interview with the publication La Libre, also touched upon the fate of frozen Russian assets, saying that transferring these funds to Ukraine could be considered "theft." According to him, the assets should be returned when the time comes.
De Wever's statements came at a time when the European Union's plans for utilizing Russian assets are being discussed. While some countries support directing these funds towards Ukraine's reconstruction, other states are approaching it cautiously due to legal and political risks.
Analysts note that the Belgian Prime Minister's stance could create further discussions from both a regional security and international law perspective. The statement is expected to influence ongoing debates within Europe.