Belçikanın Baş naziri Bart De Vever Rusiya ilə Ukrayna arasındakı müharibə barədə danışarkən, Rusiyanın müharibədə uduzmayacağını bildirib və onun məğlubiyyəti ilə bağlı gözləntiləri “nağıl” adlandırıb. O, mövcud vəziyyətin real qiymətləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Baş nazir La Libre nəşrinə müsahibəsində dondurulmuş Rusiya aktivlərinin taleyinə də toxunub və bu vəsaitlərin Ukraynaya verilməsinin “oğurluq” kimi qiymətləndirilə biləcəyini deyib. Onun sözlərinə görə, aktivlər vaxtı gələndə geri qaytarılmalıdır.
De Veverin bu açıqlamaları Avropa İttifaqının Rusiya aktivlərindən istifadəyə dair planlarının müzakirə olunduğu bir vaxtda səsləndirilib. Bəzi ölkələr bu vəsaitlərin Ukraynanın bərpasına yönəldilməsini dəstəkləsə də, digər dövlətlər hüquqi və siyasi riskləri səbəbindən ehtiyatlı yanaşır.
Analitiklər qeyd edirlər ki, Belçika baş nazirinin mövqeyi həm regional təhlükəsizlik, həm də beynəlxalq hüquq baxımından əlavə müzakirələr yarada bilər. Açıqlamanın Avropa daxilində davam edən debatlara təsir edəcəyi gözlənilir.

Позиция бельгийского правительства вызывает недовольство по поводу войны на Украине
Премьер-министр Бельгии Барт Де Вевер, говоря о войне между Россией и Украиной, заявил, что Россия не проиграет в этой войне, и назвал ожидания ее поражения "сказкой". Он подчеркнул важность реальной оценки существующей ситуации.
Редакция сообщает, что в интервью изданию La Libre премьер-министр также коснулся судьбы замороженных российских активов, заявив, что передача этих средств Украине может быть расценена как "воровство". По его словам, активы должны быть возвращены, когда придет время.
Эти заявления Де Вевера прозвучали в то время, когда обсуждаются планы Европейского Союза по использованию российских активов. В то время как некоторые страны поддерживают направление этих средств на восстановление Украины, другие государства проявляют осторожность из-за юридических и политических рисков.
Аналитики отмечают, что позиция бельгийского премьер-министра может вызвать дополнительные дискуссии как с точки зрения региональной безопасности, так и международного права. Ожидается, что это заявление повлияет на продолжающиеся дебаты внутри Европы.