Bangladeş İtaliya ilə hərbi əməkdaşlığı genişləndirir
Bangladeş, hərbi qüvvələrini gücləndirmək məqsədilə İtaliya ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yeni addımlar atır. Bu əməkdaşlıq, ölkənin müdafiə qabiliyyətini artırmağa yönəlmiş genişmiqyaslı planların bir hissəsidir. Bu xəbər, regionda təhlükəsizlik dinamikasının dəyişməsi fonunda, Bangladeşin hərbi strategiyasında mühüm dəyişikliklər etdiyini göstərir.
Redaksiya məlumat verir ki, Bangladeş, İtaliya ilə "Eurofighter" təyyarələrinin alınması ilə bağlı niyyət məktubu imzalayıb. Bangladeş Silahlı Qüvvələrinin İctimaiyyətlə Əlaqələr İdarəsinin yaydığı məlumata görə, Bangladeş "Eurofighter" qırıcı təyyarəsini almaq üçün ilk addımı atıb. Bu çərçivədə, Bangladeş Ordusunun 2030-cu il hədəflərində yer alan maddələrdən biri olan qırıcı təyyarə tədarükü ilə bağlı İtaliya ilə niyyət məktubu imzalanıb. İki tərəf arasında imzalanan bu sənəd, gələcək əməkdaşlığın əsasını qoyur və hərbi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə zəmin yaradır.
"Eurofighter" təyyarələrinin alınması, Bangladeşin hava qüvvələrinin modernləşdirilməsi istiqamətində atılan mühüm bir addımdır. Bu təyyarələr, müasir döyüş meydanında üstünlük təmin edə biləcək qabaqcıl texnologiyalarla təchiz olunub. Bangladeşin bu addımı, regionda hərbi balansın dəyişməsinə və ölkənin müdafiə potensialının artırılmasına təsir edəcək. Bu əməkdaşlıq, həmçinin İtaliya ilə Bangladeş arasında strateji tərəfdaşlığın güclənməsinə də töhfə verəcək.

Bangladesh Expands Military Cooperation with Italy
Bangladesh is taking new steps within the framework of cooperation with Italy to strengthen its armed forces. This cooperation is part of large-scale plans aimed at increasing the country's defense capabilities. This news indicates that Bangladesh is making important changes to its military strategy against the backdrop of shifting security dynamics in the region.
Redaksiya reports that Bangladesh has signed a letter of intent with Italy regarding the procurement of "Eurofighter" aircraft. According to information released by the Public Relations Directorate of the Bangladesh Armed Forces, Bangladesh has taken the first step towards acquiring the "Eurofighter" fighter jet. Within this framework, a letter of intent has been signed with Italy concerning the supply of fighter jets, which is one of the items on the Bangladesh Army's 2030 agenda. This document signed between the two parties lays the foundation for future cooperation and creates a basis for further development of military relations.
The acquisition of "Eurofighter" aircraft is an important step towards modernizing Bangladesh's air force. These aircraft are equipped with advanced technologies that can provide superiority on the modern battlefield. This step by Bangladesh will affect the shift in the military balance in the region and the increase in the country's defense potential. This cooperation will also contribute to the strengthening of the strategic partnership between Italy and Bangladesh.