Azərbaycanın Rusiyadan tələb etdiyi bu deyil – Rəsmi Bakı açıqlama yaydı
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) aviaşirkətinə məxsus təyyarənin vurulması nəticəsində qəzaya uğraması ilə bağlı sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi məsələsi ilə əlaqədar Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən 4 sentyabr tarixli açıqlama təəccüb doğurmaqla yanaşı, ictimaiyyəti çaşdırır”.
Bu sözləri Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə deyib.
Onun sözlərinə görə, AZAL-a və sərnişinlərə Rusiyada qeydiyyatda olan sığorta şirkəti tərəfindən sığorta ödənişlərinin həyata keçirilməsi və təyyarənin vurulması ilə bağlı ölkəmizin Rusiya Hökumətindən kompensasiya tələb etməsi məsələləri tamamilə fərqli mövzulardır:
“Sözügedən şirkət tərəfindən qeyd edilən sığorta ödənişlərinin təşkili prosesi artıq 6 aydır həyata keçirilir. Ümumilikdə, bu ödənişlər məhz AZAL-ın sığorta müqaviləsi çərçivəsində, şirkətin təyyarəsini və sərnişinləri sığorta etməsi nəticəsində öhdəliklərə uyğun olaraq təmin edilir. Ödənişlərin məhz Rusiya sığorta şirkəti tərəfindən həyata keçirilməsi məsələsinə gəldikdə qeyd edək ki, adətən təyyarələrin sığortası müvafiq beynəlxalq sığorta şirkətləri vasitəsilə həyata keçirilir. Rusiyanın ərazisində heç bir beynəlxalq sığorta şirkətinin fəaliyyət göstərmədiyini nəzərə alaraq, AZAL təyyarəsinin sığortası Rusiya şirkəti vasitəsilə aparılıb.
Beləliklə, sığorta ödənişlərinin Azərbaycanın Rusiya hökumətindən tələb etdiyi kompensasiya ilə eyniləşdirilməsi cəhdləri düzgün deyil.
Bununla yanaşı, Rusiya Federasiyası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibinin cari ilin iyul ayında Azərbaycanda 13 Rusiya vətəndaşının həbs olunmasının Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin pisləşməsi səbəbi kimi təqdim etməsi və onların azadlığa buraxılmasının münasibətlərin yaxşılaşması üçün şərt kimi irəli sürməsi yanlışdır.
Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinin gərginləşməsinə məhz AZAL təyyarəsinin vurulması nəticəsində qəzaya uğraması və bundan sonra Rusiya rəsmiləri tərəfindən göstərilən davranışın səbəb olduğu məlumdur. Bununla yanaşı, Rusiyada etnik mənsubiyyətə görə azərbaycanlıların təqib olunması, Yekaterinburq şəhərində azərbaycanlıların döyülərək qətlə yetirilməsi münasibətlərdə əlavə gərginlik yaradıb. Bununla yanaşı, Rusiyanın müxtəlif dövlət qurumlarının Azərbaycana qarşı fəaliyyəti münasibətlərə mənfi təsir edən amillər sırasındadır”.

Это не то, что Азербайджан требует от России – Официальный Баку распространил заявление
«Заявление Министерства иностранных дел Российской Федерации от 4 сентября относительно вопроса осуществления страховых выплат в связи с крушением самолета авиакомпании «Азербайджанские Авиалинии» (AZAL) в результате его сбития вызывает удивление и вводит общественность в заблуждение».
Об этом заявил начальник Управления пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
По его словам, вопросы осуществления страховых выплат AZAL и пассажирам страховой компанией, зарегистрированной в России, и требование нашей страной компенсации от Правительства России в связи со сбитием самолета – это совершенно разные темы:
«Процесс организации указанных страховых выплат со стороны упомянутой компании осуществляется уже 6 месяцев. В целом, эти выплаты обеспечиваются именно в рамках страхового договора AZAL, в соответствии с обязательствами, возникшими в результате страхования компанией самолета и пассажиров. Что касается вопроса осуществления выплат именно российской страховой компанией, отметим, что страхование самолетов обычно осуществляется через соответствующие международные страховые компании. Учитывая, что на территории России не действует ни одна международная страховая компания, страхование самолета AZAL было произведено через российскую компанию.
Таким образом, попытки отождествить страховые выплаты с компенсацией, которую Азербайджан требует от российского правительства, некорректны.
Наряду с этим, неверно представление пресс-секретарем Министерства иностранных дел Российской Федерации ареста 13 российских граждан в Азербайджане в июле текущего года как причины ухудшения азербайджано-российских отношений и выдвижение их освобождения в качестве условия для улучшения отношений.
Известно, что обострение азербайджано-российских отношений вызвано именно крушением самолета AZAL в результате его сбития и последующим поведением российских официальных лиц. Кроме того, преследование азербайджанцев по этническому признаку в России, избиение и убийство азербайджанцев в городе Екатеринбурге создали дополнительную напряженность в отношениях. Наряду с этим, деятельность различных государственных структур России против Азербайджана входит в число факторов, негативно влияющих на отношения».